Συνεχίστηκε η δράση του πρωταθλήματος αντρών Κ18

Με τέσσερις αγώνες συνεχίστηκε η δράση του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Κ18 Α’ Κατηγορίας, για την 11η του αγωνιστική. Με νίκες προχώρησαν οι ΑΠΟΠ, Κεραυνός, ΑΠΟΕΛ και Απόλλων κόντρα στους Ζήνωνα, Α.Ο. Αραδίππου, Εθνική Κύπρου Κ16 και Αστέρα Μέσα Γειτονιάς αντίστοιχα. Το παιχνίδι μεταξύ της ΕΝΠ και της ΕΘΑ διακόπηκε λόγω ακαταλληλότητας του γηπέδου ενώ ρεπό για αυτή την βδομάδα είχε η ομάδα της ΑΕΛ.
ΑΠΟΠ – Ζήνωνας 65-63

Εντυπωσιακό ήταν το παιχνίδι που έγινε στην Πάφο ανάμεσα στον τοπικό ΑΠΟΠ και τον Ζήνωνα, με τους γηπεδούχους να παίρνουν στο τέλος την νίκη με 65-63. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στην πρώτη περίοδο, με τον ΑΠΟΠ να παίρνει προβάδισμα με 16-15. Στην πορεία ο Ζήνωνας ανέβηκε και πήρε αυτός προβάδισμα με 32-25 στην δεύτερη περίοδο, με το σκορ να είναι υπέρ του και στο τρίτο δεκάλεπτο με 47-42. Οι γηπεδούχοι όμως ήταν καλύτεροι, καταφέρνοντας την ανατροπή, που τους έδωσε την νίκη με τελικό σκορ 65-63. Κορυφαίοι για τον ΑΠΟΠ οι Αταλλάχ και Αλεξάνδρου με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Ζήνωνα ξεχώρισαν οι Αντωνίου και Καρβούνης με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα.

ΑΠΟΠ (A. Δημητρίου)

Αλεξάνδρου 16 (2), Ζαχαρία 7, Αταλλάχ 17 (2), Αρέστη 15 (5), Κολιάρος, Μπερόσμπι, Τζαβέλας 1, Αταλιώτης 6, Σασάκαρος 3 (1).

Ζήνωνας (Μ. Μιχαήλ)

Ζιαπέρ 8 (1), Αντωνίου 12 (1), Κωστένογλου 12, Καρβούνης 14, Παναϊντέ 2, Αντωνίου 15, Κουμή.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-15, 25-32, 42-47, 65-63

Κεραυνός – Α.Ο. Αραδίππου 78-27

Εύκολη νίκη πέτυχε ο Κεραυνός στην έδρα του κόντρα στον Α.Ο. Αραδίππου. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι σε όλη την διάρκεια  του αγώνα και κατάφεραν να φύγουν από το γήπεδο με την νίκη, με το σκορ να φθάνει στο 78-27. Κορυφαίοι για τον Κεραυνό οι Ανδρέου και Σταυρινίδης που σημείωσαν 18 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Κεραυνός (Μ. Ματσεντίδης)

Ανδρέου 18, Θωμά 6, Αριστοδήμου 8, Μάρκου 4, Σέργκι 6, Χίκμαν 8, Παναγιώτου, Χαραλάμπους 1, Δουκανάρης 11, Σταυρινίδης 16.

Α.Ο. Αραδίππου (Γ. Παπαδόπουλος)

Καφατάρης 4, Μάρκου 8, Θεοδώρου 7 (1), Κωνσταντίνου, Νικοδήμου 4, Χριστοφή 4.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-6, 32-15, 56-25, 78-27

ΑΠΟΕΛ – Εθνική Κύπρου Κ16 73-54

Την νίκη κόντρα στην Εθνική Κύπρου Κ16 πέτυχε ο ΑΠΟΕΛ, επικρατώντας με 73-54. Η ομάδα της Λευκωσίας ξεκίνησε πιο δυνατά το παιχνίδι και πήρε προβάδισμα με 24-10 με το τέλος της πρώτης περιόδου. Στην συνέχεια η Εθνική ανέβηκε και μείωσε την διαφορά στους εννέα πόντους (37-28), όμως στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ ήταν ξανά καλύτερος καταφέρνοντας να φύγει με το τελικό 73-54 από το γήπεδο. Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Χαριδήμου με 28 πόντους.

ΑΠΟΕΛ (Λ. Σιακαλής)

Ζιαρτής 4, Κανταρτζής, Μύθιλος 13, Κουσαρίδης, Κουτουμπάς 1, Χαριδήμου 28 (2), Φιλίππου 6, Ντουκάν 8 (2), Ανδρέου 2, Ζαβός 11, Βάεγκερ.

Εθνική Κύπρου Κ16 (Μ. Μιχαήλ)

Βατυλιώτης, Κωνσταντινίδης 3, Ηλιάδης 12, Παπαλουκάς 12 (1), Ιασωνίδης 3, Τέγγερης, Πουλίτας 2, Ιωαννίδης 2, Αχιλλέως 2, Στυλιανού 4, Παπαϊωάννου 14, Κωνσταντίνου.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-10, 37-28, 52-34, 73-54

Αστέρας Μέσα Γειτονιάς – Απόλλων 51-76

Ο Απόλλωνας ήταν ο μεγάλος νικητής του αγώνα κόντρα στον Αστέρα Μέσα Γειτονιάς. Στην αρχή το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 15-12 υπέρ του Απόλλωνα. Με την πάροδο του χρόνου όμως οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τον ρυθμό τους και αύξησαν την διαφορά στον δείκτη του σκορ στο τελικό 76-51. Κορυφαίοι για τους νικητές οι Σουλεϊμάν και Γρίβας με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Αστέρας Μέσα Γειτονιάς (Φ. Καπουτσής)

Φοινιώτης, Χρυσάνθου, Γ. Αχιλλεώς, Αλεξάνδρου 5 (1), Ασημακόπουλος 6, Μπούτρος 8, Χαριλάου 7, Ελευθερίου, Δημοσθένους 6, Κ. Αχιλλέως 9 (1), Αθανασίου 10, Δρουσιώτης.

Απόλλων (Π. Αντωνίου)

Χριστοφίδης 8 (1), Μακρυγιάννης 3, Ηλιάδης 9 (3), Χατζηκτωρής 5, Μπαλτάς, Σωφρονίου 9, Καμένος 4, Κωνσταντίνου, Γρίβας 14, Παναγίδης 9 (1), Σουλεϊμάν 15.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-15, 25-35, 40-60, 51-76

Ε.Ν. Παραλιμνίου – ΕΘΑ (διακόπηκε)

Ο αγώνας μεταξύ της Ένωσης Νέων Παραλιμνίου και της ΕΘΑ διακόπηκε λόγω ακαταλληλότητας του Κλειστού Σταδίου του Γυμνάσιου Παραλιμνίου.

[web_stories title="true" excerpt="false" author="false" date="false" archive_link="true" archive_link_label="" circle_size="150" sharp_corners="false" image_alignment="centre" number_of_columns="1" number_of_stories="5" order="DESC" orderby="post_date" view="carousel" /]