Πιο κοντά στον τίτλο ο Απόλλωνας!

Τον πρώτο του βαθμό έχασε ο Prestige Απόλλων ο οποίος στο μεγάλο ντέρμπι του Πρωταθλήματος Πετόσφαιρας Γυναικών απέναντι στην Τεχνοοικία ΑΕΚ κέρδισε στο γήπεδό του με 3-2 σετ, αλλά έστω και έτσι αύξησε στους επτά βαθμούς τη διαφορά από την κύρια αντίπαλό του για τον τίτλο τέσσερεις αγωνιστικές πριν το φινάλε. Από την άλλη η Τεχνοοικία ΑΕΚ ήταν βελτιωμένη σε σχέση με τους αγώνες Κυπέλλου, απέναντι στον ίδιο αντίπαλο, έχασε στις λεπτομέρειες, αλλά το έργο της για ανατροπή των δεδομένων παραμένει δύσκολο.
Αποφασισμένες να πετύχουν τη νίκη που θα τους δώσει τη μεγαλύτερη ώθηση για τον τίτλο μπήκαν οι παίκτριες του Γιάννη Γιαπάνη. Κάνοντας μια πολύ μεστή εμφάνιση καθάρισαν εύκολα το σετ με 25-15 και προηγήθηκαν με 1-0 σετ. Από την άλλη, οι παίκτριες της Ρούλας Κατσαμπή αιφνιδιάστηκαν και έχασαν εύκολα.

Η Τεχνοοικία ΑΕΚ αποδείχθηκε πολύ σκληρή στο δεύτερο σετ. Βγάζοντας όλη την ποιότητά της στο παρκέ υποχρέωσε τον Prestige Απόλλωνα, (οι κοπέλες του οποίου έπαιξαν πολύ καλά) να χάσει το σετ. Μετά από μάχη οι «κκιτρινοπράσινες» κέρδισαν με 24-26 ισοφάρισαν σε 1-1 και τα πάντα άρχισαν ξανά.

Οι Σκαλιώτισσες συνέχισαν από εκεί που έμειναν στο δεύτερο σετ και στο τρίτο. Παίζοντας εξαιρετικά κυρίως στην υποδοχή σταμάτησε τις «γαλάζιες» κέρδισε με 19-25 και ανέτρεψε το σκορ. Η ομάδα του Γιάννη Γιαπάνη υπέπεσε σε πολλά λάθη και έχασε το ψυχολογικό πλεονέκτημα.

OPrestige Απόλλων βελτιώθηκε στο τέταρτο σετ και κατάφερε να κερδίσει με 25-21 να ισοφαρίσει 2-2 και να οδηγήσει το παιχνίδι σε τάι –μπρέικ. Εκεί συνεχίστηκε το ντέρμπι με τον Prestige Απόλλωνα να εκμεταλλεύεται τις λεπτομέρειες να κερδίζει με 15-13 τον αγώνα με 3-2 και να πετυχαίνει την 16η συνεχή του νίκη.
Prestige Απόλλων(Γ. Γιαπάνης):Σπύρου, Χουντίμα, Ζακχαίου,Κις, Λαβρούκ, Μανίταρου. Λίμπερο: Στεφάνου. Αλλαγές: Χ’’Κωνστάντα, Ιορδάνους, Λίμπερο: Λεωνίδου.
Τεχνοοικία ΑΕΚ(Ρ. Κατσαμπή):
Χαραλάμπους, Κωνσταντίνου, Τόμιτς, Στυλιανού, Κομλένοβιτς, Βοϊτζίνοβιτς. Λίμπερο: Μοσφιλιώτη.Αλλαγές: Δημητρίου.

Γηπ. Απόλλων: Prestige Απόλλων – Τεχνοοικία ΑΕΚ3-2(25-15,24-26,19-25,25-21,15-13)
Νέο ένοικο έχει από την Τετάρτη 16 Μαρτίου 2016 η τρίτη θέση της ειδικής βαθμολογίας στον όμιλο του τίτλου. Η Ανόρθωσις ανέβηκε εκεί μετά τη νίκη γοήτρου που πέτυχε επί της
Transbunker ΑΕΛ με 3-0. Ταυτοχρόνως, οι Βαρωσιώτισσες πήραν «εκδίκηση» για τον πρόσφατο αποκλεισμό τους από το Κύπελλο.
Αμφίρροπος ήταν ο αγώνας στο πρώτο σετ με τις δυο ομάδες να μάχονται για να κατακτήσουν το σετ. Η Ανόρθωσις φάνηκε πιο οργανωμένη στα κρίσιμα σημεία και πήρε το σετ με 25-21 παίρνοντας προβάδισμα με 1-0.

