Ο Ματ μίλησε στο τέλος! (pics)

Αγχωτική πρόκριση με 1-1 για την Ομόνοια που με το εκτός έδρας γκολ στο 90+1’ κατάφερε να πάρει το εισιτήριο της πρόκρισης στην επόμενη φάση. Πολύ καλό παιχνίδι στο Δασάκι με αρκετό σασπένς.

Ο Ζελάγια άνοιξε το σκορ στο 54΄ενώ ο Ντάρμπισαϊρ στο 90+1΄έφερε το παιχνίδι στα ίσα λυτρώνοντας την Ομόνοια.

Ευκαιρία στο 2ο λεπτό

Μόλις στο 2ο λεπτό απείλησε ο Εθνικός με τον Κατσιαράβα να δίνει από κοντά στον Ζελάγια που μέσα στην μικρή περιοχή έχασε μεγάλη ευκαιρία με την μπάλα να κτυπάει στο δοκάρι. Στο 8ο λεπτό ο Ενέσκου έκανε ένα σουτ το οποίο σταμάτησε εύκολα ο Κρέσιτς. Ο Εθνικός έχασε άλλη ευκαιρία στο 10ο λεπτό όταν ο Χατζηβασίλης ξέφυγε από το μαρκάρισμα του Σοϊλέδη, έδωσε για τον Ζελάγια που δεν πρόλαβε και οι πράσινοι απομάκρυναν σε κόρνερ. Γενικά ο Εθνικός πίεζε περισσότερο τους πράσινους και έδειχνε να θέλει ένα γρήγορο γκολ.

Κέρδισε μέτρα η Ομόνοια

Το πρώτο σουτ από πλευράς Ομόνοιας ήρθε στο 12ο λεπτό με τον Μαργκάσα να στέλνει την μπάλα έξω, ενώ ένα σουτ του Σοϊλέδη στο 18ο λεπτό από απόσταση έφυγε αρκετά μακριά. Στο 22ο λεπτό ο Φλορέσκου έπιασε την κεφαλιά με τον Μπογκατίνοφ να μαζεύει εύκολα.  Γενικά οι πράσινοι έδειχναν να έχουν θέμα στην μεσαία γραμμή με τους δύο επιθετικούς να μοιάζουν αποκομμένοι μπροστά. Να σημειώσουμε πως μετά το πρώτο 20λεπτο ο ρυθμός έπεσε αρκετά με το παιχνίδι να περιορίζεται στην μεσαία γραμμή κυρίως.

Μετά από ώρα ο Εθνικός έφτιαξε μια προϋπόθεση με τον Κρατσούνοφ να κάνει την προβολή αλλά να μην βρίσκει την μπάλα όπως θα ήθελε.

Μεγάλη ευκαιρία στο 52!

Στο 52ο λεπτό ο Χατζηβασίλης βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μετά από ενέργεια του Κατσιαράβα, αλλά έστειλε την μπάλα έξω στην μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα. Στην εξέλιξη της φάσης Μαργκάσα και Σέρινταν προσπάθησαν να γίνουν απειλητικοί αλλά η άμυνα του Εθνικού απομάκρυνε.

Προβάδισμα με Ζελάγια!

Στο 56΄ο Εθνικός που ήταν πιο απειλητικός κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με τον Ζελάγια να μπαίνει στην περιοχή μετά από μπαλιά του Ενέσκου, να περνάει την μπάλα πάνω από τον Κρέσιτς και να κάνει το 1-0. Σε αυτό το σημείο έπεσαν αντικείμενα στον αγωνιστικό χώρο και υπήρξε μικρή καθυστέρηση.

Στο 65΄ο Ντάρμπισαϊρ πέρασε στην περιοχή και έκανε το σουτ από πλάγια θέση με τον Μπογκατίνοφ να αποκρούει εύκολα.

Αλλαγή συστήματος

Στο 69΄ο Φλορέσκου πέρασε εκτός με τον Χριστοφή να περνάει στην θέση του και την Ομόνοια να αλλάζει το σύστημα της από ρόμβο σε 4-3-3. Στο 70΄ο Μαργκάσα έκανε ένα σουτ υπό πίεση με την μπάλα να φεύγει έξω.  Στο 80΄μια κεφαλιά του Όρσουλιτς έφυγε εκτός εστίας μετά από εκτέλεση κόρνερ. Στο 82΄ο Χριστοφή έπιασε ένα καλό σουτ αλλά η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Στο 84΄ο Κωνσταντινίδης πέρασε εκτός με αναγκαστική αλλαγή με τον Κύπρου να περνάει στην θέση του και το σύστημα να γυρίζει σε 3-5-2.

Ισοφάριση με Ντάρμπισαϊρ!

Η Ομόνοια κατάφερε να λυτρωθεί στο 90+1΄με τον Ντάρμπισαϊρ να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα. Ο Σέρινταν έδωσε στον Χριστοφή που έδωσε έτοιμο γκολ στον Άγγλο! Να σημειώσουμε πως η φάση στο ξεκίνημα της βρήκε τον Εθνικό να διαμαρτύρεται για χέρι του Σοϊλέδη το οποίο φάνηκε να υπήρχε στην επαναληπτική προβολή.

Στο 90+8΄ο Χριστοφή έχασε τεράστια ευκαιρία που έκανε το σουτ χωρίς τερματοφύλακα και έστειλε την μπάλα έξω.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Β.Ιβανάουσκας): Μπογκαντίνοφ, Στόιτσεφ, Κιπιάνι (85΄ Ιλουρίτζε), Κατσαράβα, Χατζηβασίλης (79΄ Γκαβρίλα), Ενέσκου, Κυπριανού, Φιλίποφ, Κρατσούνοφ, Αρέστη, Ζελάγια

ΟΜΟΝΟΙΑ (Τζ.Κάρβερ): Κρέσιτς, Όρσουλιτς, Βύντρα, Σοιλέδης, Κωνσταντινίδης (84΄ Κύπρου), Κατελάρης, Μαργκάσα, Φλορέσκου (68΄ Χριστοφή), Κλέιτον, Σέρινταν (90+5΄ Καρλίτος), Ντάρμπισάιαρ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κατσαράβα, Κρατσούνοφ/ Κατελάρης
ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λούκας Σωτηρίου (Σ. Νικήτα, Κ. Κυριάκου), Γ. Νικολάου (Π. Γερασίμου).