Νικηφόρο πέρασμα της ΑΕΚ απέναντι στον Απόλλωνα

Με την νίκη έφυγε από την Λεμεσό η Πετρολίνα ΑΕΚ που νίκησε τον Απόλλωνα στην έδρα του με 80-62, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Β’ φάσης του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α’ Κατηγορίας “Τάσος Μητσόπουλος”.

Ο Απόλλωνας αποδείχθηκε “σκληρό καρύδι”, καταφέρνοντας να έχει προβάδισμα μέχρι και στα τελευταία στάδια της τρίτης περιόδου. Οι Λαρνακείς όμως ήταν ανώτεροι στο τέλος και έφυγαν δίκαια με την νίκη. Μετά την επιτυχία αυτή η ΑΕΚ έφτασε τους 32 βαθμούς και παραμένει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Χωρίς τον Άπολμπι αγωνίστηκε ο Απόλλωνας, ενώ η ΑΕΚ στερήθηκε τις υπηρεσίες του Μπρέζετς.

Και οι δύο έμειναν εκτός λόγω τραυματισμού. Αξίζει να σημειωθεί πως η ΑΕΚ παραμένει αήττητη στο πρωτάθλημα από τις 13 Νοεμβρίου 2015, όταν και είχε χάσει στην Λεμεσό από τον Απόλλωνα στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος με 89-78. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Μπράντον Μπόουμαν που σημείωσε 22 πόντους (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Πιο καλά πατούσε στο παρκέ ο Απόλλωνας στα πρώτα στάδια του αγώνα, καταφέρνοντας με την πάροδο δυόμιση λεπτών να πάρει προβάδισμα με 7-2. Η ΑΕΚ ανέβηκε και μείωσε την διαφορά στον πόντο (7-6) στο 4:00 του αγώνα, με τις δύο ομάδες να σημειώνουν από δύο ακόμα πόντους στο επόμενο λεπτό (9-8). Στην συνέχεια η ΑΕΚ με ένα σερί έξι πόντων (τέσσερις ο Μπόουμαν, δύο ο Πέτροβις) πήρε προβάδισμα με 14-9. Ο Απόλλωνας όμως ήταν καλύτερος στα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου, παίρνοντας ξανά προβάδισμα με 18-16.

Με τρεις ελεύθερες βολές η ΑΕΚ πήρε εκ νέου προβάδισμα με 19-18 στα πρώτα στάδια της δεύτερης περιόδου. Έπειτα όμως οι “γαλάζιοι” ανέβασαν στροφές, καταφέρνοντας να πάρουν προβάδισμα με έξι πόντους διαφορά (27-21) στο 14:20 του αγώνα. Στην συνέχεια ο Μακφάντεν με δύο λέι απ μείωσε την διαφορά στους δύο πόντους (27-25) όμως ο Απόλλωνας απάντησε με έξι σερί πόντους, με το σκορ να οδηγείται στο 33-25, δύο λεπτά πριν την ολοκλήρωση της δεύτερης περιόδου. Πριν την λήξη του ημιχρόνου η ΑΕΚ σημείωσε τέσσερις ακόμα πόντους με τους Τρισόκκα και Μπόουμαν, μειώνοντας έτσι σε 33-29.

Νωρίς στην τρίτη περίοδο η ΑΕΚ έφερε το παιχνίδι στα ίσα (35-35), στο 22:44, ενώ στην συνέχεια μετά από λέι απ του Μπόουμαν πήρε προβάδισμα με 37-35. Το σκορ έμεινε κοντά στην συνέχεια με τις δύο ομάδες να είναι στην ισοπαλία στο 38-38 και στο 40-40, μέχρι και τα μισά της τρίτης περιόδου. Ενάμιση λεπτό πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου το σκορ ήταν στο 49-49. Οι Λαρνακείς ήταν ανώτεροι στα τελευταία στάδια του τρίτου δεκαλέπτου, παίρνοντας προβάδισμα με 55-51.

Πιο καλά ξεκίνησαν οι “κιτρινοπράσινοι” στην τέταρτη περίοδο, καταφέρνοντας με την πάροδο δύο λεπτών να φέρουν την διαφορά στους έξι πόντους (60-54). Η ομάδα της Λάρνακας έδειξε και στην συνέχεια την ανωτερότητα της μέσα στο παρκέ, καταφέρνοντας μέχρι τα μισά της τέταρτης περιόδου να πάρει προβάδισμα με έντεκα πόντους διαφορά (67-56). Τρία λεπτά πριν το τέλος το σκορ ήταν στο 72-60 για την ΑΕΚ, με τον Μακφάντεν να σημειώνει άλλους τέσσερις πόντους και να δίνει προβάδισμα 16 πόντων στην ομάδα του (76-60). Με την ολοκλήρωση του αγώνα η Πετρολίνα ΑΕΚ πήρε την νίκη με τελικό σκορ 80-62.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-16, 33-29, 51-55, 62-80