Επέστρεψαν τα χαμόγελα με Τρισκόφσκι

Σπουδαία και σημαντική νίκη για την ΑΕΚ που επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα με την νίκη απέναντι στον Εθνικό.

Στο 63΄ο Τρισκόφσκι με πέναλτι πέτυχε το γκολ το οποίο έκρινε το τελικό αποτέλεσμα και διατήρησε την ΑΕΚ στην πρώτη θέση. Ο Εθνικός έμεινε στους 17 βαθμούς και την 9η θέση.

Αρκετές φάσεις στο Α΄ημίχρονο

Στο 16΄είχαμε την πρώτη ευκαιρία στον αγώνα με τον Τρισκόφσκι να μην μπορεί να νικήσει τον Μπογκατίνοφ, ενώ στο επόμενο λεπτό ο τερματοφύλακας του Εθνικού έκανε σπουδαία απόκρουση σε σουτ του Λαρένα.

Στο 22΄ο Κιπιανί μετά από συνδυασμό με τον Χατζηβασίλη έχασε σπουδαία ευκαιρία με τον Μίνιο να κάνει σημαντική επέμβαση. Στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους που είχε ένα καλό ρυθμό, ο Τρισκόφσκι απείλησε με απευθείας εκτέλεση φάουλ, αλλά και πάλι ο πορτιέρο του Εθνικού είπε όχι.

Στο 52΄ο Ακοράν έπιασε το διαγώνιο βολέ με τον Γκρατσούνοφ να απομακρύνει σε κόρνερ μετά από απόκρουση του Μπογκατίνοφ.

Η ΑΕΚ συνέχισε να πιέζει και έχασε άλλη μια ευκαιρία με τον Γκρατσούνοφ να σταματά τελευταία στιγμή ένα σουτ του Τέτε στο 57΄το οποίο ήρθε μετά από όμορφο συνδιασμό του με τον Λαρένα. Στο επόμενο λεπτό ο Μπόλιεβιτς απείλησε με νέο σουτ αλλά ο Μπογκατίνοφ απέκρουσε.

Προβάδισμα με Τρισκόφσκι

Τελικά οι Λαρνακείς άνοιξα το σκορ στο 63΄με εύστοχη εκτέλεση του Τρισκόφσκι και πήραν αυτό που ήθελαν. Μετά από 2 λεπτά θα μπορούσε να έρθει και το 2-0, αλλά στο τετ-α-τετ του Τέτε με τον Μπογκατίνοφ ο πορτιέρο του Εθνικού βγήκε νικητής.

Στις καθυστερήσεις ο Μίνιο έσωσε την ΑΕΚ σε διαδοχικά σουτ των Κυπριανού και Παπαγεωργίου και χάρισε το τρίποντο στην ομάδα του!

ΑΕΚ: Μίνιο, Μοϊσόφ, Καταλά, Λαρένα, Χαραλάμπους, Ορτίθ, Λαμπάν, Ακοράν, Μπόλιεβιτς, Τέτε (90′ Εγγλέζου), Τρισκόφσκι (85′ Άλβες)

ΕΘΝΙΚΟΣ: Μπογκατίνοφ, Αράμπαλ (66′ Κυπριανού), Κιπιάνι (78′ Παπαγεωργίου), Γκριγκαλάβα, Κατσαράβα, Χατζηβασίλης, Ενέσκου (66′ Ντόβηνια), Σικάρσκι, Φιλίποφ, Κρατσούνοφ, Ζελάγια

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χαράλαμπος Σκαπούλλης (Π. Πέτρου – Ν. Εγγλέζου), 4ος: Γιώργος Νικολάου

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ενέσκου, Κρατσούνοφ(4η), Κιπιάνι (4η)