Δεν τα κατάφερε η ΑΕΚ

Δεν τα κατάφερε η Πετρολίνα ΑΕΚ το βράδυ της Τετάρτης (19/12) γνώρισε την ήττα από την Ντόναρ Γκρόνιγκεν με 78-56, σε παιχνίδι που έγινε στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Β’ φάσης του FIBA Europe Cup.

Η κυπριακή ομάδα ξεκίνησε καλά το παιχνίδι, όπου είδαμε ένα ισορροπημένο αγώνα στο πρώτο ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές στην τρίτη και τέταρτη περίοδο με αποτέλεσμα να φύγει με την νίκη. Χωρίς τους Βερεμένκο – Άντερσον αγωνίστηκε η Πετρολίνα ΑΕΚ.

Η Ντόναρ ξεκίνησε πιο καλά το παιχνίδι και μέχρι το 4’ προηγήθηκε με 12-2, με την ΑΕΚ στο επόμενο ενάμιση λεπτό να σημειώνει έντεκα πόντους (πέντε ο Σκίφιτς, τέσσερις ο Στιούαρντ, δύο ο Βινάλες) παίρνοντας προβάδισμα με 13-12. Έπειτα είδαμε ένα ισορροπημένο παιχνίδι και με το τέλος της περιόδου η Ντόναρ ήταν μπροστά με 18-17.

Ισορροπημένος ήταν ο αγώνας που είδαμε και στην δεύτερη περίοδο. Η κυπριακή ομάδα πατούσε πιο καλά στο παρκέ και μέχρι το 15’ κατάφερε να προηγείται με 28-25. Ωστόσο μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου η Ντόναρ ήταν ξανά μπροστά, με 37-35.

Πιο καλά μπήκαν στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι όπου μέχρι το 22:30 ήταν μπροστά με 45-35, ενώ τέσσερα λεπτά πιο μετά το σκορ πήγε στο 54-43. Με την ολοκλήρωση της περιόδου οι Ολλανδοί ήταν μπροστά με 59-48.

Αν και η Πετρολίνα ΑΕΚ ξεκίνησε με καλή διάθεση την τέταρτη περίοδο, η Ντόναρ ήταν η ομάδα που ήταν πιο εύστοχη, καταφέρνοντας έως το 35’ να φέρει την διαφορά στους δεκατέσσερις πόντους (68-54). Το τέλος της αναμέτρησης βρήκε τους φιλοξενούμενους να παίρνουν την νίκη με 78-56.

TA ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-18, 35-37, 48-59, 56-78