Με δυσκολία νίκησε η ΕΘΑ

Η ΕΘΑ ήταν η νικήτρια του Σαββατιάτικου αγώνα κόντρα στην Ένωση Νέων Παραλιμνίου με 82-75, σε παιχνίδι που έγινε στο “Τάσσος Παπαδόπουλος Ελευθερία” στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Β’ Φάσης του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α’ Κατηγορίας “Τάσος Μητσόπουλος”.

Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα μέχρι και 12 πόντους διαφορά, με την Ένωση να καταφέρνει να μειώνει σημαντικά στην τέταρτη περίοδο και να διεκδικεί μέχρι τέλους το θετικό αποτέλεσμα. Αυτή ήταν η 10η νίκη στο φετινό πρωτάθλημα για την ΕΘΑ που έφτασε τους 26 βαθμούς, κλειδώνοντας την 5η θέση στην Β’ φάση του πρωταθλήματος. Κορυφαίος του αγώνα ο  Ρόμπερτ Γουίλσον Γκόλντεν που σημείωσε 31 πόντους (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασσίστ).

Η Ένωση μπήκε δυνατά στο παρκέ και με δύο δίποντα από τους Σάμουελς και Μακλέιν πήρε προβάδισμα με 4-0, στο πρώτο λεπτό. Έπειτα οι δύο ομάδες σημείωσαν από δύο πόντους (6-2), με την ΕΘΑ στην συνέχεια να πετυχαίνει ένα σερί επτά πόντων και να παίρνει αυτή προβάδισμα με 9-6. Οι “βυσσινί” έφεραν ξανά το παιχνίδι στα μέτρα τους και πήραν εκ νέου προβάδισμα, τρία λεπτά πριν το φινάλε της περιόδου, με το σκορ να είναι στο 13-12. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι έφεραν την διαφορά στους έξι πόντους (20-14), ενάμιση περίπου λεπτό πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Η ΕΘΑ πέτυχε ακόμα δύο πόντους με λέι απ του Γκόλντεν και το σκορ πήγε στο 20-16.

Το καλύτερο ξεκίνημα έκανε η ΕΘΑ στην δεύτερη περίοδο, όπου πετυχαίνοντας ένα σερί εννέα πόντων προηγήθηκε με 25-20! Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι σημείωσαν έξι πόντους και δέχθηκαν πέντε με αποτέλεσμα το σκορ να πάει στο 31-25 στο 14:00. Οι “κιτρινόμαυροι” πατούσαν καλύτερα στο παρκέ και στην συνέχεια, φέρνοντας την διαφορά στους δέκα (38-28) δύο λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου. Ο Χοτ με τρίποντο και ο Άντερσον με δίποντο μείωσαν την διαφορά ξανά στους πέντε για την Ένωση, με το σκορ ημιχρόνου να είναι 38-33 υπέρ της ΕΘΑ.

Πιο ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να σημειώνουν από τέσσερις πόντους και το σκορ να οδηγείται στο 42-37. Στην συνέχεια η ΕΘΑ σημείωσε άλλους επτά πόντους (δύο ο Κιούμπερμπατς, τρεις ο Πακ και δύο ο Γκόλντεν) φέρνοντας την διαφορά ξανά στους δώδεκα (49-37) με το παιχνίδι να είναι στο 24:00. Η Ένωση πάλεψε στο παρκέ και κατάφερε να μειώσει την διαφορά που την χώριζε από την ΕΘΑ στους έξι πόντους (58-52), ένα λεπτό πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου. Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε την ΕΘΑ να προηγείται με 60-55.

Με ένα δίποντο του Χάσκισον ξεκίνησε το παιχνίδι η Ένωση, μειώνοντας την διαφορά στους τρεις πόντους (60-57). Στην συνέχεια οι δύο ομάδες σημείωσαν από δύο πόντους (62-59) με την διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες  στο σκορ να παραμένει στους τρεις. Έπειτα ο Χοτ με δύο ακόμα δικούς του πόντους, έφερε την διαφορά στον ένα πόντο (62-61), ενώ απέμεναν οκτώ λεπτά για το τέλος του αγώνα. Η ΕΘΑ μπόρεσε στην συνέχεια να επαναφέρει την διαφορά στους πέντε, με το σκορ να είναι στο 69-64. Μέχρι και το πεντάλεπτο η Ένωση έφερε ξανά την διαφορά στους δύο (70-68) και έδειχνε ότι ήθελε να διεκδικήσει μέχρι τέλους την νίκη. Στα τελευταία στάδια του αγώνα η ΕΘΑ ήταν πιο συγκεντρωμένη, καταφέρνοντας στο τέλος να νικήσει με 82-75.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-20, 38-33, 60-55, 82-75

ΕΘΑ (Χάντι Ελχάτζ)Πακ 15 (2), Γκόλντεν 31 (2), Αναστασιάδης, Κιούμπερμπατς 12 (2), Κασκίρης 1, Πίαρσον 23, Χρίστου.

Ε.Ν. Παραλιμνίου (Νικόλας Παπαδόπουλος)Στρατής, Πυριλλής, Θωμά, Άντερσον 15 (3), Σιόκουρος, Μακλέιν 17, Κουμής, Σάμουελς 11 (1), Σολωμού, Χοτ 13 (1), Χάσκισον 19 (3).

[web_stories title="true" excerpt="false" author="false" date="false" archive_link="true" archive_link_label="" circle_size="150" sharp_corners="false" image_alignment="centre" number_of_columns="1" number_of_stories="5" order="DESC" orderby="post_date" view="carousel" /]