Αντίο Ευρώπη με ήττα

Με ήττα 1-3 από την Σπάρτα Πράγας ολοκλήρωσε την παρουσία του στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ το ΑΠΟΕΛ.

Η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια προηγήθηκε πολύ νωρίς στο σκορ με γκολ του Φερνάντο Καβενάγκι στο 6ο λεπτό, ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Σκάζνι γύρισε το ματς και πήρε τη νίκη με τον Λάφατα να σκοράρει δύο γκολ στο τελευτίο 15λεπτο, και τον Γιούλις να ισοφαρίζει στο 63’.

Ο αγώνας
Ιδανικά ξεκίνησε την αναμέτρηση το ΑΠΟΕΛ καθώς μόλις στο 6′ ο Καβενάγκι με ασύλληπτο σουτ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίκτυα του Στεχ.

Η Σπάρτα προσπάθησε να αντιδράσει και 2-3 πολύ καλές ευκαιρίες, πρώτα στο 12′ με το σουτ του Ντοτσκάλ που χτύπησε στο κάθετο δοκάρι, στο 18’ όταν ο Γιούλις κέρδισε την μπάλα από τον Βάντερ στη μεσαία γραμμή, έκανε το σπριντ μέχρι την περιοχή του ΑΠΟΕΛ, αλλά το πλασέ που επιχείρησε έφυγε ελάχιστα έξω.

Στο 20′ ήταν η σειρά του ΑΠΟΕΛ να χάσει καλή ευκαιρία, όταν ο Ντε Βινσέντι γύρισε την μπάλα στην περιοχή όπου καραδοκούσε ο Καβενάγκι, ο οποίος όμως δεν βρίσκει όπως θέλει την μπάλα και η φάση πάει χαμένη.

Οι γαλαζοκίτρινοι φάνηκε να έχουν τον έλεγχο και στο 42′ μετά από σέντρα του Στίλιτς, χάθηκε νέα ευκαιρία με την προβολή του Βάντερ, όμως ο Στεχ έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

Η Σπάρτα Πράγας φάνηκε να έχει καλύτερη διάθεση στο δεύτερο ημίχρονο και στο 60′ ο Κονάτε έχασε ευκαιρία, όταν έκανε το σουτ από πλάγια θέση στην περιοχή αλλά αστόχησε.

Η ισοφάριση ήρθε στο 63’, ο Φρίντεκ έκανε το γύρισμα στον Γιούλις που με τακουνάκι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και ισοφάρισε.

Η Σπάρτα κυνήγησε τη νίκη και τα κατάφερε μετά την είσοδο του Λαφάτα, ο οποίος τρία λεπτά μετά την είσοδο του στο παιχνίδι με δυνατό πλασέ, έπειτα από σέντρα του Κονάτε, έδωσε προβάδισμα στη Σπάρτα.

Στο 87′ ο Λάφατα πέτυχε δεύτερο προσωπικό τέρμα με δυνατό σουτ, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

ΑΠΟΕΛ (Τιμούρ Κετσπάγια): Βατέρμαν, Σέρζιο, Αμορίν, Καρλάο (35′ Βινίσιους), Αλεξάνδρου, Μοράις, Αρτυματάς, Στίλιτς, Βάντερ (61′ Εφραίμ), Ντε Βινσέντι, Καβενάγκι (80′ Πιατκόφσκι).

Σπάρτα Πράγας (Ζντένεκ Σκάζνι): Στεχ, Κονάτε, Μπράμπετς, Κόστα, Χόλεκ, Βάχα (74′ Λάφατα), Μάρετσεκ, Φρίντεκ, Ντοτσκάλ, Φατάι (46′ Ματεγιόσκι), Γιούλις (86′ Λιτσίνγκι).

Σκόρερ: Καβενάγκι 6′ / Γιούλις 63′, Λάφατα 77′, 87′
Κίτρινες: Βάντερ (3η), Εφραίμ Βάχα, Μπράμπετς, Φρίντεκ

Διαιτητής: Ίστβαν Βατ (Ουγγαρία)
Α’ Βοηθός: Ίστβαν Άλμπερτ
Β’ Βοηθός: Πέτερ Μπέρετγιαν
4ος: Λάσλο Βισζοκάι