MC MEDIA NETWORK

ΑΕΖΑΕΚΑΕΛΑΝΟΡΘΩΣΗΑΠΟΕΛΑΠΟΛΛΩΝΑΣΑΡΗΣΔΟΞΑΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑΟΘΕΛΛΟΣΟΜΟΝΟΙΑΠΑΦΟΣΙΣΠΑΝΙΑΙΤΑΛΙΑΑΓΓΛΙΑΕΛΛΑΔΑ

Ο Πέτρος Ιωάννου πρωταθλητής κόμπακ!

Sponsored by quadcore

Ο διεθνής σκοπευτής της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας Πέτρος Ιωάννου, με μια πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα τέσσερις δεύτερες και μια τρίτη και με μόλις πέντε βαθμούς ποινής (β.π), έκοψε πρώτος το νήμα στο φετινό πρωτάθλημα του κόμπακ, και πρόσθεσε άλλο ένα τίτλο πρωταθλητή στην πλούσια τροπαιοθήκη του.

Στη δεύτερη θέση, με 8 βαθμούς ποινής βρέθηκαν ισόβαθμοι οι διεθνείς σκοπευτές Νεόφυτος Σιαλής (ΣΚΟΑΜ) και Χάρης Χριστοδουλίδης (ΣΚΟΠΑΦ), και μοιράστηκαν τον τίτλο του δευτεραθλητή. Ο Σιαλής πέτυχε μια πρώτη νίκη δυο δεύτερες και δυο τρίτες, ενώ μια πρώτη νίκη και δυο τρίτες σημείωσε ο Χριστοδουλίδης.

Ο φετινός «μαραθώνιος» του κόμπακ περιλάμβανε 8 αγώνες και για κάθε αθλητή μέτρησαν τα 6 καλύτερα αποτελέσματα με το σύστημα βαθμών ποινής. Το πρωτάθλημα για άλλη μια χρονιά αποδείκτηκε άκρως ανταγωνιστικό και αυτό φαίνεται από τους 7 διαφορετικούς σκοπευτές που κέρδισαν τους 8 πρωταθληματικούς αγώνες.

Ο Άγγελος Αβραάμ της ΣΚΟΛΕΜ, ήταν ο μοναδικός σκοπευτής που ευτύχησε να πανηγυρίσει δυο νίκες («Κύπελλο Λάρνακας» και «Διασωματειακούς Αγώνες»), ενώ ο πρωταθλητής Πέτρος Ιωάννου κέρδισε τον αγώνα για το «Κύπελλο Κερύνειας».

Οι δυο δευτεραθλητές κέρδισαν, το «Κύπελλο Αμμοχώστου» ο Νεόφυτος Σιαλής, και το «Κύπελλο Παραλιμνίου» ο Χάρης Χριστοδουλίδης. Τους υπόλοιπους τρεις αγώνες τους κέρδισαν οι αθλητές Ηλίας Ηλία της ΣΚΟΛΕΥ («Κύπελλο Λευκωσίας»), Κωνσταντίνος Αριστοφάνους του ΣΚΟΛΑΡ («Κύπελλο Λεμεσού») και Γιάννος Αντωνίου της ΣΚΟΛΕΥ («Κύπελλο Πάφου»).

Ο Άγγελος Αβραάμ με 10 β.π τερμάτισε στην τέταρτη θέση, ενώ ο Ηλίας Ηλία ήταν πέμπτος με 23 β.π και ο Μάριος Βαρβάτσης (ΣΚΟΑΜ) έκτος με 26 β.π. Στην κατηγορία των βετεράνων, πρωταθλητής αναδείχθηκε ο Γιάννος Νεοφύτου της ΣΚΟΛΕΥ με 66 β.π, ενώ δεύτερος κατετάγη ο περσινός πρωταθλητής Δημήτρης Λόρδος της ΣΚΟΑΜ με 73 β.π και τρίτος ο Νεοκλής Ιωνά της ΣΚΟΛΕΥ με 122 β.π. Τέλος, στην κατηγορία των εφήβων, ο νεαρός Χριστόδουλος Χριστοδουλίδης της ΣΚΟΛΕΜ εξασφάλισε τον επίζηλο τίτλο με 75 β.π.

Κατέβασε το Protathlima App σε iOS & Android και πάρε τον αθλητικό κόσμο στο χέρι σου.

Ακολουθήστε το Protathlima.com στο Google news και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις.