Άνετο πέρασμα από Παραλίμνι για ΕΘΑ

Την τρίτη της συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε η ΕΘΑ που νίκησε εκτός έδρας την Ένωση Νέων Παραλιμνίου με 94-72.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στην δεύτερη και τέταρτη περίοδο, ενώ τα άλλα δύο δεκάλεπτα ήταν ισορροπημένα ανάμεσα στις δύο ομάδες. Η Ένωση ανά διαστήματα παρουσίασε πολύ καλή εικόνα, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να επιβάλει τον ρυθμό της στο γήπεδο. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Γκόλντεν της ΕΘΑ που σημείωσε 28 πόντους, ενώ για την Ένωση ξεχώρισε ο Γουίγκινς με 14 πόντους.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο ανάμεσα στις δύο ομάδες. Στα πρώτα στάδια του αγώνα είδαμε την Ένωση να μπαίνει δυνατά και να κάνει το 4-0. Όμως νωρίς η ΕΘΑ έφερε το παιχνίδι στα ίσα και στο 5:15 είχε πάρει αυτή προβάδισμα με τέσσερις πόντους, με το σκορ να είναι στο 14-10 υπέρ των φιλοξενουμένων. Το παιχνίδι παρέμεινε ισορροπημένο μέχρι και την λήξη της πρώτης περιόδου, με το σκορ να είναι στο 25-24 υπέρ της ΕΘΑ.

Στην δεύτερη περίοδο το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ίδιο ρυθμό όπου ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να κάνουν ένα ισορροπημένο παιχνίδι. Οι “βυσσινί” πήραν ξανά προβάδισμα στο σκορ (35-34) στο 14:08, ωστόσο τα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα άνηκαν εξ’ ολοκλήρου στην ΕΘΑ, που σημείωσε επτά σερί πόντους φέρνοντας το σκορ υπέρ της με 41-35. Με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου η ΕΘΑ ήταν μπροστά στο σκορ με 49-39, δημιουργώντας διαφορά δέκα πόντων!

Στα πρώτα στάδια της επανάληψης το παιχνίδι συνέχισε να είναι ισορροπημένο. Η ΕΘΑ διατηρούσε το υπέρ της σκορ, κρατώντας τις αποστάσεις από την Ένωση που προσπαθούσε να μειώσει. Οι διαφορές όμως ήταν πολύ μικρές, καθ’ όλη την διάρκεια της περιόδου, η οποία ολοκληρώθηκε στο 69-58 υπέρ της ΕΘΑ.

Αρκετά πιο καλή παρουσιάστηκε η ΕΘΑ στην τελευταία περίοδο, όπου πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση κατάφερε να αυξήσει την διαφορά της στο σκορ από την Ένωση και να πάρει την νίκη. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν έντεκα περισσότερους πόντους από τους γηπεδούχους (25-14) στην τελευταία περίοδο, με αποτέλεσμα το σκορ να πάει στο 94-72.