Τον πρώτο λόγο η ΑΕΚ…

Νίκη με 2-1 για την ΑΕΚ απέναντι στην Καρμιώτισσα στην ΑΡΕΝΑ με την ομάδα της Λάρνακας να έχει ελαφρύ προβάδισμα για πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου.

Ο Χαραλαμπίδης στο 36΄άνοιξε το σκορ, ο Εγγλέζου στο 40΄έκανε το 2-0. Ο Πόλιανετς στο 55΄μείωσε σε 2-1΄.

Οι πρώτες ευκαιρίες

Στο 11ο λεπτό είχαμε το πρώτο σουτ στον αγώνα με τον Μπόλιεβιτς να βρίσκει τον Καϊρίνο σε ετοιμότητα, ενώ στο 17΄και το 25΄οι προσπάθειες των Καταλά και Εγγλέζου δεν έφεραν αποτέλεσμα.

Στο 30΄ο Όρντο έστειλε την μπάλα ελάχιστα έξω μετά από σέντρα του Σταύρου, ενώ στο 35΄ο Ακοράν είχε μια όμορφη ενέργεια που σταμάτησε στον Λοκόμπε.

saki0584

Προβάδισμα με Χαραλαμπίδη και 2-0 ο Εγγλέζου

Τελικά η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει αυτό που έψαχνε στο 36΄με τον Χαραλαμπίδη. Ο Άλβες με μια πανέμορφη ενέργεια κατέβασε την μπάλα έκανε το γυριστό σουτ και σημάδεψε το δοκάρι. Ο Κύπριος διεθνής στην επαναφορά με πλασέ έκανε το 1-0.

Ο Εγγλέζου στο 40΄έκανε το 2-0 όταν ο Καϊρίνος έκανε λάθος και ο Άλβες το εκμεταλλεύτηκε δίνοντας στον συμπαίκτη του που έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Στο 45΄+1 ένα σουτ του Ακοράν σταμάτησε σε αντίπαλο.

Πρώτη ευκαιρία στην επανάληψη

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους στο 47΄ο Χαραλαμπίδης είχε ένα καλό σουτ με την μπάλα να περνά μόλις έξω. Στο 54΄ένα σουτ του Όρντος δεν ανησύχησε τον Γιωργαλλίδη.

Μείωσε με Πόλιανετς

Στο 55ο λεπτό ο Πόλιανετς έκανε ένα πανέμορφο σουτ συγκλίνοντας από ρα δεξιά και έστειλε την μπάλα εκεί που δεν μπορούσε να αντιδράσει ο Γιωργαλλίδης, μειώνοντας σε 2-1 δίνοντας άλλο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Στο 60΄ο Άλβες είχε ένα σουτ το οποίο έφυγε εκτός εστίας, ενώ 10 λεπτά ο ίδιος παίκτης είχε ένα αδύναμο πλασέ που δεν ανησύχησε τον Καϊρίνο.

saki0440

Μεγάλη ευκαιρία με Καταλά

Στο 71΄ο Καταλά έπιασε την κεφαλιά και έχασε τεράστια ευκαιρία αφού στην εκτέλεση κόρνερ ο Ταραλίδης απομάκρυνε την μπάλα πάνω στην γραμμή με το κεφάλι! Στο 76΄ο Εγγλέζου είχε ένα σουτ το οποίο έφυγε σε κόρνερ μετά από παρέμβαση αντίπαλου αμυντικού, ενώ η ΑΕΚ πίεζε για να πετύχει 3ο γκολ και  να απλοποιήσει τα πράγματα.

Ευκαιρία με Βαττή

Η Καρμιώτισσα απάντησε στις ευκαιρίες στο 80΄με το Πάντο να ανοίγει ρήγματα, να δίνει στον Βαττή που έκανε το πλασέ και η μπάλα έφυγε λίγο έξω.

saki0465

ΑΕΚ: Γιωργαλλίδης, Μιντίκκης (79΄ Ορτίθ), Χαραλάμπους, Μοϊσόφ, Καταλά, Λαμπάν (46΄ Λαρένα), Μπόλιεβιτς, Ακοράν (59΄ Τρισκόφσκι), Χαραλαμπίδης, Εγγλέζου, Άλβες.

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ: Καϊρίνος, Σάλιακας, Γουίλερ, Λοκόμπε, Ταραλίδης, Αρότσα, Αντάμοβιτς (90΄ Κυριάκου), Χριστοφή (46΄ Βαττής), Σταύρου (46΄ Πάντος), Πόλιανετς, Όρντος.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Καταλά/Σταύρου, Πόλιανετς, Αρότσα.