Μεγάλη νίκη της Ένωσης επί του ΑΠΟΕΛ

Η Ένωση Νέων Παραλιμνίου ήταν η νικήτρια στο τρίτο και τελευταίο χρονικά παιχνίδι για την 9η αγωνιστική του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α’ Κατηγορίας, επικρατώντας του ΑΠΟΕΛ με 82-76.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά καλό από πλευράς θεάματος, με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα μέχρι το τέλος για την νίκη. Οι “βυσσινί” παρουσιάστηκαν πιο συγκεντρωμένοι στα τελευταία στάδια της αναμέτρησης και έφυγαν με το νικηφόρο αποτέλεσμα. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Γκέρι Μπλέικς με 25 πόντους (2 τρίποντα, 9 ριμπάουν και 3 ασσίστ). Για το ΑΠΟΕΛ ξεχώρισε ο Ακίμ Ράιτ με 22 πόντους (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Απόλυτα μοιρασμένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο. Η Ένωση μπήκε πιο δυνατά στο παρκέ καταφέρνοντας μετά από 3′ να είναι μπροστά στο σκορ με 7-3, ενώ το ΑΠΟΕΛ στην συνέχεια απάντησε με πέντε σερί πόντους, παίρνοντας προβάδισμα με 8-7. Έπειτα είδαμε ξανά ένα ισορροπημένο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν από πόντο σε πόντο, με το σκορ να φθάνει στο 18-18 στο τέλος της περιόδου.

Αρκετά καλό ήταν το ξεκίνημα της Ένωσης στο πρώτο δίλεπτο της δεύτερης περιόδου, με τους γηπεδούχους να παίρνουν προβάδισμα με 23-19 στο 12′. Έπειτα το ΑΠΟΕΛ ανέβηκε στο παιχνίδι και ισοφάρισε σε 25-25 (στο 14:30), ενώ μισό λεπτό αργότερα το σκορ ήταν στο 27-27. Οι “γαλαζοκίτρινοι” στην συνέχεια σημείωσαν πέντε σερί πόντους (τρεις ο Κασκίρης, δύο ο Μπράουν), για να απαντήσει η ΕΝΠ αργότερα με ακόμα πέντε πόντους (τρεις ο Μπλέικς, δύο ο Ουάσινγκτον). Με το τέλος του ημιχρόνου το ΑΠΟΕΛ είχε προβάδισμα 36-34.

Με τρεις ελεύθερες βολές του Μπλέικς ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο η Ένωση, παίρνοντας προβάδισμα με 37-36. Μέχρι το 22:30 το σκορ ήταν στο 41-41, ενώ το ΑΠΟΕΛ στην συνέχεια με τρίποντο του Μπερνατόφσκι και κάρφωμα του Ράιτ, πήρε προβάδισμα με 46-41, στο 24′. Δυόμιση λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με 50-43, με τον Ουάσινγκτον να μειώνει σε 50-48 με πέντε δικούς του πόντους! Ένα λεπτό πριν το φινάλε του δεκαλέπτου το ΑΠΟΕΛ ήταν μπροστά με 54-50, με την Ένωση να είναι εκπληκτική στο τέλος και με δύο εύστοχα τρίποντα από τους Μπλέικς και Θωμά να παίρνει προβάδισμα με 56-54.

Λεπτές ήταν οι διαφορές στο παιχνίδι στα πρώτα στάδια της τέταρτης περιόδου, με τις δύο ομάδες να είναι πολύ κοντά στο σκορ. Το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να πάρει ξανά προβάδισμα στο 33:13 όταν το σκορ ήταν στο 61-60, όμως η Ένωση δεν το έβαλε κάτω και μέχρι το 37:30 ήταν μπροστά στο σκορ με 71-65. Οι “βυσσινί” έδειξαν να είναι αρκετά συγκεντρωμένοι στα τελευταία στάδια του αγώνα, καταφέρνοντας να φύγουν με την νίκη με τελικό σκορ 82-76.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-18, 34-36, 56-54, 82-76