Την “ΕΚΟΨΕ” στα τέσσερα! (pics)

Θρίαμβος του ΑΠΟΕΛ στο αιώνιο ντέρμπι που διέσυρε την Ομόνοια με 4-1 και σημείωσε τη πρώτη του νίκη σε ντέρμπι. Οι Εφραίμ (με πέναλτι), Πιέρος Σωτηρίου (2) και ο Βινίσιους σημείωσαν τα τέσσερα γκολ των νικητών ενώ ο Μαργκάσα με απευθείας φάουλ πέτυχε το μοναδικό “πράσινο” γκολ.

Η αποβολή του Καρλίτος στο 18ο λεπτό έπαιξε σημαντικό ρόλο στο να πάρει το ΑΠΟΕΛ μια άνετη νίκη απέναντι στην ομάδα του Τζον Κάρβερ που ξεκίνησε δυνατά και είχε την ευκαιρία να προηγηθεί με τον Χριστοφή.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Πολύ δυνατά στο ματς μπήκε η Ομόνοια και μόλις στο 5ο λεπτό ο Χριστοφή έχασε μια ανεπανάληπτη ευκαιρία να βάλει μπροστά το τριφύλλι. Ήταν μια σέντρα του Σοϊλέδη από τα αριστερά, η άμυνα του ΑΠΟΕΛ πιάστηκε στον ύπνο και ο Κύπριος μεσοεπιθετικός με πλασέ έστειλε τη μπάλα άουτ προς απαγοήτευση των φίλων της γηπεδούχου.

saki1337

Η ομάδα του Τζον Κάρβερ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό αλλά οι φάσεις που έφτιαξε δεν βρήκαν στόχο με αποτέλεσμα το ΑΠΟΕΛ να ξεπεράσει το κακό του πρώτο δεκάλεπτο και με δράστη τον Πιέρο Σωτηρίου, απείλησε την εστία του Παναγή με τον Κύπριο κίπερ να νικάει τον επιθετικό των γαλαζοκιτρίνων σε τετ α τετ.

Η φάση του αγώνα

Ο Ντε Καμάργκο ανατράπηκε στην περιοχή της Ομόνοιας με τον Καρλίτος να αντικρίζει την κόκκινη κάρτα από τον ρεφ Γιώργο Νικολάου και το ΑΠΟΕΛ να παίρνει ανέλπιστα τεράστιο προβάδισμα. Ο Γιώργος Εφραίμ ευστόχησε από τα 11 μέτρα και έστειλε τους πορτοκαλί στους 7 ουρανούς.

saki1472

Βάτερμαν STOP

Τεράστια ευκαιρία για την Ομόνοια στο 26ο λεπτό να ισοφαρίσει το παιχνίδι με δράστη τον Ματ Ντάρμπισαιαρ, με τον Άγγλο να πιάνει ένα δυνατό σουτ αλλά ο Μπόι Βάτερμαν με εντυπωσιακή απόκρουση έστειλε την μπάλα σε κόρνερ.

Πρωτοβουλία των κινήσεων και 3-0

Οι ποδοσφαιριστές του Τόμας Κρίστιανσεν με την πάροδο του χρόνου έλεγξαν πλήρως το παιχνίδι και με τον Πιέρο σε τρελά κέφια μέσα σε 5 λεπτά ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 3-0.

Να σημειώσουμε πως οι γαλαζοκίτρινοι εκμεταλλεύτηκαν πλήρως την “τρικυμία” στην άμυνα της Ομόνοιας που πελαγοδρομούσε και έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο.

cha_9487

Το δεύτερο γκολ του ΑΠΟΕΛ προήλθε από τα πόδια του Στάθη Αλωνεύτη, οποίος είδε τους Ντε Καμάργκο και Πίερο μόνους και αφύλακτους στο “κουτί” με τον δεύτερο να στέλνει με άνεση τη μπάλα στα δίκτυα του Παναγή.

Το τρίτο γκολ ήρθε από κάθετη πάσα του Μοράις, με τον Πιέρο (ελάχιστα πιο μπροστά και εκτεθειμένος ) να πιάνει ένα δυνατό βολέ και να σημειώνει το 3-0.

ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ

Πέναλτι και μετά… φάουλ

Ο Γιώργος Νικολάου “σφύριξε” την εσχάτη των ποινών αλλά μετά από διαβουλεύσεις με τον βοηθό Μάριο Δημητριάδη πήρε λανθασμένα πίσω την απόφαση για πέναλτι και έστειλε τη μπάλα ακριβώς έξω από την περιοχή του Βάτερμαν.

saki1994

Τελικά αυτή η απόφαση έφερε την μείωση στο σκορ από το εξαιρετικό κτύπημα του Ρενάτο Μαργκάσα.

Μπερτόλιο και 4-1-4-1

Ο Τόμας Κρίστιανσεν άλλαξε τον σχηματισμό και πέρασε τον Μπερτόλιο στο πλάι του Βινίσιους με τον Ντε Καμάργκο να περνάει εκτός. Η πρώτη αντίδραση του ΑΠΟΕΛ στην μείωση του σκορ από το τριφύλλι ήρθε δια ποδός Αλωνεύτη αλλά ο Παναγή ήταν εκεί και κράτησε την Ομόνοια στο παιχνίδι.

Βινίσιους και ΤΕΛΟΣ

Στο 69ο λεπτό ο Βινίσιους με ένα υποδειγματικό πλασέ νίκησε για 4η φορά τον Παναγή και έγραψε το 4-1 για το ΑΠΟΕΛ και ουσιαστικά έβαλε τέλος στις ελπίδες της Ομόνοιας να πάρει κάτι από το ματς.

saki1606

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΙΚΑ το ΑΠΟΕΛ παίρνει μια δίκαιη νίκη αφού εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τα λάθη και τις αδυναμίες της Ομόνοιας και φεύγει από το ντέρμπι με μια τεράστια νίκη και ψυχολογική ντόπα για την συνέχεια.

ΟΙ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ

ΟΜΟΝΟΙΑ (Τζ.Κάρβερ): Παναγή, Σοϊλέδης, Όρσουλιτς, Καρλίτος, Κωνσταντινίδης, Κατελάρης, Μαργκάσα, Τουρέ (21΄ Βύντρα), Κλέιτον (46΄ Φλορέσκου), Χριστοφή, Ντάρμπισαϊαρ

ΑΠΟΕΛ (Τ.Κρίστιανσεν): Βάτερμαν, Αστίθ, Καρλάο (46΄ Μερκής), Μιλάνοφ, Αλεξάνδρου, Μοράις, Βινίσιους, Αλωνεύτης, Εφραίμ (70΄Γιαννιώτας), Ντε Καμάργκο (58΄ Μπερτόλιο), Σωτηρίου