To πάλεψε ο Μάρκος αλλά…

Ο Μάρκος Παγδατής έκανε μια αξιόλογη προσπάθεια απέναντι στον Ζιλ Σιμόν, όμως γνώρισε την ήττα στα τρία σετ από τον Γάλλο για τον 1ο γύρο του Mutua Madrid Open τη Δευτέρα.

Εκεί που έδειχνε ικανός για τη μεγάλη ανατροπή, ο Μάρκος Παγδατής “πλήρωσε” την μέτρια εκκίνηση στο καθοριστικό σετ της αναμέτρησης με τον Ζιλ Σιμόν στο πρώτο παιχνίδι του Estadio 3 στο Caja Magica της Μαδρίτης την Δευτέρα.

Ο έμπειρος Γάλλος, Νο16 του ταμπλό, επικράτησε 6-3, 3-6, 6-4 του Παγδατή και προκρίθηκε στο 2ο γύρο της Masters διοργάνωσης..

Ο Σιμόν ευτυχήσε να ξεκινήσει με break στο 1ο και στο καθοριστικό σετ της αναμέτρησης, ισοφαρίζοντας σε 3-3 τη σειρά των αγώνων κόντρα στον Κύπριο άσο.

Mετά την απώλεια του εναρκτήριου σετ, ο Παγδατής έπιασε σπουδαία απόδοση στο 2ο σετ και αφού έχασε μόλις 3 πόντους στο σερβίς του, έστειλε στο καθοριστικό σετ τον αγώνα.

Εκεί, ο Σιμόν ξεκίνησε νωρίς με break και αφού έσωσε και τα τέσσερα break point του Μάρκου, ολοκλήρωσε τη νίικη του σε 2 ώρες και 25 λεπτά.

Στο 2ο γύρο, ο Γάλλος περιμένει το νικητή του αγώνα Καρένιο Μπούστα-Ντιμιτρόφ.

Την ίδια ώρα, ο Φελισιάνο Λόπεζ σημείωσε δύσκολη νίκη με 7-6(5), 4-6, 6-4 επί του Λεονάρντο Μάγερ στο κεντρικό court Manolo Santana.

Δευτέρα 02/05: 1ος γύρος Madrid Open
Lopez (Spain) beat Mayer (Argentina) 7-6(5) 4-6 6-4
16-Simon (France) beat Baghdatis (Cyprus) 6-3 3-6 6-4