Νικητής ο Απόλλωνας απέναντι στο Παραλίμνι

Ο Απόλλωνας ήταν ο μεγάλος νικητής του πρώτου αγώνα για την 10η αγωνιστική του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α’ Κατηγορίας, όπου επικράτησε της ΕΝΠ με 67-63, μετά από ένα συναρπαστικό αγώνα που έγινε στην Λεμεσό. Και οι δύο ομάδες πάλεψαν μέχρι τέλους για την νίκη, με τους “γαλάζιους” να είναι αυτοί που έφυγαν στο τέλος με το ροζ φύλλο αγώνος. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Ηράκλης Πιττάκας με 22 πόντους (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Με ένα σερί οκτώ πόντων ξεκίνησε το παιχνίδι ο Απόλλωνας (πέντε ο Πιττάκας, τρεις ο Μπέκφορντ) μέχρι το 4′, ενώ μισό λεπτό αργότερα το σκορ έφθασε στο 11-3 υπέρ των γηπεδούχων. Έπειτα η ΕΝΠ σημείωσε επτά σερί πόντους (από δύο οι Γουάσινγκτον, Παπαδόπουλος, Ρέι και ένα ο Θωμά) μειώνοντας έτσι σε 11-10  μέχρι το 7′. Μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου οι δύο ομάδες σημείωσαν από τέσσερις ακόμα πόντους με το σκορ να φθάνει στο 15-14.

Πιο ισορροπημένα ήταν τα πρώτα στάδια της δεύτερης περιόδου, με τις δύο ομάδες να παραμένουν πολύ κοντά στο σκορ, το οποίο οδηγήθηκε στο 22-22 στο 15′. Η συνέχεια ήταν παρόμοια, με την Ένωση να προηγείται με 27-24 στο 16:30, και τον Απόλλωνα να σημειώνει τέσσερις πόντους δύο λεπτά αργότερα και να φέρνει το σκορ στο 28-27 υπέρ του. Ωστόσο πριν το φινάλε του ημιχρόνου ο Τομάς με λέι απ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ΕΝΠ με 29-28.

Το καλύτερο ξεκίνημα έκανε στην τρίτη περίοδο ο Απόλλωνας, σημειώνοντας εννέα σερί πόντους μέχρι το 23:12 (έξι ο Μάρσαλ, τρεις ο Πιττάκας) παίρνοντας προβάδισμα με 37-29. Η διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες στο σκορ έφθασε στους εννέα πόντους μέχρι το 24:30 (40-31). Στην συνέχεια είδαμε ένα πιο ισορροπημένο παιχνίδι, με την Ένωση να καταφέρνει στο 28′ να μειώσου στους πέντε την διαφορά (45-40), με τον Μορίς να σημειώνει δύο ακόμα πόντους πριν το φινάλε του δεκαλέπτου και να φέρνει το σκορ στο 47-40.

Ξανά ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα στάδια της τέταρτης περιόδου, με τον Απόλλωνα να ανεβαίνει στην πορεία και να καταφέρνει μέχρι το 33:20 να φέρνει την διαφορά στους έντεκα πόντους (52-41). Οι “βυσσινί” στην συνέχεια σημείωσαν έξι ακόμα πόντους με τους Ρέι, Μπλέικς και Τομάς, με το σκορ να φθάνει στο 52-47. Τρία λεπτά πριν το φινάλε οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 54-53 . Ενάμιση λεπτό αργότερα ωστόσο ο Πιττάκας με τέσσερις πόντους και ο Ηλιάδης με δύο, επανέφεραν την διαφορά στους επτά, φέρνοντας το σκορ στο 60-53. Παρά τις προσπάθειες που κατέβαλε στα τελευταία στάδια του αγώνα η ΕΝΠ, οι καλαθοσφαιριστές του Απόλλωνα ήταν πιο συγκεντρωμένοι και στο τέλος οι γηπεδούχοι πήραν την νίκη με 67-63.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-14, 28-29, 47-40, 67-63