Έπιασε κορυφή η Ανόρθωση

Με τις νίκες της Ανόρθωσις και Τεχνοοικία ΑΕΚ που στέλνουν την «Μεγάλη Κυρία» στην πρώτη (μαζί με την BetOnAlfa ΑΕΛ) και τις Λαρνακείς στην τρίτη θέση αντίστοιχα με δυο βαθμούς διαφορά από την κορυφή άρχισε η 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών Α Κατηγορίας.

Η Ανόρθωσις κέρδισε στο Αθλητικό της Κέντρο (ΑΤΙ) την Αναγέννηση Δερύνειας με 3-0, ενώ η Τεχνοοικία ΑΕΚ κέρδισε ως τυπικά φιλοξενούμενη στο «Κίτιον» την Ολυμπιάδα Ν. με 0-3 σετ..

Η αγωνιστική θα ολοκληρωθεί στις 21 Ιανουαρίου στις 15:00 με το Λεμεσιανό ντέρμπι SabbiancoΑπόλλων – BetOnAlfa ΑΕΛ.

Πάτησε κορυφή η Ανόρθωσις

ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (ΑΤΙ): ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ – ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Δ. 3-0 Σετ: 25-11,25-18, 25-18

Την έβδομη συνεχή της νίκη και ταυτόχρονα την αναρρίχηση στην κορυφή έστω και ισόβαθμη με τηνBetOnAlfa ΑΕΛ με 22 βαθμούς πανηγυρίζει από το βράδυ της Τρίτης η Ανόρθωσις. Η «Μεγάλη Κυρία» κέρδισε για δεύτερη φορά μέσα σε τρεις ημέρες την Αναγέννηση Δερύνειας με 3-0 στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών Α Κατηγορίας. Η Αναγέννηση έχασε παρά το γεγονός ότι πάλεψε και έμεινε στους 02 βαθμούς.

Η Ανόρθωσις δεν είχε κανένα πρόβλημα στο πρώτο σετ να επιβάλει τον ρυθμό της και να κερδίσει το πρώτο σετ με 25-11 ανοίγοντας το σκορ. Η Αναγέννηση δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό της «Μεγάλης Κυρίας».

Στο δεύτερο οι κοπέλες της Αναγέννησης έπαιξαν χωρίς άγχος και έδειξαν το ταλέντο τους. Ο αγώνας ήταν ανταγωνιστικός με την Ανόρθωση να κερδίζει στην εμπειρία εξασφαλίζοντας το σετ με 25-18. Το σκορ έγινε 2-0 με την Ανόρθωση να βρίσκεται μια ανάσα από το τρίποντο.

Τα ίδια δεδομένα επικράτησαν και στο τρίτο σετ με την Ανόρθωσις να επιβάλλεται εκεί που έπρεπε και να κερδίζει με 25-18 παίρνοντας τη νίκη με 3-0. Η Αναγέννηση ήταν πάρα πολύ καλή και κράτησε στα ύψη το ενδιαφέρον του αγώνα μέχρι τέλους.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (ΑΛ. ΜΠΟΣΚΟΒΙΤΣ): Bασιλείου, Βούκοβιτς, Παπαγεωργίου, Μπρατούνχινα, Ελ. Κολοκοτρώνη, Σταυρινίδου –Λίμπερο: Δαϋίδ.- Αλλαγές: Κόρντουν, Οικονομίδου, Γ. Κωνσταντίνου,Κ. Γιασουμή.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Δ.Οικονόμου, Λουκά, Ευσταθίου, Φέντερτσιουκ, Χρυσοατόμου, Δημητρίου – Λίμπερο: Χριστοφή. – Αλλαγές: Χατζηθωμά, Μάρκου.

Άνετη νίκη για την Τεχνοοικία ΑΕΚ με φόντο την κορυφή

«ΚΙΤΙΟΝ»: ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. – ΤΕΧΝΟΟΙΚΙΑ ΑΕΚ 0-3 Σετ:12-25, 17-25, 13-25

Παίζοντας με απόλυτη σοβαρότητα και εκμεταλλευόμενες πλήρως το γεγονός ότι ο αγώνας έγινε σε οικείο περιβάλλον στο «Κίτιον» η Τεχνοοικία ΑΕΚ κέρδισε την Ολυμπιάδα Ν. με 0-3 σετ. Έτσι βρίσκεται στην τρίτη θέση δυο βαθμούς πίσω από την κορυφή με το πέρας της 9ης αγωνιστικής στο Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Γυναικών Α Κατηγορίας.

Η Ολυμπιάδα πάλεψε, αλλά έχασε από ανώτερο αντίπαλο και έμεινε στη μέση του πίνακα.

Πολύ δυνατά μπήκαν οι «κιτρινοπράσινες» στον αγώνα και «καθάρισαν» εύκολα το πρώτο σετ με 12-25. Ο κ. Χόλοσι μετά από αρκετές αγωνιστικές επανέφερε στην ομάδα την Αμερικανίδα Σκοτ και άφησε εκτός τριάδας των ξένων την Καταρίνα Ντουντνίκοβα για πρώτη φορά φέτος. Η Ολυμπιάδα που παρατάχθηκε χωρίς την Καναδή Φρέντς ήταν μέτρια στο πρώτο σετ.

Οι «μπλε» του Χρίστου Πούλλακκου μπήκαν δυνατά στο δεύτερο σετ, προσπαθώντας να εκμεταλλευτούν τις ευκαιρίες που θα τους παρουσιάζονταν. Ο αγώνας πρόσφερε ωραίο θέαμα, αλλά η Τεεχνοοικία ΑΕΚ έχοντας πιο πολλές λύσεις πήρε το σετ με 17-25 και προηγήθηκε με 0-2 σετ.

Η επικράτηση της Τεχνοοικία ΑΕΚ στο τρίτο σετ ήταν εύκολη, αφού η Ολυμπιάδα παρουσίασε σημάδια κόπωσης. Οι Λαρνακείς πήραν το σετ με 13-25 και τον αγώνα με 0-3.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν.(XΡ.ΠΟΥΛΛΑΚΚΟΣ):Γ. Μαραγκού, Νίστρομ, Ιωάννου, Χατζηχαραλάμπους, Β. Χαραλάμπους, Εφ. Πέτρου – Λίμπερο: Ψιλογένη – Αλλαγές: Χριστοδούλου, Ελ. Μαραγκού, Λιάτσου, Τίλλει, Φρέντς.

ΤΕΧΝΟΟΙΚΙΑ ΑΕΚ(Λ. ΧΟΛΟΣΙ):Ιωάννου, Σκοτ, Στυλιανού, Μουντρίτσκαγια, Ντούκαν, Κέζου. – Λίμπερο: Μοσφιλιώτη. – Αλλαγές: Καρακώστα.

Β ΑΝΔΡΩΝ: Νίκη Εθνικού Λατσιών μέσα στο Πανεπιστήμιο
Σε αγώνα που άνοιξε την 5η αγωνιστική στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Ανδρών Β Κατηγορίας ο Εθνικός Λατσιών πέτυχε σημαντική εκτός έδρας νίκη επί του Πανεπιστημίου μέσα το Αθλητικό Κέντρο του ΠΚ με 0-3 σετ(16-25, 22-25,17-25).