Την πήρε από το… «Σέρι»!

Καρδιοχτύπησε η Ομόνοια στο Δασάκι αλλά με τον Σέρινταν σε μεγάλη βραδιά κατάφερε να περάσει νικηφόρα φεύγοντας με το 1-2. Ασταμάτητο τρέξιμο από τον Μαργκάσα που ξεχώρισε. Βελτιωμένος ο Φλορέσκου.

Το σκορ άνοιξε ο Σέρινταν στο 16΄, ενώ για τον Εθνικό έκανε το 1-1 ο Χατζηβασίλης στο 60΄.

Ο Σέρινταν έδρασε και πάλι στο 76΄και έγραψε το 1-2΄.

Πρώτη φάση για Εθνικό

Για τον Εθνικό ήταν η πρώτη ευκαιρία στο παιχνίδι με τον Κατσαράβα στο 5ο λεπτό να περνά από τον Νασιμέντο και να βρίσκεται πρόσωπο με τον Παναγή. Ο επιθετικός της ομάδας της Άχνας έκανε το σουτ από πολύ κοντά αλλά ο τερματοφύλακας των πρασίνων απέκρουσε και αποσόβησε τον κίνδυνο.

Η επόμενη φάση άνηκε και πάλι στην γηπεδούχο, με τον Πινσέλι να πιάνει ένα γεμάτο σουτ στο 12΄και τον Παναγή να αποκρούει σε κόρνερ.

Προβάδισμα με Σέρινταν

Και εκεί που ο Εθνικος πίεζε, η Ομόνοια κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Σέρινταν να παίρνει την μπάλα με πλάτη, να γυρίζει προς την εστία και να νικάει τον Μπογκατίνοφ κάνοντας το 0-1 στο 16΄.

Ευκαιρίες για Ομόνοια

Στο 24΄ ο Κωνσταντινίδης από δεξιά έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή το οποίο έφερε ένα κόρνερ αλλά αυτό πέρασε χωρίς αποτέλεσμα. Μάλιστα δύο λεπτά μετά ο Σέρινταν μπήκε επικίνδυνα στην περιοχή, γύρισε την μπάλα αλλά δεν υπήρχε συμπαίκτης του ελεύθερος.

Η Ομόνοια συνέχισε να υπερέχει και να χάνει άλλη μια ευκαιρία με τον Κύπρου και πάλι από δεξιά που στο 34΄είδε τον Μπογκατίνοφ να αποκρούει το σουτ του. Στην συνέχεια μετά από εκτέλεση κόρνερ έγινε μια σύγχυση εκεί στην περιοχή, ο Σέρινταν προσπάθησε να εκμεταλλευτεί αλλά η φάση πέρασε χωρίς ουσιαστικό κέρδος για το τριφύλλι.

Πάλι ο Παναγή

Στο 36΄ηταν η σειρά του Εθνικού να απειλήσει με τον Κατσαράβα να βρίσκεται μπροστά από τον Παναγή μετά από όμορφη πάσα του Χατζηβασίλη, αλλά ο Παναγή έκανε και πάλι μια σωτήρια απόκρουση. Ο Αγκάγιεφ στο 41΄επιχείρησε ένα μακρινό σουτ αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι.

Ο Ισραηλινός στο 43΄υποδέχτεικε μια φοβερή πάσα από τον Κύπρου και αμέσως έκανε το σουτ προσπαθώντας να κρεμάσει τον Μπογκατίνοφ, αλλά  η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Χωρίς κάποια ιδιαίτερη φάση ξεκίνησε το δεύτερο μέρος στον αγώνα.

Ισοφάριση με Χατζηβασίλη

Ο Εθνικός στην πρώτη του ουσιαστική ευκαιρία μετά από ένα λάθος του Βύντρα έφτασε στην ισοφάριση στο 60΄με τον Χατζηβασίλη να κάνει ένα ιδανικό πλασέ και να νικάει τον Παναγή. Στην συγκεκριμένη φάση ο Νασιμέντο έκανε λάθος στο μαρκάρισμα.

Ένα λάθος του Παναγή λίγα λεπτά μετά τελικά δεν στοίχησε στον νεαρό, ενώ  στο 67΄ο Πινσέλι εκτέλεσε το φάουλ αλλά ο πορτιέρο της Ομόνοιας απέκρουσε. Ο Εθνικός στο επόμενο λεπτό έχασε άλλη μια καλή ευκαιρία.

Ευκαιρία με Σέρινταν

Στο 69΄ο Σέρινταν απείλησε αλλά η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και έφυγε κόρνερ με την Ομόνοια να χάνει άλλη μια ευκαιρία και τον Πινσέλι να αποκρούει προ κενής εστίας.

Στο 76΄ένα σουτ του Αγκάγιεφ βρήκε τον Μπογκατίνοφ  σε ετοιμότητα και το 1-1 να παραμένει.

Λύτρωση με Σέρινταν

Ο Σέρινταν στο 77΄λύτρωσε τους πράσινους αφού μετά από πάσα του Αγκάγιεφ έγραψε το 1-2. Οι του Εθνικού διαμαρτυρήθηκαν πως στην πάσα του Αγκάγιεφ η μπάλα πέρασε έξω αλλά η επαναληπτική προβολή δεν έδειξε κάτι.

Ο Κατσαράβα είχε άλλο ένα σου στο 82΄αλλά και πάλι η μπάλα πέρασε έξω. Στο 90΄ο Μαργκάσα χειροκροτήθηκε αφού πάλεψε μέσα στην περιοχή για το γκολ αλλά δεν τα κατάφερε.

ΕΘΝΙΚΟΣ- Μπογκαντίνοφ, Στόιτσεφ, Πιντσέλι, Αραμπάλ, Κατσαράβα, Χατζηβασίλης, Κυπριανού (66΄ Κιπιάνι), Τσικάρσκι, Φιλίποφ, Κρατσούνοφ, Αρέστη (55΄ Ζελάγια)

ΟΜΟΝΟΙΑ : Παναγή, Βύντρα, Νασιμέντο (72΄ Κατελάρης), Παντελιάδης, Κωνσταντινίδης, Φλορέσκου, Μαργκάσα , Τουρέ (87΄ Φυλακτού), Σέρινταν, Αγκάγεφ (90’ Φιλιώτης), Κύπρου

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κατσαράβα, Πιντσέλι, Τσικάρσκι, Αραμπάλ/Νασιμέντο