Αμάν ένα ντέρμπι! Αμάν μια ανατροπή!

Ένα απίστευτο φινάλε μας επιφύλασσε το ντέρμπι στην Αρένα αφού η ΑΕΛ μέχρι το 80΄κρατούσε το τρίποντο μετά από γκολ του Τζούνιορ στο 35΄, αλλά μια βολίδα του Ακοράν σε εκείνο το σημείο και ένα γκολ του Τέτε τρία λεπτά μετά έφεραν το παιχνίδι τούμπα. Έτσι η ΑΕΚ έφτασε στο 2-1 με ανατροπή και επέστρεψε στις νίκες φτάνοντας στους 28 βαθμούς. Από την άλλη η ΑΕΛ έμεινε στους 21 βαθμούς. Το παιχνίδι χαρακτηριστικέ από τις πολλές μονομαχίες στον χώρο του κέντρου ενώ και οι δύο ομάδες είχαν καλή παρουσία προσπαθώντας να ακολουθήσουν τις οδηγίες των προπονητών τους.

Λάθος και ευκαιρία

saki0104

Μόλις στο 2ο λεπτό είχαμε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία  στον αγώνα όταν ο Ρόμο είχε ασυνεννοησία με τον Φορτούνα, ο Ακοράν έκλεψε και με πλασέ από πλάγια θέση απείλησε αλλά η μπάλα έφυγε παράλληλα από την εστία. Η επόμενη φάση ήρθε στο 8ο λεπτό με τον Τρισκόφσκι να σουτάρει και να στέλνει την μπάλα λίγο έξω.

Στο 25ο λεπτό απείλησε με μακρινό σουτ αλλά και σε αυτή την φάση η μπάλα πέρασε εκτός εστίας.

Προβάδισμα με Ντόσα!

Και ενώ η ΑΕΚ είχε τις ευκαιρίες, η ΑΕΛ ήταν αυτή που κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Ντόσα Τζούνιορ να παίρνει την κεφαλιά στο  35’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Γεωργιάδη. Να σημειώσουμε ότι δυο λεπτά πιο πριν ο διαιτητής Γιώργος Νικολάου λανθασμένα έδειξε κίτρινη στον Μουρίγιο αφού ένα φάουλ που προηγήθηκε είχε γίνει από τον Μοϊσοφ.

aelgoaldosa

Στο 37΄η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει με τον Άλβες από καλή θέση να κάνει το σουτ έξω, ενώ στο 44΄ο Φορτούνα με καλό σουτ απείλησε την εστία του Μίνιο ο οποίος έδιωξε σε κόρνερ.

Γενικά το θέαμα στο πρώτο μέρος ήταν μέτριο με την ΑΕΚ να ήταν αρχικά πιο απαιτητική αλλά η ΑΕΛ έδειξε για άλλη μια φορά πως ξέρει να εκμεταλλεύεται τις στημένες φάσεις.

Στην επανάληψη…

Στο 50΄είχαμε την πρώτη φάση στο δεύτερο μέρος με τον Σόουζα να επιχειρεί ένα σουτ αλλά η μπάλα έφυγε αρκετά έξω, ενώ 5 λεπτά αργότερα μια έξυπνη μπαλιά του Γεωργιάδη βρήκε τον Σόουζα να χάνει μια καλή ευκαιρία, με τον μέσο της ΑΕΛ να μην μπορεί να βρει την μπάλα σωστά.

saki0003

Πολλές μονομαχίες

Στο 65΄ο Τέτε απείλησε μετά από ώρα την εστία του Ρόμο, αλλά το σουτ του από διαγώνια θέση έφυγε έξω, ενώ η ΑΕΚ ανέβαζε στροφές και προσπαθούσε να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης.

Να σημειώσουμε ότι το ντέρμπι είχε αρκετές μονομαχίες ιδιαίτερα στον χώρο του κέντρου, ενώ οι αξιόλογες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες ήταν μετρημένες.

Γκολάρα Ακοράν και… ανατροπή!

Η ΑΕΚ που έψαχνε περισσότερο το γκολ, κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση στο 80΄με μια απίστευτη βολίδα του Ακοράν από τα 25  μέτρα και έδωσε ένα άλλο ρυθμό στον αγώνα! Οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ανατροπή μετά από 3 λεπτά αφού ο Τέτε με όμορφο πλασέ εντός περιοχής νίκησε τον Ρόμο και έκανε το 2-1 μετά από πάσα του Ακοράν.

img_4580

Στην συνέχεια ο Χαραλαμπίδης είχε μια καλή εκτέλεση φάουλ στο 88΄με τον Ρόμο να αποκρούει. Στο 90+4 ο Σοάρες είχε ένα καλό σουτ το οποίο όμως έφυγε εκτός εστίας.

ΑΕΚ: Μίνιο, Μουρίγιο (76′ Χαραλαμπίδης), Μοϊσόφ, Γκαρίδο, Ορτίθ, Λαμπάν, Μπόλιεβιτς (60′ Τέτε), Λαρένα, Ακοράν, Τρισκόφσκι, Άλβες (84′ Καταλά).

ΑΕΛ: Ρομό, Σιέλης, Τζούνιορ, Φορτούνα, Αϊρόσα, Σοάρες, Νικολάου (87′ Μπουένο), Σόουζα (85′ Ουέλινγκτον), Γεωργιάδης (68′ Σαβανέ), Μέσκα, Αρουαμπαρένα.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μουρίγιο / Φορτούνα, Αϊρόσα