MC MEDIA NETWORK

ΑΕΖΑΕΚΑΕΛΑΝΟΡΘΩΣΗΑΠΟΕΛΑΠΟΛΛΩΝΑΣΑΡΗΣΔΟΞΑΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑΟΘΕΛΛΟΣΟΜΟΝΟΙΑΠΑΦΟΣΙΣΠΑΝΙΑΙΤΑΛΙΑΑΓΓΛΙΑΕΛΛΑΔΑ

Η ΑΕΚ ήταν η μεγάλη νικήτρια κόντρα στην Ιταλική Βαρέσε

Sponsored by quadcore

Πολύ μεγάλη νίκη κατάφερε και πέτυχε η ΑΕΚ κόντρα στην ιταλική Βαρέζε, στην 2η αγωνιστική της φάσης των “32” του FIBA Europe Cup. Οι Λαρνακείς δεν ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι και βρέθηκαν να χάνουν με 36-22 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στην επανάληψη όμως το συγκρότημα του Λίνου Γαβριήλ κατάφερε και έκανε την ολική ανατροπή, παίρνοντας την μεγάλη νίκη με 65-61. Εντυπωσιακή ήταν η παρουσία του κόσμου που γέμισε την κεντρική εξέδρα του σταδίου, ενώ με το τραγούδι του σε όλη την διάρκεια του αγώνα, και κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, βοήθησε την κυπριακή ομάδα να πετύχει την ανατροπή. Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Θάντους Μακφάντεν της ΑΕΚ που σημείωσε 25 πόντους έχοντας σημειώσει τέσσερα τρίποντα και δώσει μία ασσίστ. Εξαιρετικοί ήταν και οι Πρίμοζ Μπρέζετς (15 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 1 ασσίστ) και Μπάουμαν (10 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 4 ασσίστ).

Πιο καλά στάθηκε η Βαρέζε στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι παίρνοντας προβάδισμα 2-0 με τον Μπάουμαν, η Βαρέζε ισοφάρισε σε 2-2 και στην πορεία η ομάδα της Λάρνακας με δίποντο του Πέτροβιτς έφερε το ματς στο 4-2. Οι φιλοξενούμενοι όμως κατάφεραν να σημειώσουν 12 σερί πόντους, φέρνοντας το σκορ στο 14-4 υπέρ τους, στο 6:38 της αναμέτρησης. Τα τελευταία στάδια της πρώτης περιόδου η ΑΕΚ ισορρόπησε το παιχνίδι, όμως η Βαρέζε διατήρησε την διαφορά των δέκα πόντων που δημιούργησε, με το σκορ να φθάνει στο 20-10 υπέρ των ιταλών.

Βελτιωμένη ήταν η εικόνα της ΑΕΚ στην δεύτερη περίοδο, όμως και πάλι η Βαρέζε είχε το πάνω χέρι μέσα στο παρκέ. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο γήπεδο και κατάφεραν στο 12:13 να φέρουν την διαφορά στους δεκαπέντε πόντους (27-12), με την κυπριακή ομάδα να προσπαθεί να μειώσει την διαφορά στο σκορ για να μπει στην διεκδίκηση του παιχνιδιού. Οι “κιτρινοπράσινοι” πέτυχαν στην συνέχεια πέντε πόντους, φέρνοντας το σκορ στο 27-17 όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου η Βαρέζε ήταν μπροστά στο σκορ με 36-22.

Σπουδαία ήταν η εμφάνιση που πραγματοποίησε η ΑΕΚ στην επανάληψη. Με την έναρξη της τρίτης περιόδου η ομάδα της Λάρνακας ευτύχησε να σημειώσει επτά συνεχόμενους πόντους, μειώνοντας την διαφορά στο σκορ σε 36-30. Η Βαρέζε δεν τα έβαλε κάτω όμως και κατάφερε στην συνέχεια να σημειώσει επτά ακόμα πόντους, ανοίγοντας ξανά την διαφορά στους 13 πόντους (43-30). Η ΑΕΚ όμως έδειξε όμως ότι είχε αρκετά ψυχικά αποθέματα, καταφέρνοντας να μειώσει την διαφορά στους τρεις πόντους με την λήξη της περιόδου, με το σκορ να είναι στο 46-43 υπέρ της Βαρέζε.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο η ΑΕΚ έκανε μεγάλη προσπάθεια για να πετύχει την ολική ανατροπή και να φύγει νικήτρια από το “Κίτιον”. Από την άλλη η Βαρέζε προσπαθούσε να κρατήσει στις αποστάσεις στο σκορ, για να μην αφήσει την ΑΕΚ να γίνει απειλητική. Οι κυπριακή ομάδα κατάφερε στο 33:20 να μειώσει την διαφορά στον ένα πόντο (47-46) καταφέρνοντας ένα λεπτό αργότερα να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 51-47! Η ΑΕΚ κατάφερε τέσσερα λεπτά περίπου πριν την λήξη του αγώνα να αυξήσει την διαφορά στο προβάδισμα στους οκτώ πόντους, όταν προηγήθηκε 58-50. Η Βαρέζε πίεσε στα τελευταία λεπτά καταφέρνοντας να μειώσει την διαφορά στους τρεις πόντους (61-58), δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, όμως η ΑΕΚ με τέσσερις πόντους από τον Μπράουν έφερε ξανά την διαφορά στους επτά (65-58). Το τέλος της αναμέτρησης βρήκε την κυπριακή ομάδα νικήτρια με 65-61.