MC MEDIA NETWORK

ΑΕΖΑΕΚΑΕΛΑΝΟΡΘΩΣΗΑΠΟΕΛΑΠΟΛΛΩΝΑΣΑΡΗΣΔΟΞΑΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑΟΘΕΛΛΟΣΟΜΟΝΟΙΑΠΑΦΟΣΙΣΠΑΝΙΑΙΤΑΛΙΑΑΓΓΛΙΑΕΛΛΑΔΑ

Έκανε το νταμπλ το ΑΠΟΕΛ στο FUTSAL! (photos)

Sponsored by quadcore

Μετά από ένα δραματικό τελικό με πολλές συγκινήσεις και διακυμάνσεις στο σκορ, το ΑΠΟΕΛ νίκησε την Ανόρθωση με 6-5 και κατέκτησε το Κύπελλο Futsal.

Τρίτο συνεχόμενο Κύπελλο και μαζί νταμπλ για την ομάδα του ΑΠΟΕΛ.

Οι δύο ομάδες έπαιξαν σήμερα εξαιρετικό Futsal και διαφήμισαν το άθλημα. Από την αρχή είχε φανεί πως ο τελικός θα κριθεί στις λεπτομέρειες, κάτι που έγινε, με το ΑΠΟΕΛ να παίρνει τη νίκη χάρις σε τέρμα του Χρίστου Ιακώβου δύο λεπτά πριν το τέλος.

Τρία τέρματα για το ΑΠΟΕΛ πέτυχε ο Κωνσταντίνος Κουλουμπρής, δύο ο Χρίστος Ιακώβου και ένα ο Λέο.

Τα τέρματα της Ανόρθωσης πέτυχαν τρία ο Έλι και  δύο ο Νένε.

Η εξέλιξη του αγώνα:

13΄ Το ΑΠΟΕΛ άνοιξε το σκορ με τον Κουλουμπρή.

14′ Η Ανόρθωση ισοφάρισε με τον Έλι Αντόνιο.

20′ Ο Ραματά εκτέλεσε πέναλτι για την Ανόρθωση και το απέκρουσε ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ Ευριπίδου.

22′ 2-1 για το ΑΠΟΕΛ με σκόρερ το Κουλουμπρή.

23′ Ισοφάριση για την Ανόρθωση στην αμέσως επόμενη φάση με το Νένε.

27′ 3-2 για το ΑΠΟΕΛ με σκόρερ τον Χρίστο Ιακώβου.

30′ 3-3 ισοφαρίζει η Ανόρθωση με τέρμα του Έλι.

31′ Η Ανόρθωση παίρνει για πρώτη φορά προβάδισμα στο σκορ με το Νένε να πετυχαίνει το 3-4.

31′ Στην αμέσως επόμενη άση ο Λέο ισοφάρισε σε 4-4 για το ΑΠΟΕΛ.

32′ Με το τρίτο τέρμα του Κουλουμπρή το ΑΠΟΕΛ πήρε προβάδισμα 5-4.

36′ Πέναλτι για την Ανόρθωση μετά το 6ο φάουλ του ΑΠΟΕΛ. Το εκτέλεσε ο Έλι και ισοφάρισε σε 5-5.

38′ 6-5 για το ΑΠΟΕΛ με σκόρερ τον Χρίστο Ιακώβου.

ΑΠΟΕΛ (Χρ. Χρυσοστόμου): Ευριπίδου, Στυλιανού, Λέο, Τζόνι, Οσόριο (Δαμιανού, Ρικάρντο, Χριστοδούλου, Κουλουμπρής, Ιακώβου, Αλεξίου, Ιωάννου)

Ανόρθωση (Γ. Κυριάκου): Οδυσσέως, Λακούφης, Ραματά, Έλι, Νενέ (Κουππαρής, Ομήρου, Κόκκινος, Τουμαζής, Χαρή, Ραφίνια, Νικολάου).

*Στον τελικό διατέθηκαν 718 εισιτήρια.

Το ΑΠΟΕΛ αγωνίστηκε στον τελικό για τρίτη συνεχόμενη χρονιά. Μετά τις διαδοχικές κατακτήσεις στα προηγούμενα δύο χρόνια επί της Αραράτ (4-0) και της ΑΕΚ Λάρνακας (5-1) φιλοδοξεί να προσθέσει ένα ακόμη τίτλο στην ιστορία του.

Η Ανόρθωση αγωνίστηκε για πρώτη φορά σε τελικό με στόχο τη μεγάλη διάκριση. Πέρσι έφτασε μέχρι την ημιτελική φάση όπου αποκλείστηκε από το ΑΠΟΕΛ με διαφορά ενός γκολ.

Τόσο το ΑΠΟΕΛ όσο και η Ανόρθωση έφτασαν στον τελικό πανηγυρίζοντας μόνο νίκες. Η Ανόρθωση ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της από την πρώτη φάση και το ΑΠΟΕΛ από την προημιτελική φάση, καθώς λόγω της περσινής κατάκτησης δεν συμμετείχε στην πρώτη φάση.

Κατέβασε το Protathlima App σε iOS & Android και πάρε τον αθλητικό κόσμο στο χέρι σου.

Ακολουθήστε το Protathlima.com στο Google news και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις.