Κατσαράβα SHOW!

Σπουδαία και άνετη όπως εξελίχτηκε νίκη για τον Εθνικό που επικράτησε της ΑΕΖ με 3-1.

Ο Κατσιαράβα στο 4’ και στο 6’ σκόραρε και έκανε το 2-0, ενώ ο Χατζηβασίλης στο 9ο λεπτό έκανε το 3-0.

Στο 68΄ο Βιγιαφάνιε μείωσε σε 3-1.

Μετά από αυτή την επιτυχία ο Εθνικός έφτασε τους 17 βαθμούς και ανέβηκε βαθμολογικά ενώ η ΑΕΖ έμεινε στους 8 βαθμούς και την προτελευταία θέση.

Το παιχνίδι:

Πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο 10λεπτο ο Εθνικός βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 3-0 αφού στο 4΄και στο 6΄μετά από λάθη και ολιγωρία στην άμυνα της ΑΕΖ ο Κατσιαράβα με δύο γκολ έκανε το 2-0. Τρία λεπτά αργότερα  ο Χατζηβασίλης αφύλακτος στην περιοχή έκανε το 3-0 και κάπου εκεί τέλειωσε και το παιχνίδι από τόσο νωρίς.

Η ΑΕΖ προσπάθησε να αντιδράσει έχοντας ένα δοκάρι στο 20ο λεπτό από απευθείας εκτέλεση φάουλ, ενώ στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους ο Χατζηβασίλης έκανε το σουτ, ο Χρυσοστόμου απέκρουσε ασταθώς και ο Ζελάγια πήγε να εκμεταλλευτεί. Ο Χρυσοστόμου έπεσε με αυτοθυσία και πρόλαβε, χτυπώντας στο πρόσωπο και λίγο μετά να επανέρχεται.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους δεν είχαμε τις μεγάλες ευκαιρίες μέχρι το γκολ του Βιγιφάνιε στο 68΄που με δυνατό σουτ μείωσε σε 3-1 μετά από προσπάθεια του Σεμέδο.

Στο 70’ ο Κυπριανού είχε ένα καλό σουτ το οποίο πέρασε έξω. Το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά πήρε ένα πιο γρήγορο ρυθμό αφού η ΑΕΖ ανοίχτηκε και έψαξε ένα δεύτερο γκολ. Μάλιστα στο 86΄ο Βιγιαφάνιε θα μπορούσε να πετύχει και δεύτερο γκολ αλλά η κεφαλιά του έφυγε λίγο έξω. Ο Σεμέδο στο 89΄μετά από εκτέλεση φάουλ έπιασε το σουτ αλλά και πάλι η μπάλα έφυγε ελάχιστα έξω.

ΕΘΝΙΚΟΣ: Πρότζεκ, Γκριγκαλάβα, Γκρατσιούνοφ, Φιλίποφ, Τσικάρσκι, Αρέστη (46′ Ιλουρίτζε), Ενέσκου, Κιπιάνι (70′ Κυπριανού), Χατζηβασίλης, Ζελάγια, Κατσιαράβα.

ΑΕΖ: Χρυσοστόμου, Σακελλαρίου (75′ Στυλιανού), Κυριάκου (85΄Κατσής), Οζίας, Μαμμίδης, Φελισιέν, Αουρέλιο, Βιγιαφάνιες, Φράνκο, Ανδρέου (60′ Σεμέδο), Πιτταράς.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γκρατσιούνοφ, Αρέστη (4η) / Φράνκο, Ανδρέου (4η), Πιτταράς