Απόδραση (0-1) με λυτρωτή τον Βινίσιους στο 90΄!

Ο Απόλλωνας με γκολ-κεφαλιά του Βινίσιους στο 90΄νίκησε την μαχητική Δόξα με 1-0 στο Μακάρειο στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος CYTA. Τεράστιας σημασίας νίκη για τους “γαλάζιους” που έφτασαν στους 16 βαθμούς.

Μπορεί το γκολ να ήρθε στο τέλος όμως η νίκη της ομάδας του Πέδρο Εμάνουελ κρίνεται απόλυτα δίκαιη αφού ειδικά στο τελευταίο τέταρτο έχασε ξεκάθαρες ευκαιρίες και πίεσε πολύ τους γηπεδούχους.

Ουσιαστικά είχε ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών μέχρι να φτάσει στο γκολ ο Απόλλωνας. Στο 85′ ο Σαρδινέρο εντελώς μόνος από πλεονεκτική θέση έκανε το σουτ έξω.  Στο 88΄ ο Μαγκλίτσα έχασε απίστευτη ευκαιρία όταν εντελώς αμαρκάριστος και από εξαιρετική θέση, σούταρε ψηλά έξω. Στο 90′ ο Πίεχ έκανε μακρινό σουτ το οποίο ο Νέγκρι έδιωξε σε κόρνερ, από την εκτέλεση του οποίου ο Βινίσιους με κοντινή κεφαλιά έκανε το 0-1 και λύτρωσε την ομάδα του.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο για τις δύο ομάδες, με την Δόξα να πιέζει ψηλά και να μην αφήνει τον Απόλλωνα να κάνει το παιχνίδι που θα ήθελε. Οι πρώτες επιθετικές προσπάθειες των δύο ομάδων προήλθαν από δυνατά μακρινά σουτ, εκτός περιοχής. Αρχικά ο Απόλλων στο 6’ με ένα σουτ του Ντα Σίλβα που απέκρουσε ο Νέγκρι και στη συνέχεια η Δόξα στο 9’ με ένα δυνατό σουτ του Ρούντι από μακριά που απέκρουσε δύσκολα ο Βάλε.

Αν και η Δόξα ήταν ελαφρώς καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο, ο Απόλλων ήταν αυτός που βρήκε την ευκαιρία του ημιχρόνου στο 24’, όταν ο Μάγκλιτσα μετά από λάθος πάσα του Ρούντι. βγήκε μόνος του με τον Νέγκρι, αλλά ο Δημητρίου απομάκρυνε σε κόρνερ. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να έχουν κάποιες προϋποθέσεις για γκολ, όμως το «άστοχο» 0-0 έστειλε τις δύο ομάδες στην ανάπαυλα.

Στο β΄ ημίχρονο μέχρι να φτάσουμε στα τελικά στάδια του αγώνα με τις πολλές μαζεμένες χαμένες ευκαιρίες δεν είχαμε πολλές φάσεις. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε στο 68′ όταν ο Παπουλής σούταρε μέσα στην περιοχή και ο Νέγκρι δύσκολα απέκρουσε σε κόρνερ.

Δόξα: Νέγκρι, Δημητρίου, Ρούντι, Γκόμες (59′ Φοφανά), Περάλτα (59′ Κάστρο), Γουίλσον (72′ Παουλίνιο), Εντμάρ, Λεονάρντο, Ενινφούλ, Πουτζιουρής, Μπεμπέτο

Απόλλων: Bάλε, Ρομπέρζ, Βινίσιους, Βασιλείου, Σακέτι, Ντα Σίλβα, Μπεντόγια (85′ Μπάρμπαρο), Παπουλής (72′ Σαρδινέρο), Μάγκλιτσα, Γκιέ (87′ Πιέχ)