Η δράση για την 2η αγωνιστική στο πρωτάθλημα ανδρών Κ18 Ά κατηγορίας

Τέσσερα παιχνίδια πραγματοποιήθηκαν μέχρι στιγμής για την 2η αγωνιστική στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Ανδρών Κ18 Α’ Κατηγορίας. Με νίκες προχώρησαν οι Αστέρας, Κεραυνός, Απόλλων και ΕΘΑ απέναντι στους ΑΕΛ, Ζήνωνας, ΕΝΠ και Α.Ο. Αραδίππου αντίστοιχα. Η αγωνιστική ολοκληρώνεται την Τετάρτη 28/10 με τον αγώνα ΑΠΟΠ – Εθνική Ανδρών Κ16. Ρεπό για αυτή την αγωνιστική είχε η ομάδα του ΑΠΟΕΛ.

Αστέρας Μέσα Γειτονιάς – ΑΕΛ 62-30

Μία εύκολη νίκη πέτυχε το Σάββατο (24/10) μέσα στην έδρα του ο Αστέρας Μέσα Γειτονιάς, κόντρα στην ΑΕΛ, με σκορ 62-30. Η ΑΕΛ έπαιξε καλά στο πρώτο ημίχρονο, όμως λύγισε στο δεύτερο, με αποτέλεσμα να αυξηθεί η διαφορά στο σκορ. Καλύτερος παίκτης για τους νικητές ο Βούτρος με 19 πόντους και για την ΑΕΛ ο Μονιάτης με 18 πόντους.

Αστέρας Μέσα Γειτονιάς (Γ. Χριστοδούλου)

Χρυσάνθου, Αμπόου, Αλεξάντρου 3 (1), Ασημακόπουλος 8 (2), Βούτρος 19, Χαριλάου 5 (1), Γεωργίου 4, Δημοσθένους 4, Αχιλλέως 11 (1), Αθανασίου 2, Δρουσιώτης.

ΑΕΛ (Π. Αντωνίου)

Ακανθιώτης, Καρυόλαιμος, Παλιοσοφίτης, Βαλσάμης, Αρμένης, Μάρκου 2, Πότσης 2, Εύζωνας, Μονιάτης 18 (2), Λεοντίου 2, Παπαϊωάννου 6.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-4, 24-19, 43-25, 62-30

Κεραυνός – Ζήνωνας 69-64

Δυσκολεύτηκε όμως τελικά κατάφερε και νίκησε μέσα στην έδρα του ο Κεραυνός, κόντρα στον Ζήνωνα. Η ομάδα του Στροβόλου ήταν πίσω στο σκορ στα πρώτα τρία δεκάλεπτα, όμως στο τέλος κατάφερε και έκανε την ανατροπή και νίκησε το παιχνίδι. Καλύτερος παίκτης του αγώνα ήταν ο Μάρκου, του Κεραυνού, που πέτυχε 26 πόντους. Αξίζει να σημειωθεί πως ο Ζήνωνας συμμετέχει για πρώτη φορά στο Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Ανδρών Κ18 Α’ Κατηγορίας, και έδειξε με το καλημέρα ότι δημιούργησε ένα ανταγωνιστικό και δυνατό σύνολο.

Κεραυνός (Μ. Ματσεντίδης)

Θωμά 8(2), Αβρααμίδης, Αριστοδήμου 7, Περέρα 3, Μάρκου 26(3), Ιγκνατοφσκι 6, Χίκμαν, Παναγιώτου, Δουκανάρης 6, Σταυρινίδης 13.

Ζήνωνας (Μ. Μιχαήλ)

Χριστοφίδης 12, Zιάπερ 11 (1), Αντωνίου 9 (1), Ματθαίου 2, Αντωνίου 18 (2), Καρβούνης 4 (1), Χρίστου 3 (1), Κωστένογλου 5.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-21, 31-32, 43-46, 69-64

ΕΝΠ – Απόλλων 58-70

Την εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο Απόλλωνας μέσα στο Παραλιμνί, κόντρα στην τοπική Ένωση. Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο ανάμεσα στις δύο ομάδες, όμως στην δεύτερη περίοδο η ομάδα της Λεμεσού ήταν πολύ καλή, δημιουργώντας διαφορά 10 πόντων. Στην επανάληψη το παιχνίδι ήταν σε μεγάλο βαθμό ισορροπημένο, με τον Απόλλωνα να παίρνει την νίκη με τελικό σκορ 58-70. Καλύτερος παίκτης του αγώνα ήταν ο Βιράρτη του Απόλλωνα, που πέτυχε 23 πόντους.

ΕΝΠ (Ι. Παπαδόπουλος)

Χατζηκωστής 7 (1), Πυρίλλης 16 (1), Σάββα, Θεοδώρου, Στρατή 18, Μιλής 10, Χατζηανδρέας 5 (1), Ζάντας, Τρίζας 2, Παπαγεωργίου, Προύντζος.

Απόλλων (Λ. Αντωνίου)

Χριστοφίδης 15, Μακρυγιάννης 2, Ηλιάδης 8 (2), Παναγίδης 9, Χατζηκτωρίδης 2, Μπαλτάς, Σωφρονίου 10, Καμένος, Βιράρτη 23 (2), Κωνσταντίνου.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-13, 26-36, 39-51, 58-70

Α.Ο. Αραδίππου – ΕΘΑ 56-67

O Αθλητικός Όμιλος Αραδίππου μπήκε δυνατά στο παρκέ και κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο. Με το τέλος της τρίτης περιόδου όμως η ΕΘΑ ισοφάρισε το παιχνίδι, και στο τελευταίο δεκάλεπτο έκανε την ανατροπή, με το τελικό σκορ να είναι 56-67, υπέρ της ομάδας της Έγκωμης. Καλύτερος παίκτης της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγίδης, από την ΕΘΑ, ο οποίος σημείωσε 26 πόντους.