Γαλάζιο προβάδισμα για τίτλο

Αποφασιστικό βήμα τίτλου πέτυχε ο Prestige Απόλλων στην ένατη αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών Α Κατηγορίας Γυναικών αφού κατέβαλε σχετικά εύκολα την Τεχνοοικία ΑΕΚ με 3-0 σετ.

Οι «γαλάζιες» αποσπάστηκαν έξι βαθμούς από την Τεχνοοικία ΑΕΚ και την Transbunker ΑΕΛ που ισοβαθμούν στη δεύτερη θέση με 21 βαθμούς και απέκτησαν γερό προβάδισμα.

Στους άλλους αγώνες η Ανόρθωση πέρασε από το Αυγόρου κερδίζοντας το μαχητικό ΘΟΙ με 3-0 σετ, η Τransbunker ΑΕΛ χωρίς να δυσκολευτεί καθάρισε στη Λευκωσία με 3-0 την Ολυμπιάδα και η Ε.Ν. Αγ. Αθανασίου κέρδισε εύκολα στο Πολέμι τον τοπικό Άρη με 3-0. Αναλυτικά:

Prestige Απόλλων – Τεχνοοικία ΑΕΚ 3-0 (Σετ:25-17,25-17,25-23)

Το μεγάλο ντέρμπι κορυφής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών Α Κατηγορίας αποδείχθηκε ότι ήταν μόνο στα «χαρτιά». Ο Prestige Απόλλων παίζοντας πολύ καλό βόλεϊ δυσκολεύτηκε μόνο στο τρίτο σετ, κέρδισε την Τεχνοοικία ΑΕΚ με 3-0 σετ και έκανε σπουδαίο βήμα τίτλου, αφού αποσπάστηκε έξι βαθμούς 27 -21 από την Tεχνοοικία ΑΕΚ.

Ο Prestige Απόλλων μπήκε φουριόζος και με αίσθημα ανωτερότητας πήρε το πρώτο σετ με 25- 17. Οι «γαλάζιες» δεν άφησαν περιθώρια στην Τεχνοοικία ΑΕΚ η οποία αιφνιδιάστηκε και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-0.

Στο δεύτερο σετ πολλοί ανέμεναν την αντίδραση της Τεχνοοικία ΑΕΚ όμως αυτή δεν ήλθε ποτέ. Οι παίκτριες του Γιάννη Γιαπάνη συνέχισαν από εκεί που σταμάτησαν στο πρώτο σετ. Ελέγχοντας πλήρως τον ρυθμό έφεραν το σετ στα μέτρα τους και κέρδισαν με 25-17. Οι Λαρνακείς συνέχισαν να έχουν προβλήματα, ενώ οι Λεμεσιανές αντιμετώπισαν άψογα τη Σέρβα διαγώνιο Κομλένοβιτς.

Στο τρίτο σετ οι «κιτρινοπράσινες» μπήκαν αποφασισμένες να παλέψουν μέχρι τέλους για να μπουν στο παιχνίδι. Στην ουσία έγινε πραγματική μάχη αφού και οι δυο ομάδες έδειξαν τις αρετές τους. Οι Λεμεσιανές όμως πιο ψύχραιμες στα κρίσιμα σημεία κέρδισαν με 25-23 και πήραν τη σπουδαία νίκη με 3-0 σετ.

ΘΟΙ Αυγόρου – Ανόρθωσις 0-3 (Σετ:22-25, 21-25,19-25)

Η Ανόρθωσις παίζοντας συγκεντρωμένα στην Τεχνική Σχολή Αυγόρου πέρασε το δύσκολο εμπόδιο του ΘΟΙ κερδίζοντας με 0-3 σε ένα πολύ ανταγωνιστικό αγώνα, αφού οι γηπεδούχες πάλεψαν μέχρι τέλους κάθε πόντο.

Πραγματική μάχη έγινε στο πρώτο σετ αφού οι δυο ομάδες κυνήγησαν με πείσμα την επικράτηση. Η Ανόρθωσις σε ένα ισοδύναμο παιχνίδι πήρε το σετ με 22-25 και το προβάδισμα σε όλους τους τομείς. Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο σετ όπου οι δυο ομάδες έπαιξαν καλό βόλεϊ. Η Ανόρθωση όμως ήταν πιο αποτελεσματική στις τελευταίες φάσεις και πήρε το σετ με 21-25 κάνοντας το 0-2.

Στο τρίτο σετ η ομάδα του Γιαννάκη Χριστοφόρου έπαιξε πιο συγκεντρωμένα και δεν επέτρεψε στην ομάδα του ΘΟΙ το οποίο πάλεψε μέχρι τέλους να έχει απαιτήσεις. Τελικά, οι Βαρωσιώτισσες κέρδισαν με  19-25 κερδίζοντας με 0-3.

Ολυμπιάδα Ν. – Transbunker ΑΕΛ 0-3 (Σετ:15-25, 15-25,18-25)

Η Transbunker ΑΕΛ παίζοντας όσο χρειαζόταν πέρασε από το Γυμνάσιο Ακροπόλεως κερδίζοντας 0-3 την Ολυμπιάδα Ν.  Η νίκη αυτή επιτρέπει στις «γαλαζοκίτρινες» να βλέπουν πιο ψηλά στη βαθμολογία από την τρίτη θέση. Η Ολυμπιάδα από την πλευρά της συνέχισε τις χαμηλές πτήσεις του Δεκεμβρίου και στον πρώτο αγώνα του 2016.

Καλύτερη η Transbunker ΑΕΛ μπήκε σοβαρά στο πρώτο σετ και χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα κέρδισε το πρώτο σετ 15-25. Οι Λεμεσιανές δεν δυσκολεύτηκαν ούτε στο δεύτερο σετ με συνέπεια να κυριαρχήσουν σε μπλοκ και επίθεση και να κερδίσουν με 15-25. Η Ολυμπιάδα υπέπεσε σε λάθη χάνοντας σε κρίσιμα σημεία πόντους.

Στο τρίτο σετ η Transbunker ΑΕΛ έπαιξε πολύ άνετα και τέλειωσε με άνεση τους κρίσιμους πόντους κερδίζοντας με 18-25 φεύγοντας από τη Λευκωσία με τη σημαντική νίκη 0-3 στα σετ σε 1 ώρα και 10 λεπτά.

Άρης Πολεμίου – Ε.Ν. Αγ. Αθανασίου 0-3 (Σετ:11-25,15-25,10-25)

Καθαρά στην πέμπτη θέση βρίσκεται η Ε.Ν. Αγ. Αθανασίου η οποία κέρδισε άνετα στο Πολέμι τον τοπικό Άρη με 0-3 μπαίνοντας με το δεξί στο 2016.

Καταφανώς ανώτερη η ομάδα του Αγίου Αθανασίου δεν δυσκολεύτηκε καθόλου στο πρώτο σετ κερδίζοντας με 11-25. Η Ε.Ν. Α.ΑΘ. συνέχισε και στο δεύτερο σετ να είναι καλύτερη και το πήρε άνετα με 15-25, ενώ τίποτα δεν άλλαξε ούτε στο τρίτο σετ το οποίο οι «κοκκινόμαυρες» κέρδισαν με 10-25.