MC MEDIA NETWORK

ΑΕΖΑΕΚΑΕΛΑΝΟΡΘΩΣΗΑΠΟΕΛΑΠΟΛΛΩΝΑΣΑΡΗΣΔΟΞΑΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑΟΘΕΛΛΟΣΟΜΟΝΟΙΑΠΑΦΟΣΙΣΠΑΝΙΑΙΤΑΛΙΑΑΓΓΛΙΑΕΛΛΑΔΑ

Νικήτρια η ΕΘΑ σε ένα απίστευτο ματς!

Sponsored by quadcore

Μετά από ένα χορταστικό αγώνα που έγινε στο “Τάσσος Παπαδόπουλος Ελευθερία” η ΕΘΑ επικράτησε της Ένωσης Νέων Παραλιμνίου με 116-80.

Αυτή ήταν η έβδομη νίκη για τους “κιτρινόμαυρους” στο φετινό πρωτάθλημα που έφτασαν τους 17 βαθμούς και ανέβηκαν προσωρινά στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, περιμένοντας τα αποτελέσματα και των υπόλοιπων ομάδων που είναι στα ψηλά στρώματα του βαθμολογικού πίνακα.

Για την Ένωση αυτή ήταν η έβδομη ήττα. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Γκόλντεν της ΕΘΑ που σημείωσε 33 πόντους έχοντας 8 ριμπάουντ και 15 ασσίστ.

Ισορροπημένο ήταν το μεγαλύτερο μέρος του πρώτου δεκάλεπτου. Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το παιχνίδι με τον ρυθμό να είναι πολύ καλός, και κατάφεραν να σημειώσουν αρκετούς πόντους. Όμως παρέμειναν πολύ κοντά στο σκορ, χωρίς να δημιουργηθούν σημαντικές διαφορές σε αυτό.

Μετά από την πάροδο εννέα σχεδόν λεπτών το παιχνίδι ήταν ισόπαλο στο 25-25. Η ΕΘΑ όμως ήταν καλύτερη στο τελευταίο λεπτό, καταφέρνοντας να σημειώσει δέκα πόντους και να δεχθεί μόλις δύο, κάτι που έφερε το σκορ στο 35-27 υπέρ της γηπεδούχου ομάδας.

Με παρόμοιο τρόπο ξεκίνησε και η δεύτερη περίοδος, με τις δύο ομάδες να κάνουν ένα ισορροπημένο παιχνίδι. Στο 11:30 η Ένωση μείωσε σε πέντε πόντους την διαφορά (38-33), όμως στην πορεία η ΕΘΑ σημείωσε ακόμα πέντε πόντους (τρεις ο Γκόλντεν, δύο ο Κασκίρης) ανοίγοντας την διαφορά στους έντεκα (44-33).

Σε γενικές γραμμές όμως και η συνέχεια του αγώνα ήταν ισορροπημένη, με την ΕΘΑ να έχει ελαφριά υπεροχή κάτι που της έδωσε προβάδισμα δώδεκα πόντων (56-44), δυόμιση περίπου λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου. Η διαφορά παρέμεινε, με τις δύο ομάδες να σημειώνουν από ακόμα τέσσερις πόντους μέχρι και την ολοκλήρωση της δεύτερης περιόδου, με το σκορ να οδηγείται στο 60-48.

Χωρίς αλλαγές συνεχίστηκε η αναμέτρηση και στην επανάληψη. Η ΕΘΑ συνέχισε να είναι ελαφρώς ανώτερη από την Ένωση στο παρκέ, κάτι που έφερε σταδιακή αύξηση του υπέρ της σκορ. Τέσσερα περίπου λεπτά πριν την ολοκλήρωση της περιόδου οι “κιτρινόμαυροι” ήταν μπροστά στο σκορ με 16 πόντους διαφορά (75-59). Με το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου η ομάδα της Έγκωμης έσπασε το φράγμα της διαφοράς των είκοσι πόντων, φθάνοντας στο 89-67.

Με την διαφορά πλέον να ξεπερνάει τους είκοσι πόντους, η ΕΘΑ μπήκε στο παρκέ στην τέταρτη περίοδο θέλοντας να διευρύνει την διαφορά στο σκορ και να ξεπεράσει τους εκατό πόντους.

Από την άλλη στην Ένωση ήθελαν να μειώσουν όσο πιο πολύ γινόταν την διαφορά, ώστε να διεκδικήσουν ότι καλύτερο μπορούσαν από τον αγώνα. Στα τελευταία στάδια του αγώνα οι δύο προπονητές έδωσαν χρόνο συμμετοχής σε καλαθοσφαιριστές που δεν αγωνίστηκαν για αρκετή ώρα στον αγώνα. Η ΕΘΑ με το τέλος της αναμέτρησης μπόρεσε και αύξησε την διαφορά στο σκορ και στο τέλος πήρε την νίκη με 116-80.