Μεγάλος νικητής στο ντέρμπι κορυφής ο Κεραυνός

Σπουδαίας σημασίας εκτός έδρας νίκη σημείωσε ο Κεραυνός Στροβόλου κόντρα στην ΑΕΛ με 55-52, στο πλαίσιο της 8ης Αγωνιστικής του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών. Με την νίκη αυτή ο Κεραυνός είναι η μοναδική ομάδα στο πρωτάθλημα που παραμένει αήττητη, μετρώντας επτά νίκες σε ισάριθμους αγώνες. Στα άλλα δύο παιχνίδια με νίκες προχώρησαν οι ΑΠΟΕΛ και ΑΠΟΠ κόντρα στους Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ και Πετρολίνα ΑΕΚ αντίστοιχα. Ρεπό για την 8η αγωνιστική είχε η ομάδα του Απόλλωνα.

ΑΕΛ – Κεραυνός 52-55

Εκπληκτικό ήταν το παιχνίδι που έγινε στην Λεμεσό ανάμεσα στην ΑΕΛ και τον Κεραυνό, τις δύο ομάδες που όλα δείχνουν πως θα διεκδικήσουν μέχρι τέλους τον τίτλο της πρωταθλήτριας Κύπρου. Νικήτρια ήταν η ομάδα του Στροβόλου με 55-52, πετυχαίνοντας την δεύτερη της νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια κόντρα στις «γαλαζοκίτρινες» της Λεμεσού. Κορυφαία παίκτρια του αγώνα ήταν η Σοφία Θεολόγου που σημείωσε 20 πόντους, βοηθώντας στον μέγιστο βαθμό τον Κεραυνό να φύγει με την νίκη.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού ήταν συναρπαστική, με τον Κεραυνό να ξεκινάει πιο δυνατά το παιχνίδι και να παίρνει προβάδισμα στο σκορ με 18-12 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στην πορεία η ΑΕΛ ανέβηκε και κατάφερε να μειώσει την διαφορά σε 28-27, με την λήξη του ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ με την λήξη της τρίτης περιόδου (42-41) όμως οι καλαθοσφαιρίστριες του Κεραυνού αντέδρασαν σωστά στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, παίρνοντας ξανά προβάδισμα και φεύγοντας από το γήπεδο με την νίκη.

ΑΕΛ (Κ. Παπαδοπούλου): Πότσεκ 14, Γιάντσιτς 9 (1), Παπαδοπούλου 9, Λάρκου 9 (1), Μενελάου 3, Όρλοβιτς 8.

Κεραυνός (Σ. Στυλιανίδης): Πιτσιλλίδου 8 (2), Βεσελόφσκι 9 (1), Παβίσεβιτς 14, Θεολόγου 20 (1), Χατζηχάννα 2, Θεοδοσίου 2, Κωνσταντίνου, Αθανασίου.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-18, 27-28, 42-41, 52-55

Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ – ΑΠΟΕΛ 43-52

Συναρπαστική ήταν η εξέλιξη του αγώνα ανάμεσα στην Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ και στον ΑΠΟΕΛ. Οι πρώτες τρεις περίοδοι του αγώνα ήταν ισορροπημένες, με τον ΑΠΟΕΛ να παίρνει προβάδισμα με 10-8 στο πρώτο δεκάλεπτο και με 23-21 στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με την έναρξη της επανάληψης η ΕΝΑΔ κατάφερε την ανατροπή, φέρνοντας το σκορ στο 40-39 υπέρ της. Στην τελευταία περίοδο όμως ο ΑΠΟΕΛ ήταν ανώτερος, καταφέρνοντας να πετύχει δεκατρείς πόντους και να δεχθεί μόλις τρεις, με αποτέλεσμα να παίρνει την νίκη με τελικό σκορ 52-43. Κορυφαία καλαθοσφαιρίστρια του αγώνα ήταν η Νικοδήμου που σημείωσε 19 πόντους.

Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ (Τ. Μιραλλάης)

Ε. Κωνσταντίνου 8 (2), Ε. Πηλακούτα 2, Χ. Κωνσταντίνου 14, Ε. Μύθιλλου 4, Ν. Αθανασίου, Μ. Καλλιάνου 12, Π. Φραγκέσκου 2, Σ. Γεωργίου 1.

ΑΠΟΕΛ (Α. Στουγιαννούδης)

Ρ. Ρουσσάκη, Α. Νικολάου 2, Σ. Παπαδοπούλου 5, Κ. Νικοδήμου 19 (5), Ι. Ακανθιώτη, Ι. Κούλλουρου 3 (1), Χ. Ρουσσάκη 9, Σ. Σωκράτους 6, Μ. Παναγίδου, Χ. Ιωάννου, Χ. Παπαδοπούλου 8 (2).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-10, 21-23, 40-39, 43-52

Πετρολίνα ΑΕΚ – ΑΠΟΠ 58-61

Εξαιρετικό θέαμα προσφέρθηκε και στον αγώνα μεταξύ της Πετρολίνα ΑΕΚ και του ΑΠΟΠ, όπου βρήκε νικήτρια την ομάδα της Πάφου με 61-58. Οι Λαρνακείς μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι καταφέρνοντας να πάρουν προβάδισμα με 19-15 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στην συνέχεια ο ΑΠΟΠ ανέβηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο γύρισε το παιχνίδι παίρνοντας προβάδισμα στο σκορ με 36-32. Στο δεύτερο ημίχρονο η Πετρολίνα ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο γήπεδο και κατάφερε να μειώσει την διαφορά που την χώριζε από τον ΑΠΟΠ στους δύο πόντους (50-48), όμως η ομάδα της Πάφου έκανε σωστή διαχείριση του υπέρ της σκορ στην τελευταία περίοδο, φεύγοντας νικήτρια από την Λάρνακα με 61-58. Κορυφαία παίκτρια του ΑΠΟΠ ήταν η Σμιθ με 22 πόντους.