Λίγο ήθελε… για το μπαμ

Στον πρώτο του εντός έδρας αγώνα για την β΄ φάση του FIBA Europe Cup, το ΑΠΟΕΛ έπαιξε εξαιρετικό μπάσκετ απέναντι στην Πριένου Μπιρστόνο Βιτάουτας από την Λιθουανία, αλλά γνώρισε την ήττα με 69-75.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» πραγματοποίησαν την καλύτερη ίσως φετινή τους εμφάνιση, ήταν μπροστά στο σκορ στο ημίχρονο αλλά πλήρωσε το άσχημο ξεκίνημα στο τέταρτο δεκάλεπτο και την ευστοχία που είχαν οι Λιθουανοί σε κρίσιμα σημεία του αγώνα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Βιτάουτας να είναι μπροστά με εννέα πόντους αλλά οι κινήσεις του Δημήτρη Κουστένη ώθησαν το ΑΠΟΕΛ στην γρήγορη αντίδραση, με αποτέλεσμα να βρίσκεται μπροστά με 22-20 με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Πατά την πίεση που έβαλαν οι Λιθουανοί στη συνέχεια, το ΑΠΟΕΛ κράτησε την ισορροπία του και το σκορ υπέρ του, πηγαίνοντας στο ημίχρονο με 40-35.

Η βραδιά φαινόταν πως θα είναι μεγάλη και… δραματική. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του ΑΠΟΕΛ ήταν άστοχοι και έδωσε το δικαίωμα στους Λιθουανούς να πλησιάσουν, για να κλείσει η περίοδο με το αποτέλεσμα να είναι στην ισοπαλία (54-54).

Όλα κρίθηκαν στην 4η και τελευταία περίοδο. Νωθρά μπήκε στο παρκέ η ομάδα του Κουστένη και η διαφορά των εννέ απόντων που πήραν οι Λιθουανοί, ήταν δύσκολο να καλυφθεί. Η προσπάθεια έγινε, το ΑΠΟΕΛ ήταν ανταγωνιστικό μέχρι τέλους αλλά το τελικό αποτέλεσμα σκόρπισε χαμόγελα στους Λιθουανούς, που νίκησε με 75-69.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 40-35, 54-54, 76-69.

[web_stories title="true" excerpt="false" author="false" date="false" archive_link="true" archive_link_label="" circle_size="150" sharp_corners="false" image_alignment="centre" number_of_columns="1" number_of_stories="5" order="DESC" orderby="post_date" view="carousel" /]