MC MEDIA NETWORK

ΑΕΖΑΕΚΑΕΛΑΝΟΡΘΩΣΗΑΠΟΕΛΑΠΟΛΛΩΝΑΣΑΡΗΣΔΟΞΑΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑΟΘΕΛΛΟΣΟΜΟΝΟΙΑΠΑΦΟΣΙΣΠΑΝΙΑΙΤΑΛΙΑΑΓΓΛΙΑΕΛΛΑΔΑ

Η ΑΕΚ πήρε το ντέρμπι κορυφής

Sponsored by quadcore

Η Πετρολίνα ΑΕΚ ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι κορυφής απέναντι στον Κεραυνό Στροβόλου, το οποίο έγινε στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Β’ Φάσης του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α’ Κατηγορίας “Τάσος Μητσόπουλος”.

Αυτή ήταν η 14η νίκη για την ΑΕΚ στο φετινό Πρωτάθλημα, η οποία βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας, φτάνοντας τους 30 βαθμούς και δημιουργώντας διαφορά δύο βαθμών από τον Κεραυνό, που είναι μία θέση πιο κάτω με 12 νίκες και τέσσερις ήττες.

Αξίζει να σημειωθεί πως οι δύο ήττες της ΑΕΚ προήλθαν από τις πρώτες δύο αγωνιστικές του πρωταθλήματος (κόντρα σε Κεραυνό και Απόλλωνα) και έκτοτε παραμένει αήττητη. Όσο αφορά το παιχνίδι, η ομάδα της Λάρνακας είχε το προβάδισμα σε όλη την διάρκεια του αγώνα, με τον Κεραυνό να προσπαθεί μέχρι τέλους για την ανατροπή.

Με την ολοκλήρωση του παιχνιδιού το συγκρότημα του Λίνου Γαβριήλ επικράτησε με 59-48. Χωρίς τον Πρίμοζ Μπρέζετς και τον Γιώργο Παλάλα αγωνίστηκε η ομάδα της Λάρνακας, ενώ ο Κεραυνός έπαιξε χωρίς τον Σμότριτζ. Κορυφαίος του αγώνα ο Θάντους Μακφάντεν που σημείωσε 20 πόντους (4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο γήπεδο και με δύο τρίποντα από τους Μπόουμαν και Μακφάντεν πήρε προβάδισμα με 6-0 στο πρώτο λεπτό. Ο Κεραυνός στην συνέχεια ισορρόπησε το παιχνίδι, και μέχρι το 5:30 κατάφερε να ισοφαρίσει (9-9). Έπειτα οι Λαρνακείς με δύο τρίποντα από τον Μπράουν και ένα δίποντο του Γκαρσία, έφεραν την διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες στους οκτώ (17-9). Πριν την λήξη της πρώτης περιόδου ο Κεραυνός πέτυχε ακόμα ένα πόντο με τον Νεοφύτου.

Χωρίς αρκετό θέαμα ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο, αφού μετά από έξι λεπτά αγώνα είχαν σημειωθεί μόλις πέντε πόντοι, τρεις για την ΑΕΚ και δύο για τον Κεραυνό (20-12). Στην συνέχεια ο Στυλιανού ήταν εύστοχος σε τρίποντο, μειώνοντας σε 20-15. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με τρίποντο του Παντελή και δύο ελεύθερες βολές από τον Μακφάντεν, φέρνοντας την διαφορά στους δέκα (25-15). Στην εξέλιξη ο Μπάρκερ με ένα σερί έξι πόντων έφερε το σκορ στο 25-21, ένα λεπτό πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι σημείωσαν άλλους δύο πόντους με ελεύθερες βολές με τον Μακφάντεν, με το σκορ ημιχρόνου να είναι στο 27-21.

Με τον καλύτερο τρόπο μπήκε στο παιχνίδι στην τρίτη περίοδο η ΑΕΚ καταφέρνοντας να σημειώσει ένα σερί οκτώ πόντων και να φέρει το σκορ στο 35-21 υπέρ της. Η ομάδα της Λάρνακας έφερε την διαφορά στους 16 πόντους στα μισά της τρίτης περιόδου, όταν προηγήθηκε με 40-24. Ο Κεραυνός σημείωσε πέντε ακόμα πόντους στην συνέχεια και μείωσε σε 40-29, ενώ τρία λεπτά πριν το φινάλε της περιόδου μείωσε την διαφορά στους οκτώ πόντους (42-34). Έπειτα η ΑΕΚ σημείωσε οκτώ πόντους και δέχθηκε δύο, με το σκορ να οδηγείται στο 50-36, ενώ απέμενε λιγότερο από ένα λεπτό για την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου. Ο Κεραυνός κατάφερε όμως να σημειώσει πέντε ακόμα πόντους και μείωσε σε 50-41.

Η ομάδα του Στροβόλου μπήκε δυνατά στην τέταρτη περίοδο και με ένα σερί πέντε πόντων από τον Ρος μείωσε την διαφορά στους τέσσερις (50-46). Έπειτα η ΑΕΚ σημείωσε οκτώ πόντους και δέχθηκε δύο, με αποτέλεσμα το σκορ να πάει στο 58-48, τρία λεπτά πριν την ολοκλήρωση του αγώνα. Η ομάδα του Λίνου Γαβριήλ έκανε καλή διαχείριση του υπέρ της σκορ στα τελευταία λεπτά, με αποτέλεσμα να φύγει με την νίκη με τελικό σκορ 59-48.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-10, 27-21, 50-41, 59-48