Οι παίκτριες της «Μεγάλης Κυρίας» έπαιξαν ωραίο και αποτελεσματικό βόλεϊ στο δεύτερο σετ και κέρδισαν με 25-17 φέρνοντας σε δύσκολη θέση τις «γαλαζοκίτρινες» αφού έμειναν δυο σετ πίσω.

Η ανωτερότητα της Ανόρθωσης ήταν εμφανής στο τρίτο σετ το οποίο κέρδισε με 25-15 και πήρε τη νίκη με 3-0 σετ.
Ανόρθωσις(Γ. Χριστοφόρου):Βασιλείου, Ιωάννου, Παπαγεωργίου, Μπρατούνχινα, Κολοκοτρώνη, Ριαλά. Λίμπερο: Δαϋίδ. Αλλαγές: N.Γιασουμή, Κωνσταντίνου.
Transbunker ΑΕΛ(M. Ολμετσένκο):Ντβόρακ, Σουκορούκοβα, Κουδουνά, Κχαταρασβίλι, Παύλου, Λεζέκνινα. Λίμπερο: Κωνσταντίνου. Αλλαγές: Ταλιαδώρου, Παιδονόμου.

ATI:Ανόρθωσις – Transbunker ΑΕΛ3-0(25-21,25-17,25-15)

Όμιλος Διαβάθμισης
Στην πέμπτη θέση παραμένει η Ε.Ν. Αγ. Αθανασίου η οποία στην έδρα της κέρδισε την Ολυμπιάδα Ν. με 3-0 σετ ντουμπλάροντας τις νίκες της στην τελική φάση. Αντίθετα, η Ολυμπιάδα υποχώρησε και έμεινε στην 7η θέση

Ανώτερη σε όλα τα σημεία η ομάδα της Αλεξίας Ροτσίδου κέρδισε το πρώτο σετ με 25-18 και έκανε το πρώτο βήμα για τη νίκη.

Δεν διαφοροποιήθηκε η κατάσταση στο δεύτερο σετ με την Ε.Ν.Α.ΑΘ. να κερδίζει στο ίδιο μοτίβο με 25-19 και να διαμορφώνει το 2-0 στα σετ. Τα ίδια δεδομένα και στο τρίτο σετ με την Ε.Ν.Α.ΑΘ. να κερδίζει με 25-16 και να διαμορφώνει εύκολα το τελικό 3-0.
Ε.Ν. Αγ. Αθανασίου(Α. Ροτσίδου):Νιόκκα, Χριστοφόρου ,Ταβέλλα, Κοβαλίοβα, Κωνσταντινίδου, Ιωάννου. Λίμπερο: Χ’’Κυριάκου Αλλαγές:
.Νικολάου, Μπρούμπωλ, Πίττα.
Ολυμπιάδα Ν. (Μ. Μακλάσκι):Ε. Πέτρου, Πόπα, Χαραλάμπους, Σταύρου, Λιάτσου, Παπαγιάννη. Λίμπερο: Παπαδοπούλου.
Αλλαγές: Τζιαπούρα, Ψιλογένη, Χριστοδούλου.

Γυμν. Αγ. Αθανασίου:Ε.Ν. Αγ. Αθανασίου – Ολυμπιάδα Ν.3-0(25-18, 25-19,25-16)

Στο κυνήγι της Ε.Ν. Α.ΑΘ. για την πέμπτη θέση έμεινε το ΘΟΙ Αυγόρου που κέρδισε τον γηπεδούχο Άρη Πολεμίου με 0-3 σετ.
Η ομάδα του ΘΟΙ υπερίσχυσε στο πρώτο σετ σε όλους τους τομείς και το κέρδισε με 18-25 απέναντι στις φιλότιμες παίκτριες του Άρη Πολεμίου.

Η εμφάνιση του ΘΟΙ στο δεύτερο σετ ήταν πιο καλή και κέρδισε εύκολα με 14-25 και έτσι έγινε το 0-2, ενώ στο τρίτο οι Αυγορίτισες κέρδισαν με 15-25 και ολοκλήρωσαν το διπλό.
Αρης Π.(Γ.Χαραλάμπους):Μ. Κουππή, Αντωνίου,Χ’’Ευσταθίου, Πεγειώτη, Ρ. Κουππή, Ανδρέου.. Αλλαγές: Π. Χαραλάμπους, Ρ. Αντωνίου.
ΘΟΙ Αυγόρου(Λ. Νοβάκοφ):Χαραλάμπους, Όθωνος, Κωνσταντίνου, Παπαδοπούλου, Μιχαήλ, Χ’’Κωνσταντίνου.Αλλαγές: Χρίστου.

Γηπ. Πολεμίου:Αρης Π. – ΘΟΙ Αυγόρου0-3(18-25,14-25,15-25)