Λύγισε τον ΑΠΟΕΛ ο Κεραυνός!

Ο Κεραυνός ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι κόντρα στον ΑΠΟΕΛ, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Β’ φάσης του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α’ Κατηγορίας “Τάσος Μητσόπουλος” με 71-65. Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός, με τις διαφορές να παραμένουν πολύ λεπτές μέχρι και τα τελευταία λεπτά του. Μετά την σημαντική αυτή νίκη η ομάδα του Στροβόλου έφτασε τους 30 βαθμούς στο φετινό πρωτάθλημα, αφήνοντας πίσω δύο βαθμούς τον ΑΠΟΕΛ, και έτσι είναι πλέον το ακλόνητο φαβορί για να πάει απευθείας στην ημιτελική φάση του πρωταθλήματος, κάτι που θα πετύχουν οι πρώτες δύο ομάδες της βαθμολογίας. Κορυφαίος του αγώνα ο Ρόναλντ Ρος που σημείωσε 20 πόντους (3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασσίστ) ο οποίος ανέβηκε στην τέταρτη περίοδο και βοήθησε τα μέγιστα τον Κεραυνό να πάρει την μεγάλη νίκη.

Αρκετά δυνατά μπήκε στο παιχνίδι ο Κεραυνός που με τρίποντο του Ο’Μπράιεν και δίποντο του Ρος πήρε προβάδισμα με 5-0 μετά από μισό λεπτό στον αγώνα. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι καλύτεροι και στο επόμενο δίλεπτο έφεραν την διαφορά στους επτά πόντους (11-4). Μέχρι το έκτο λεπτό του αγώνα ο ΑΠΟΕΛ βελτίωσε την εικόνα του, μειώνοντας σε 14-10. Στην συνέχεια οι “ερυθροκίτρινοι” με τέσσερις πόντους του Γουόλκερ έφεραν το σκορ στο 18-10, με τον ΑΠΟΕΛ να απαντάει και να μειώνει την διαφορά στους δύο πόντους (20-18), δύο λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Με την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου ο Κεραυνός ήταν μπροστά στο σκορ με 25-21.

Με ένα σερί έξι πόντων ξεκίνησε το παιχνίδι στην δεύτερη περίοδο ο Κεραυνός, φέρνοντας την διαφορά στους δέκα (31-21). Μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου ο ΑΠΟΕΛ ανέβασε στροφές καταφέρνοντας να μειώσει την διαφορά στον ένα πόντο (35-34), ενώ αργότερα ο Ράμσεϊ με λέι απ έδωσε προβάδισμα στον ΑΠΟΕΛ με 36-35.  Έπειτα ο Κεραυνός με πέντε πόντους (τρεις ο Στυλιανού, δύο ο Γουόλκερ) πήρε προβάδισμα με 40-36, με τον Χιθ να μειώνει με δίποντο (40-38), δυόμιση λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Με την ολοκλήρωση της δεύτερης περιόδου ο Κεραυνός ήταν μπροστά στο σκορ με 44-41.

Μειωμένο ήταν το θέαμα που είδαμε στην τρίτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά πιο άστοχες. Μετά από πεντέμισι λεπτά αγώνα ο ΑΠΟΕΛ είχε σημειώσει έξι πόντους ενώ δέχθηκε δύο, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 47-46. Στην συνέχεια ο Μπάρκερ με λέι απ και ο Στυλιανού με τρίποντο έδωσαν ξανά προβάδισμα στον Κεραυνό με 51-47, ενώ ο Παντούρης απάντησε με δύο τρίποντα και μία ελεύθερη βολή, δίνοντας εκ νέου προβάδισμα στον ΑΠΟΕΛ με 54-51, το οποίο ήταν και το σκορ για το τρίτο δεκάλεπτο.

Με καλάθι και φάουλ μπήκε στο παιχνίδι ο ΑΠΟΕΛ στην τέταρτη περίοδο, παίρνοντας προβάδισμα έξι πόντων 57-51. Ο Στυλιανού απάντησε για τον Κεραυνό με τρίποντο, μειώνοντας στους τρεις  (57-54), με τον Μπάρκερ να σημειώνει στην συνέχεια λέι απ και να φέρνει το σκορ στο 57-56. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι με δύο ελεύθερες βολές του Ο’Μπράιεν πήραν προβάδισμα με 58-57 στο 33:30 του αγώνα. Τρία λεπτά και τριάντα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε του αγώνα το σκορ ήταν στο 59-59. Οι διαφορές παρέμειναν λεπτές στα τελευταία λεπτά. Ο Εζιουκβού με λέι απ έδωσε προβάδισμα στον ΑΠΟΕΛ (61-59) ενώ ο Ρος με τρίποντο έφερε το ματς στο 62-61 για τον Κεραυνό. Ο Χιθ στην συνέχεια έφερε ξανά τον ΑΠΟΕΛ μπροστά στο σκορ με 63-62, με τον Ρος όμως να απαντάει πετυχαίνοντας πέντε πόντους δίνοντας προβάδισμα στους γηπεδούχους με 67-63, ενάμιση λεπτό πριν το φινάλε. Ο ΑΠΟΕΛ μείωσε στους δύο την διαφορά (67-65), με τον Κεραυνό όμως να σημειώνει άλλους τέσσερις πόντους και να προηγείται με 71-65. Με την ολοκλήρωση της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι πήραν την νίκη με τελικό σκορ 71-65.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-21, 44-41, 51-54, 71-65