Απίστευτη πεντάρα Εθνικού σε ματς σαν παρτίδα τάβλι

Μεγάλη νίκη σε έκταση και σημασία πανηγύρισε ο Εθνικός, που επικράτησε με σκορ 5-3 της Αναγέννησης στο Δασάκι, και πανηγύρισε το πρώτο τρίποντο στο πρωτάθλημα και ξεκόλλησε από τον πάτο της βαθμολογίας.

Ο αγώνας ήταν απίστευτος ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο όπου είχαμε έξι γκολ, δυο πέναλτι για τον Εθνικό αλλά και τρεις αναγκαστικές αλλαγές στο μισάωρο για τους γηπεδούχους.

Ο αγώνας
Εκπληκτικό παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, με τον Εθνικό να παίρνει προβάδισμα στο σκορ στο 5ο λεπτό με τον Κιπιάνι να εκτελεί απευθείας από πολύ πλάγια φάουλ και η μπάλα να καταλήγει στα δίκτυα του Βιέιρα που φέρει ευθύνη.

Στο 10’ ο Εθνικός κέρδισε πέναλτι όταν ο Βιέιρα βγήκε και ανέτρεψε τον Γκαβρίλα, που τραυματίστηκε και αποχώρησε στο 15’, την θέση του πήρε ο Κυπριανού. Ο Πιντσέλι ανέλαβε την εκτέλεση και σκόραρε το δεύτερο γκολ.

Η Αναγέννηση αντέδρασε στο 16’ με την κεφαλιά του Βέσλεμ μετά από εκτέλεση φάουλ και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα, ενώ στο 22′ έχασε τεράστια ευκαιρία για την ισοφάριση με την κεφαλιά του Μπαρμπούδη που ο Μπογκατίνοφ απέκρουσε σωτήρια.

Στην επόμενη φάση ο Εθνικός κέρδισε δεύτερο πέναλτι σε μαρκάρισμα του Ντιαλό στον Ζελάγια. Ο Πιντσέλι εκτέλεσε ξανά εύστοχα γράφοντας το 3-1. Βέβαια, προέκυψαν τραυματισμοί για την ομάδα της Άχνας και μέχρι το ημίωρο ο Εγκωμίτης είχε χρησιμοποιήσει και τις τρεις αλλαγές.

Ο Αδάμος Αδάμου πέρασε τον Φουρτάδο προκειμένου να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του, και στο 35’ κατάφερε να μειώσει με ωραίο γκολ του Ραφαήλ Αναστασίου που επιχείρησε κεραυνοβόλο σουτ από τα 40 μέτρα, η μπάλα κτύπησε στην συμβολή των δοκαριών, στο σώμα του Μπογκατίνοφ και κατέληξε στα δίκτυα.

Ωστόσο, στο 45′ ο Εθνικός έγραψε το 4-2 με τον Κυπριανού στην τελευταία φάση του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, η Αναγέννηση είχε την κατοχή της μπάλας και πίεζε για το γκολ και το πέτυχε στο 58’ με κεφαλιά του Φουρτάδο. ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Μπριτζίτο  έκανε το σουτ αλλά απέκρουσε πάνω στην γραμμή ο Χάτζιαρος, ο οποίος έπραξε το ίδιο στο 63′ στο σουτ του Βέσλεμ.

Στο 76′ ενώ πίεζε η Αναγέννηση, ο Εθνικός σε μια αντεπίθεση πέτυχε πέμπτο γκολ με πλασέ του Ζελάγια. Η Αναγέννηση φάνηκε απογοητευμένη ιδιαίτερα στο 80′ όταν ο Φουρτάδο έκανε ωραία ενέργεια αλλά δεν έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Με την σειρά του ο Εθνικός έχασε τεράστια ευκαιρία στο 87′ για έκτο γκολ με τον Χατζηβασίλη, ο οποίος τραυματίστηκε στα τελευταία λεπτά αλλά δεν αποχώρησε καθώς είχαν συμπληρωθεί οι τρεις αλλαγές.

Οι ενδεκάδες

Εθνικός (Γιώτης Εγκωμίτης): Μπογκαντίνοφ, Πιντσέλι (32’ Αρεστή), Αραμπάλ, Κιπιάνι (26’ Ενέσκου), Χάτζιαρος, Χατζηβασίλης, Μουλαζίμης, Κρατσούνοφ, Γκαβρίλα (15’ Κυπριανού), Ντόβνια, Ζελάγια.

Αναγέννηση (Αδάμος Αδάμου): Βιέιρα, Μπαρμπούδης, Σωτηρίου, Ντιαλό (86’ Θεράποντος), Αναστασίου, Βλασόπουλος, Μπριγκίτο, Κάλεζιτς, Γιουσπασιάν (31’ Φουρτάδο), Χριστοδούλου (77’ Κολάνης), Γουέσλεμ.

Σκόρερ: 5’ Κιπιάνι, 11′ πεν., 24’ πεν. Πιντσέλι, 45’ Κυπριανού, 76’ Ζελάγια – 16′ Βέσλεμ, 35′ Αναστασίου, 58′ Φουρτάδο
Κίτρινες: Αρέστη, Κρατσούνοφ, Ζελάγια, Ενέσκου – Βιέιρα, Βλασόπουλος
Διαιτητής: Χρίστος Νικολαΐδης