Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας ανδρών – 5η αγωνιστική

ΑΠΟΕΛ – Παφιακός 1-3 (25-22, 17-25, 21-25, 19-25)

Ανόρθωσις – Εθνικός Λ. 3-0 (25-14, 25-13, 25-23)
ΑΕ Καραβά – Νέα Σαλαμίνα 3-1 (25-19, 21-25, 25-16, 25-18)
Αναγέννηση – Ομόνοια 1-2 (15-25, 25-27, 25-23

Ο Παφιακός δεν σταματά πουθενά. Η ομάδα του Σπύρου Πρωτοψάλτη έκανε το 5 στα 5 ξεπερνώντας και το δύσκολο εμπόδιο του ΑΠΟΕΛ κερδίζοντας στο «Λευκόθεο» με 1 -3. Αντίθετα, με αυτή την ήττα, οι «πορτοκαλί» του Μίμη Παμπακά δυσκόλεψαν στο παρόν στάδιο τη ζωή τους για την τετράδα. Το ΑΠΟΕΛ μετά από ένα ισορροπημένο σετ κέρδισε το πρώτο σετ με 25 -22. Στα αρχικά στάδια η υπεροχή ήταν εναλλασσόμενη αλλά οι «ποπρτοκαλί» πιο ζωηροί προηγήθηκαν με 8-7 στο πρώτο τεχνικό ταιμ –άουτ. Οι γηπεδούχοι με αιχμή του δόρατος τον Γαβριήλ Γεωργίου και εκμεταλλευόμενοι την κακή υποδοχή του Παφιακού προηγήθηκαν με 16 -14. Οι Παφίτες προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά η κακή υποδοχή και το ανέβασμα του ΑΠΟΕΛ στο μπλοκ με τον Χατζηπαύλου, αλλά και οι λύσεις από τον Ευσταθίου χάρισαν το σετ με 25 -22 στο ΑΠΟΕΛ. Στο δεύτερο σετ οι πρωτοπόροι επέστρεψαν στον αγώνα αφού παίζοντας μυαλωμένα και περιορίζοντας τα λάθη κέρδισαν με 17 -25 ισοφαρίζοντας σε 1 -1. Στο σετ αυτό το ΑΠΟΕΛ είχε πολλά προβλήματα στο σέρβις και δεν μπόρεσε να σταματήσει τον Παφιακό. Στο τρίτο σετ ο Παφιακός συνέχισε να είναι καλύτερος κερδίζοντας με 21 – 25 παίρνοντας το προβάδισμα με 1 -2 στα σετ.Στο τέταρτο ο Παφιακός δεν άφησε κανένα περιθώριο στο ΑΠΟΕΛ να αμφισβητήσει την κυριαρχία του κερδίζοντας με 19 -25 κερδίζοντας με 1 -3.

ΑΠΟΕΛ: Ευσταθίου, Χατζηπαύλου, Κοζλόφσκι, Τζώρτζεβιτς, Γεωργίου, Πέτρου, (λίμπερο) Παντελή
Παφιακός: Κωνσταντινίδης, Μπουρκόφσκι, Οικονομίδης, Μπατίστα, Ανδρέου, Τιάγκο (λίμπερο) Παπαχριστοδούλου

Μετά από τρεις ήττες δυο στο πρωτάθλημα και μια στην Ευρώπη η Ανόρθωσις επέστρεψε στις νίκες κερδίζοντας φυσιολογικά στο «Θεμιστόκλειο» Αθλητικό Κέντρο στη Λεμεσό τον Καποδίστριας Εθνικό Λατσιών με 3 -0 και σκέφτεται τον επαναληπτικό αγώνα με τη Χάποελ Κφαρ Σαβά στο Ισραήλ. Στα δυο πρώτα δυο σετ η Ανόρθωσις δεν άφησε περιθώρια στους Λατσιώτες να αμφισβητήσουν την κυριαρχία της αφού τα κέρδισε με 25 -14 και 25 -13. Στο τρίτο σετ η χαλάρωση της Ανορθώσεως έδωσε την ευκαιρία στον Καποδίστριας Εθνικό Λατσιών να έχει σωστές επιλογές και να φανεί ανταγωνιστικός, αλλά η εμπειρία της Ανορθώσεως της έδωσε το σετ με 25 -23 και τη νίκη με 3 -0.

Ανόρθωσις: Στρουγκάρεβιτς, Γκουέλλε, Τσρινιάσκι, Δημητρίου, Μιχάηλοβιτς, Κοντός, (λίμπερο) Πλατρίτης, Καρπαθάκης, (Π.Χρυσοστόμου, Αθανασίου, Παρλάς)
Εθνικός: Χατζηαθανασίου, Προύσαλης, Βραχίμης, Χαριδήμου, Τοφής, Μιχαήλ (λίμπερο) Νικηφόρου (Γερασίμου, Μάτσας, Κιρίλοφ)

Σημαντική νίκη στο προσφυγικό ντέρμπι ιδιαιτεροτήτων στο «Σπύρος Κυπριανού» πέτυχε η Pokka ΑΕΚ Καραβά κερδίζοντας τη Νέα Σαλαμίνα με 3 -1 κάνοντας σημαντικό βήμα για την τετράδα. Αντίθετα η Νέα Σαλαμίνα δέχθηκε την ήττα μετά από τρεις νίκες. Στο πρώτο σετ ήταν καλύτερη η τυπικά γηπεδούχος Pokka ΑΕΚ Καραβά που εκμεταλλευόμενη το μομέντουμ που απέκτησε σε κάποιο στάδιο κέρδισε με 25 -19 και ανέκτησε προβάδισμα 1 -0 στα σετ. Οι ερυθρόλευκοι του Αυστραλού Λουκ Ρέινολτς αντέδρασαν στο δεύτερο σετ και αυτό είχε ως συνέπεια να πάρουν το σετ με 21 -25 μετά από ένα πολύ καλό παιχνίδι ισοφαρίζοντας σε 1 -1. Στο τρίτο σετ η ομάδα της Pokka ΑΕΚ Καραβά ανέκτησε τα ηνία του αγώνα κερδίζοντας με 25 -16 εξασφαλίζοντας ψυχολογικό προβάδισμα. Η ομάδα του Καραβά μπήκε φουριόζα στο τέταρτο σετ κερδίζοντας με 25 -18 εξασφαλίζοντας τη νίκη με 3 -1.

ΑΕ Καραβά: Α.Χριστοφή, Κνέζεβιτς, Αντωνιάδης, Ροντόλφο, Ράμμα, Ράντιτς (λίμπερο) Χατζηδαμιανού (Χατζιβασίλης)
Νέα Σαλαμίνα: Σοφοκλέους, Παϊαν, Γ.Χρυσοστόμου, Ζηκάκης, Ιάντολο, Χάντ (λίμπερο) Βαρνάβα (Kαλαφάτης, Σαββίδης)

Αναγέννηση: Α.Χρυσοστόμου, Πραία, Καραγιάννης, Αρμενάκης, Νικόλοφ, Ττόφιας (λίμπερο) Ζάνης, Χ.Χρυσοστόμου
Ομόνοια:  Άλβες, Τούλιο, Αλεξίου, Α.Πετρακίδης, Ρεϊνάλντο, Σ.Πετρακίδης (λίμπερο) Αντωνίου