Ξεκίνησε ιδανικά αλλά λύγισε ο Μάρκος

Αν και ξεκίνησε ιδανικά τον αγώνα, ο Μάρκος Παγδατής δεν είχε διάρκεια στο παιχνίδι του και ο Ρομπέρτο Μπαουτίστα Αγκουτ κατάφερε να επιστρέψει στο σκορ, παίρνοντας το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Winston-Salem Open.

Με αρκετούς αγώνες συνεχίστηκε και την Τετάρτη η δράση στο Wake Forest University του Winston-Salem για το τελευταίο τουρνουά προετοιμασίας πριν το Αμερικανικό Όπεν που ξεκινάει την ερχόμενη Δευτέρα.

Οι δύο top seeds του ταμπλό, Ρισάρ Γκασκέ και Ρομπέρτο Μπαουτίστα, εξασφάλισαν τη συμμετοχή τους στην προημιτελική φάση της ATP 250 διοργάνωσης, με νίκες επί υπολογίσιμων αντιπάλων.

Ο Μπαουτίστα Αγκουτ βρήκε τον τρόπο να ανατρέψει το προβάδισμα του πολύ καλού, στο 1ο σετ, Μάρκου Παγδατή και με 4-6, 6-3, 6-1 επί του Κύπριου συνέχισε την προσπάθεια για τον 3ο του hard court τίτλο στη σεζόν.

Το Νο17 της παγκόσμιας κατάταξης, ήταν πιο αποτελεσματικός στις ευκαιρίες του στο 2ο σετ ενω στο 3ο έσωσε και τα έξι break point του Παγδατή, ολοκληρώνοντας την ανατροπή του σε 2 ώρες και 4 λεπτά αγώνα.

Στον επόμενο γύρο ο Μπαουτίστα θα αντιμετωπίσει τον Γιεν-Σουν Λου που με τη σειρά του κέρδισε 6-4, 6-0 τον Ντιέγκο Σβαρτσμαν.

Μετά την πολύ δύσκολη νίκη στην πρεμιέρα του κόντρα στον Ντάνιελ Έβανς, ο Ρισάρ Γκασκέ έπαιξε πολύ καλύτερο τένις και έφυγε νικητής από τον γαλλικό εμφύλιο απέναντι στον Στεφάν Ρομπέρ.

Το Νο1 του ταμπλό και Νο15 στον κόσμο, έσωσε τα εφτά από τα οχτώ break point του αντιπάλου του, φτάνοντας στο 6-1, 6-3 μετά από 66 λεπτά αγώνα.

Για την είσοδο στα ημιτελικά, ο Γκασκέ θα αντιμετωπίσει τον Αυστραλό, Τζον Μίλμαν που κέρδισε 5-7, 6-0, 6-3 τον Μπιορν Φρατάντζελο.

Άσχημα ήταν τα αποτελέσματα για τους Αμερικάνους αφού 4-Στιβ Τζόνσον και 6-Σαμ Κουέρι, αποχαιρέτησαν πρόωρα τη διοργάνωση.

Ο φορμαρισμένος Τζόνσον που πλέον είναι ο top ranked Αμερικάνος στην ATP, ηττήθηκε με 6-4, 7-6(7) απ’τον Φερνάντο Βερντάσκο ενώ ο Κουέρι έχασε 6-2, 7-6(5) από τον Βίκτορ Τροίτσκι, στο τελευταίο ματς της ημέρας.

Βερντάσκο και Τροίτσκι θα βρεθούν αντιμέτωποι στα προημιτελικά…

Τέλος, εκτός συνέχειας έμεινε και το Νο3 του ταμπλό, Πάμπλο Κουέβας γνωρίζοντας την ήττα με 6-3, 7-6(1) από τον Πάμπλο Καρένιο Μπούστα.

Τετάρτη 24/08: 3ος γύρος Winston-Salem Open
9-Troicki (Serbia) beat 6-Querrey (U.S.) 6-2 7-6(5)
2-Bautista (Spain) beat 14-Baghdatis (Cyprus) 4-6 6-3 6-1
15-Verdasco (Spain) beat 4-Johnson (U.S.) 6-4 7-6(7)
12-(Russia) beat Vesely (Czech Republic) 5-5 (retired)
Millman (Australia) beat Fratangelo (U.S.) 5-7 6-0 6-3
1-Gasquet (France) beat Robert (France) 6-1 6-3
Lu Yen-Hsun (Taiwan) beat Schwartzman (Argentina) 6-4 6-0
16-Carreno (Spain) beat 3-Cuevas (Uruguay) 6-3 7-6(1)