Βάφτηκε βυσσινί το ντέρμπι

Η Ένωση Νέων Παραλιμνίου ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι κόντρα στην Καπάτσος Ομόνοια με 71-68, το οποίο πραγματοποιήθηκε το βράδυ του Σαββάτου (6/2) στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α’ Κατηγορίας “Τάσος Μητσόπουλος”. Η Ομόνοια προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο, με την Ένωση να κάνει την ανατροπή στην τρίτη περίοδο. Στην τέταρτη περίοδο οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα στο γήπεδο, με την Ένωση να παίρνει την νίκη στις λεπτομέρειες. Αυτή ήταν η τέταρτη νίκη για τους “βυσσινί” στο φετινό πρωτάθλημα, που κλείδωσε την έκτη θέση στην Α’ Φάση του Πρωταθλήματος. Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Άντερσον με 23 πόντους (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασσίστ).

Δυνατά ξεκίνησε το παιχνίδι η Ομόνοια με ένα τρίποντο του Γουάτσον και με ένα λέι απ του Τζαμάρ πήρε προβάδισμα με 5-0. Η Ένωση έκανε προσπάθεια και μείωσε την διαφορά στο σκορ στους δύο πόντους στο 4:16 το οποίο έφθασε στο 8-6 υπέρ των “πρασίνων”, οι οποίοι με ένα σερί τεσσάρων πόντων από τον Νουαουκόνι έφεραν ξανά την διαφορά στους έξι. Τρία λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου η διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες στο σκορ έφθασε στους δέκα πόντους (20-10), όμως στην συνέχεια ο Άντερσον με τρίποντο και ο Μακλέιν με ένα λέι απ μείωσε σε 20-15. Η Ομόνοια απάντησε με πέντε ακόμα πόντους (25-15) ενώ η Ένωση έφερε το σκορ σε 25-18 με την λήξη της περιόδου.

Πιο ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στην δεύτερη περίοδο, με τις δύο ομάδες να παραμένουν κοντά στο σκορ σε όλη την διάρκεια της περιόδου. Η Ένωση μείωσε την διαφορά στους τρεις στο 14:08 με το σκορ να είναι στο 32-29, ενώ στην συνέχεια οι “πράσινοι” με δύο τρίποντα από τους Τζαμάρ και Μάνιγκατ άνοιξαν την διαφορά στους εννέα (38-29). Οι γηπεδούχοι μείωσαν την διαφορά στους πέντε πόντους , δύο λεπτά περίπου πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (40-35). Με την ολοκλήρωση της δεύτερης περιόδου το παιχνίδι έφθασε στο 42-36.

Εντυπωσιακή ήταν η παρουσία της Ένωσης Νέων Παραλιμνίου στην επανάληψη. Στα πρώτα στάδια της τρίτης περιόδου το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στα πρώτα στάδια του. Η Ομόνοια παρέμεινε μπροστά στο σκορ μέχρι και το 23:40 όπου το σκορ ήταν στο 49-42. Στην συνέχεια οι “βυσσινί” με ένα σερί δεκατεσσάρων πόντων έκαναν την ανατροπή φέρνοντας το σκορ στο 56-49 υπέρ τους. Με την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου το σκορ έφθασε στο 58-53 για την Ένωση.

Συγκλονιστική ήταν η εξέλιξη του αγώνα στην τέταρτη περίοδο. Με τρεις πόντους του Χάσκισον στα πρώτα δυόμιση λεπτά η Ένωση έφερε την διαφορά στους οκτώ (61-53) με την Ομόνοια να απαντάει με πέντε πόντους του Ρόμπινσον μειώνοντας σε 61-58.  Στο 35:32 ο Άντερσον με τρίποντο έδωσε ξανά διαφορά έξι πόντων στην Ένωση (64-58). Έπειτα, οι “πράσινοι” σημείωσαν τέσσερις ακόμα πόντους (δύο ο Νουαουκόνι και δύο ο Μάνιγκατ) μειώνοντας σε 64-62, λιγότερο από πέντε λεπτά πριν το τέλος. Η Ένωση απάντησε με δίποντο του Μακλέιν, ανεβάζοντας ξανά το σκορ στο 66-62. Το συγκρότημα του Νικόλα Παπαδόπουλου σημείωσε στην πορεία πέντε ακόμα πόντους (δύο ο Γουάτσον και τρεις ο Τζαμάρ), παίρνοντας ξανά προβάδισμα με 67-66, ένα λεπτό πριν το τέλος του αγώνα. Η Ένωση στα τελευταία στάδια του παιχνιδιού πέτυχε τέσσερις πόντους με ελεύθερες βολές του Μακλέιν, παίρνοντας προβάδισμα με 70-67. Οι δύο ομάδες σημείωσαν από ένα ακόμα πόντο και η Ένωση πήρε την νίκη στο τέλος με 71-68.