Νικηφόρο πέρασμα ΑΕΚ από Παραλίμνι

Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα η Πετρολίνα ΑΕΚ επικράτησε εκτός έδρας της Ένωσης Νέων Παραλιμνίου με 76-54 στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α’ Κατηγορίας “Τάσος Μητσόπουλος”.

Αυτή είναι η έβδομη νίκη για την ομάδα της ΑΕΚ στο φετινό πρωτάθλημα, ενώ για την Ένωση ήταν η έκτη ήττα. Με την νίκη αυτή η ομάδα της Λάρνακας παραμένει στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, περιμένοντας τον Κυριακάτικο αγώνα του Κεραυνού (κόντρα στην Καπάτσος Ομόνοια). Κορυφαίος για τους “κιτρινοπράσινους” ήταν ο Μπάουμαν που σημείωσε 16 πόντους (7 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Ισορροπημένα ήταν τα πρώτα στάδια της αναμέτρησης, με την Ένωση να μπαίνει δυνατά στο γήπεδο και να ανοίγει το σκορ με δίποντο του Θωμά, ενώ αργότερα ο Τρισόκκας απάντησε και έφερε το παιχνίδι στα ίσα για την Πετρολίνα ΑΕΚ. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν άλλους τέσσερις πόντους (δύο ο Θωμά και δύο ο Σάμουελς) φέρνοντας το σκορ στο 6-2. Με την πάροδο του χρόνου οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν και σιγά-σιγά έγιναν κυρίαρχοι μέσα στο παρκέ. Κατάφεραν να δημιουργήσουν για πρώτη φορά σημαντική διαφορά στο σκορ στο 7:00 όταν το σκορ πήγε στο 17-10 υπέρ της ΑΕΚ. Οι γηπεδούχοι όμως μείωσαν την διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες στους πέντε πόντους μέχρι την λήξη της πρώτης περιόδου, με το σκορ να είναι στο 19-14.

Δυνατά μπήκε στην δεύτερη περίοδο η ΑΕΚ όπου με έξι σερί πόντους (τέσσερις ο Μακφάντεν, δύο ο Μπάουμαν) έφερε το παιχνίδι στο 25-14. Η Ένωση προσπάθησε να απαντήσει και να μειώσει την διαφορά στο σκορ. Μάλιστα κατάφερε στο 17:38 να μειώσει την διαφορά στους εννέα πόντους (33-24). Οι Λαρνακείς είχαν γενικά καλύτερη εικόνα και στην δεύτερη περίοδο, καταφέρνοντας να αυξήσουν την διαφορά που τους χώριζε από τους “βυσσινί” στους δέκα πόντους, με το σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να είναι στο 36-26 υπέρ των φιλοξενουμένων.

Ανεβασμένη μπήκε στο παρκέ στο δεύτερο ημίχρονο η Ένωση Νέων Παραλιμνίου, που έκανε προσπάθεια για να μειώσει την διαφορά στο σκορ και να μπει στην διεκδίκηση του παιχνιδιού. Μάλιστα οι γηπεδούχοι μείωσαν την διαφορά στους πέντε πόντους στο 25:00 όταν το παιχνίδι ήταν στο 41-36 υπέρ της ΑΕΚ. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στην συνέχεια, με το τέλος της τρίτης περιόδου να τους βρίσκει μπροστά στο σκορ με 51-43.

Βλέποντας την Ένωση να ανεβαίνει στην τρίτη περίοδο, στην ΑΕΚ δεν ήθελαν να αφήσουν τους “βυσσινί” να γίνουν επικίνδυνοι στην τέταρτη και τελευταία περίοδο. Έτσι οι Λαρνακείς μπήκαν δυνατά στο παρκέ, επιβάλλοντας ξανά τον δικό τους ρυθμό και καταφέρνοντας να αυξήσουν την διαφορά κατά ακόμα 14 πόντους, παίρνοντας στο τέλος την νίκη με 76-54.