Ανατροπή για Άρη, με «φωτοβολίδα» του Μάρτινς! (pics)

Τι κι αν η ΑΕΖ προηγήθηκε με 2-0 από το 7ο μόλις λεπτό, ο Άρης με αντεπίθεση διαρκείας και με μία φωτοβολίδα του Μάρτινς, γύρισε το παιχνίδι και πήρε τη νίκη με σκορ 3-2.

Το σκορ άνοιξε στο 3ο λεπτό ο Κρίστης Ανδρέου ενώ τέσσερα λεπτά μετά ο Σάσι διπλασίασε τον δείκτη του σκορ. Κάπου εκεί ο Άρης έβαλε πίεση στην ΑΕΖ, μείωσε αρχικά με τον Σκούρτη και ισοφάρισε πριν το πρώτο ημίχρονο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αουρέλιο στο 32ο λεπτό.

Την ολική ανατροπή έκανε ο Ροτζέριο Μάρτινς στο 58ο λεπτό, χάρη σε ένα εξαιρετικό σουτ εκτός μεγάλης περιοχής.

Γκολ από τα «αποδυτήρια»!

Μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Κρίστης Ανδρέου εκμεταλλεύτηκε τα λάθη στην άμυνα του Άρη και με διαγώνιο δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γιαννακόπουλου και άνοιξε το σκορ στην πρώτη επιθετική προσπάθεια της ομάδας του.

2-0 στο 7΄ για ΑΕΖ!

Τέσσερα λεπτά μετά, ο Σάσι διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του. – Όλα ξεκίνησαν από την ωραία ενέργεια του Σεμέδο, ο οποίος ξεκίνησε από το κέντρο του γηπέδου, έφτασε πλάγια στην μεγάλη περιοχή έκανε μία εξαιρετική ντρίπλα και σέντραρε για τον Σάσι, ο οποίος ανενόχλητος δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα για δεύτερη φορά στα δίχτυα του Άρη.

IMG_9882_4896x3264

Ξανά στο παιχνίδι η «ελαφρά ταξιαρχία»…

Στο 17ο λεπτό, ο Άρης μείωσε στο σκορ με τον Σκούρτη, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την μπαλιά του Παύλου και με πλασέ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σοφρωνίου και έβαλε την «ελαφρά ταξιαρχία» ξανά στο παιχνίδι.

Αναγκαστική αλλαγή για ΑΕΖ!

Στο 26ο λεπτό της αναμέτρησης, ο τερματοφύλακας της ΑΕΖ Σοφρωνίου, έγινε αναγκαστική αλλαγή καθώς δεν μπορούσε να συνεχίσει μετά την εναέρια σύγκρουση με ποδοσφαιριστή του Άρη. Έτσι την θέση του πήρε ο Ταουντούλ στο 29ο λεπτό.

Απίστευτη εξέλιξη, ισοφάρισε ο Άρης!

Στο 32ο λεπτό του αγώνα, ο Άρης έφερε το παιχνίδι στα ίσα με τον Αουρέλιο. Μετά από σέντρα στην περιοχή της ΑΕΖ, η μπάλα χτύπησε στο χέρι του ποδοσφαιριστή της Στυλιανού και ο Γιάννης Αναστασίου δεν είχε άλλη επιλογή από το να υποδείξει την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Αουρέλιο, ο οποίος έστειλε την μπάλα στην αντίθετη γωνιά της εστίας του Ταουντούλ και έδωσε νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

kristissss

Πέναλτι ζήτησε ο Άρης!

Στο 41ο λεπτό, ο Άρης ζήτησε πέναλτι για πέσιμο του Μαραγκουδάκη μέσα στην μεγάλη περιοχή. Από την επαναληπτική προβολή δεν φαίνεται να υπάρχει κάτι και σωστά ο Αναστασίου έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Νέες φωνές από Άρη για πέναλτι!

Νέες φωνές από Άρη για πέναλτι με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου για πέσιμο του Παύλου στην περιοχή. Πολύ δύσκολη φάση, με την επαναληπτική προβολή να μην ξεκαθαρίχει αν υπήρχε επαφή με τον πορτιέρο της ΑΕΖ Ταουντούλ.

IMG_9948_4896x3264

Φωτοβολίδα του Μάρτινς και… «τούμπα» το παιχνίδι!

Ο Άρης, χάρη σε μία φωτοβολίδα του Ροτζέριο Μάρτινς έξω από την μεγάλη περιοχή, έφερε «τούμπα» το παιχνίδι στο 58ο λεπτό του αγώνα.

Σκληρό παιχνίδι, πολλές μονομαχίες

Στην συνέχεια, το παιχνίδι έγινε πολύ σκληρό, με πολλές προσωπικές μονομαχίες και αρκετά φάουλ, κάτι που δεν ευνόησε τον ρυθμό του παιχνιδιού.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα δεν άλλαξε κάτι και έτσι ο Άρης πήρε τη νίκη και τους τρεις πολύ σημαντικούς βαθμούς.

ΑΕΖ: Σωφρονίου (28΄ Ταουντούλ), Στυλιανού, Κυριάκου, Σκόπλιακ, Χρίστου (64΄ Ποσίνκοβιτς), Φελισιέν, Σάσι, Σ. Παναγιώτου, Ντο Σάντος, Ανδρέου (72΄ Αιμ. Παναγιώτου), Σεμέδο

ΑΡΗΣ: Γιαννακόπουλος, Θεοφίλου, Γκονζάλβες, Σκούρτης (69′ Πούλπο), Αουρέλιο, Παύλου (76′ Αντωνίου), Μαραγκουδάκης, Ράσμους, Παναγή (88′ Φράγκος), Ράντου, Παχίπης.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστασίου Ιωάννης (Τούρος Δώρος – Τίγρης Μανώλης), 4ος Διαιτητής: Χριστοφή Τιμόθεος, Παρατηρητής Διαιτησίας: Γεωργίου Ανδρέας

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κυριάκου, Χρίστου / Παναγή, Θεοφίλου, Μαραγκουδάκης