Προς ολοταχώς για εκτροχιασμό…

Ο Παναθηναϊκός ήταν μαχητικός, ανταγωνιστικός ως το 38’, αλλά ως συνήθως στο τέλος κατέρρευσε από τις τρίποντες βόμβες της Λοκομοτίβ που τον κέρδισε και τρίτη φορά φέτος (76-67) και τον οδηγεί σε ευρωπαϊκό εκτροχιασμό…

Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς ξεκίνησε πολύ άσχημα (α λα… Φενέρ), αλλά συνήλθε γρήγορα, έφερε το ματς στα μέτρα του, αλλά στα τελευταία λεπτά εκτελέστηκε από τα 6,75μ., καθώς δέχτηκε επτά τρίποντα στο τελευταίο πεντάλεπτο και πλέον βρίσκεται στο 1-3 μετά τις πρώτες τέσσερις αγωνιστικές στο Top-16.

Το πρώτο τετράλεπτο του αγώνα θύμισε… κόπια του αγώνα με τη Φενέρ, καθώς ο Παναθηναϊκός απουσίαζε από το γήπεδο, με αποτέλεσμα το 12-0 για την «Λόκο». Τα λάθη και τα άστοχα σουτ αποτέλεσαν… παρελθόν μόλις πάτησε παρκέ ο Καλάθης, ο Γιάνκοβιτς και ο Ραντούλιτσα. Ο πρώτος άρχισε να κλέβει μπάλες, ο Βλάντο να ευστοχεί από μακριά (γρήγοροι 10π. με 2/2τριπ.) και ο Σέρβος σέντερ από κοντά, με το σκηνικό να αλλάζει άρδην.

Από το 14-6 (5′), ένα σερί 10-0 έφερε τα πάνω-κάτω (14-16, 7′), με την πρώτη περίοδο να τελειώνει στα ίσια (22-22) και τους «πράσινους» να συνεχίζουν την επιθετική άμυνα και να παίρνουν τα ηνία. Οι γηπεδούχοι δεν σκόραραν ούτε σε καταστάσεις τρανζίσιον και αντίθετα οι παίκτες του Τζόρτζεβιτς, μεθοδικά έτρεξαν επιμέρους 2-14 για το 24-36 στο 17′! Σε εκείνο το σημείο όμως δεν κατάφεραν να διατηρήσουν τη συγκέντρωσή τους, με την ομάδα του Μπαρτζώκα να απαντά με επιμέρους 14-3 ως την ανάπαυλα για το οριακό 38-39.

Ο Παναθηναϊκός επανήλθε στο παρκέ χωρίς ρυθμό, ειδικά στην επίθεση και η Λοκομοτίβ πήρε μια μικρή διαφορά (50-45, 27′), αλλά ο Διαμαντίδης ολοκλήρωσε την περίοδο σκοράροντας για το 53-51. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η μάχη κορυφώθηκε, με τα τρίποντα να διαδέχονται το ένα το άλλο και να ορίζουν τις τύχες του αγώνα. Ο Φώτσης με τρία δικά του κράτησε όρθιους τους «πράσινους» (για το 57-58, 61-61 και 64-64 αντίστοιχα), αλλά ο Ντρέιπερ απάντησε (τρία επίσης) και με τους Ντιλέινι και Ζούμπκοφ έγινε το 70-64 (38:50”).

Η ελληνική ομάδα έψαξε ξανά το τρίποντο, αλλά βρήκε… σίδερο, με άλλα δύο τρίποντα στο φινάλε να διαμορφώνουν το 76-67 για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα που μετρά πλέον 3Χ3 επί των «πράσινων» φέτος…

Ο MVP: Ο Ντοντέι Ντρέιπερ ντύθηκε… Ντιλέινι στο φινάλε και «εκτέλεσε» τον Παναθηναϊκό, προς τέρψη της Λοκομοτίβ, με 20π., εκ των οποίων 6/8 τρίποντα!

Οι Σκληροί: Ο Ντιλέινι αυτή τη φορά δεν πήρε όλες τις επιθέσεις, αλλά συνέβαλε κι αυτός αποφασιστικά (14π.) στη νίκη της Λοκομοτίβ. Από πλευράς Παναθηναϊκού, ο Γιάνκοβιτς ήταν εκρηκτικός στο πρώτο ημίχρονο (12π.), με τον Φώτση να έχει επίσης 12π., και με τρία σερί τρίποντα να κρατά όρθια την ομάδα του στην τελευταία περίοδο, πριν έρθουν τα τρίποντα των γηπεδούχων.

Ο Αόρατος: Ο Κούζμιτς δεν πρόσφερε στην φροντ λάιν του Παναθηναϊκού, με μόλις 2π. (0/3 δίποντα).

Ο Πεσμένος: Ο Σάσα Πάβλοβιτς ήταν… απλή αναφορά στο φύλλο αγώνα, μετά την προηγούμενη καλή εμφάνιση στο πρωτάθλημα, με έναν πόντο (0/2 σουτ, 1/4 βολές) στα 8′ που έπαιξε, τα περισσότερα στο ξεκίνημα.

Η Γκέλα: Ο Παναθηναϊκός πλήρωσε την περιφερειακή του άμυνα στο φινάλε, παρότι μερικά εκ των σουτ της Λοκομοτίβ μπήκαν υπό δύσκολες προϋποθέσεις και δεν μπόρεσε να βγάλει ούτε μία άμυνα στο τελευταίο τρίλεπτο.

Η στιγμή: Ο Φώτσης ευστόχησε τρις από το τρίποντο, αλλά η Λοκομοτίβ απάντησε ακόμα πιο… σκληρά από τα 6,75μ., και από το 64-64, το παιχνίδι τελείωσε με επιμέρους 12-3 με 76-67.

Η διαιτησία: Μπελόσεβιτς (Σερβία), Πατέρνικο (Ιταλία), Μαντίλα (Φινλανδία) είχαν καλές, αλλά και… κακές στιγμές, με τα περισσότερα λάθη εις βάρος του Παναθηναϊκού στο δεύτερο ημίχρονο, όπως για παράδειγμα η τεχνική ποινή εις βάρος των «πράσινων» στο 57-58.

Η εξέδρα: Πάνω από 5.000 Ρώσοι βρέθηκαν στο γήπεδο, δημιουργώντας ζεστή ατμόσφαιρα στο παγωμένο Κράσνονταρ και πανηγύρισαν στο τέλος της νίκη της «Λόκο».

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 38-39, 53-51, 76-67.

[web_stories title="true" excerpt="false" author="false" date="false" archive_link="true" archive_link_label="" circle_size="150" sharp_corners="false" image_alignment="centre" number_of_columns="1" number_of_stories="5" order="DESC" orderby="post_date" view="carousel" /]