Απτόητος ο Μάρκος στο Χάλε, προκρίθηκε στους «8»!

Μετά τη μεγάλη νίκη στην πρεμιέρα επί του Τόμας Μπέρντιχ, ο Μάρκος Παγδατής κέρδισε στα δύο σετ έναν ακόμη δύσκολο αντίπαλο στο χορτάρι ενώ ο Ντόμινικ Τιμ συνέχισε το χαβά του, ξεκινώντας ιδανικά στο Gerry Weber Open!

Στον 4ο φετινό του προημιτελικό, προκρίθηκε ο Μάρκος Παγδατής ο οποίος έδωσε ακόμη μεγαλύτερη αξία στην ήδη σπουδαία νίκη επί του Τόμας Μπέρντιχ στον 1ο γύρο του χορτάρινου τουρνουά στο Χάλε.

Ο 30χρονος τενίστας, πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση και διατήρησε τη ψυχραιμία του στις τελευταίες κρίσιμες στιγμές της αναμέτρησης, επικρατώντας με 7-5, 7-6(8) του Ντάστιν Μπράουν σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι που ξεκίνησε με μεγάλη καθυστέρηση λόγω της βροχής.

Το Νο42 της παγκόσμιας κατάταξης και φιναλίστ στο Gerry Weber Open 2007 (ήττα από Μπέρντιχ), δεν απώλεσε το σερβίς του στο ματς και σημείωσε την τρίτη νίκη επί του 31χρονου Τζαμαϊκανού με γερμανικό διαβατήριο, σε ισάριθμες συναντήσεις.

Ο Παγδατής έχασε δύο match points στο 6-4 του tie break στο 2ο σετ και αφού έσωσε set point του αντιπάλου του, σφράγισε τη νίκη του μετά από 1 ώρα και 20 λεπτά αγώνα.

Στους “8” του Χάλε, το πρώην Νο8 του κόσμου και ημιφιναλίστ του Wimbledon 2006, θα αντιμετωπίσει το παιδί θαύμα του γερμανικού τένις, Αλεξάντερ Ζβέρεφ που νωρίτερα ξεπέρασε το εμπόδιο του συμπατριώτη του, Μπένζαμιν Μπέκερ.

Eν τω μεταξύ, ο Ντόμινικ Τιμ συνέχισε τα εξαιρετικά του αποτελέσματα τη φετινή σεζόν…

Ο 22χρονος Αυστριακός σημείωσε την 46η νίκη του μέσα στο 2016 (ρεκόρ) επικρατώντας 7-5, 6-4 του Ζοάο Σόουζα και στο 2ο γύρο την Πέμπτη θα αντιμετωπίσει τον Τεϊμουράζ Γκαμπασβίλι.

Προερχόμενος από τον τίτλο στη Στουτγκάρδη την προηγούμενη εβδομάδα, τον πρώτο της καριέρας του στο γρασίδι, ο Τιμ έχει την ευκαιρία στο Χάλε να πάει ψηλά ειδικά μετά την απόσυρση του Νο2 του ταμπλό, Κέι Νισικόρι τον οποίον συναντούσε στην 4αδα.