Διπλό από τον Κεραυνό κόντρα στην ΕΘΑ!

Ο Κεραυνός ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι που έγινε στο “Τάσσος Παπαδόπουλος Ελευθερία” στην Λευκωσία απέναντι στην ΕΘΑ, έπειτα από ένα συναρπαστικό αγώνα!

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι, με τον Κεραυνό να το ισορροπεί στην δεύτερη περίοδο και να δημιουργεί μεγάλη διαφορά ασφαλείας στην τρίτη περίοδο. Η ΕΘΑ ήταν εξαιρετική στην τελευταία περίοδο, μείωσε στους τρεις πόντους λίγο πριν το τέλος, όμως στην τελευταία επίθεση του αγώνα ήταν άστοχη στο τρίποντο, έτσι ο Κεραυνός επικράτησε με 75-72, πετυχαίνοντας την πέμπτη του νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στο πρωτάθλημα. Κορυφαίος για τον Κεραυνό ήταν ο Ομπράιεν (19 πόντους, 2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ και 1 ασσίστ) ενώ για την ΕΘΑ καλύτερος ήταν ο Γκόλντεν (19 πόντους, 1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 4 ασσίστ).

Εξαιρετική ήταν η ΕΘΑ με την έναρξη του αγώνα, που πήρε από νωρίς τον έλεγχο του παιχνιδιού. Από την άλλη, οι καλαθοσφαιριστές του Κεραυνού υπέπεσαν σε αρκετά λάθη σε αυτά τα πρώτα στάδια του αγώνα, κάτι που έδωσε δικαίωμα στην ΕΘΑ να δημιουργήσει διαφορά ασφαλείας στο σκορ. Το παιχνίδι στο 5:46 ήταν στο 13-3 υπέρ της ΕΘΑ, με την διαφορά να φτάνει στους δέκα πόντους. Το σκορ στο τέλος της περιόδου έφτασε στο 20-12 υπέρ των γηπεδούχων.

Διαφορετική ήταν η εικόνα της δεύτερης περιόδου, με τον Κεραυνό να είναι πολύ ανεβασμένος σε σχέση με το πρώτο δεκάλεπτο. Αυτό είχε αποτέλεσμα η ομάδα του Στροβόλου να καταφέρει να διαγράψει την διαφορά οκτώ πόντων που την χώριζε από την ΕΘΑ και να πάρει προβάδισμα στο σκορ με 23-22 στο 14:02. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να δημιουργήσουν διαφορά έξι πόντων (32-26) στο 17:00 όμως οι γηπεδούχοι με ένα σερί οκτώ πόντων έφεραν το σκορ στο 34-32 υπέρ τους! Είκοσι δευτερόλεπτα πριν την λήξη του ημιχρόνου όμως, ο Μπάρκερ με τρίποντο έδωσε ξανά προβάδισμα για τον Κεραυνό με 35-34!

Εξαιρετικός ήταν με την έναρξη του Β’ ημιχρόνου ο Κεραυνός. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι, πετυχαίνοντας οκτώ σερί πόντους. Στην πορεία η ΕΘΑ ανέβηκε και προσπάθησε να ισορροπήσει το παιχνίδι, όμως η ομάδα του Στροβόλου ήταν εξαιρετική και κατάφερε να δημιουργήσει μεγάλη διαφορά στο σκορ για πρώτη φορά. Συγκεκριμένα στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι πέτυχαν δέκα πόντους, ενώ οι φιλοξενούμενοι τριάντα, με το σκορ να φτάνει στο 65-44 υπέρ του Κεραυνού.

Δυνατά ξεκίνησε στην τελευταία περίοδο η ΕΘΑ που πέτυχε δέκα πόντους στα πρώτα λεπτά του αγώνα, μειώνοντας στους 11 πόντους (65-54). Η ομάδα του Κεραυνού προσπάθησε να καλύψει την υπέρ της διαφορά στο σκορ, για να μην κινδυνέψει, ενώ η ΕΘΑ έκανε μεγάλη προσπάθεια για να επανέλθει στο παιχνίδι. Η διαφορά μειώθηκε στους επτά πόντους (70-63) στο 37:00 της αναμέτρησης, όμως ο Στυλιανού με τρίποντο δυόμιση λεπτά πριν την λήξη του αγώνα έφερε την διαφορά ξανά στους δέκα πόντους! Τα τελευταία στάδια του αγώνα ήταν συγκλονιστικά, με την ΕΘΑ να μειώνει στους τέσσερις πόντους (73-69), ένα περίπου λεπτό πριν την λήξη του παιχνιδιού. Σαράντα δευτερόλεπτα πριν την λήξη του αγώνα, ο Αναστασιάδης με τρίποντο έφερε την διαφορά στους τρεις πόντους (75-72). Στην τελευταία επίθεση του αγώνα, ο Πακ επιχείρησε το τρίποντο, όμως ήταν άστοχος και ο Κεραυνός πήρε την μεγάλη νίκη με 75-72.