PICS: Νίκησε, πέρασε, καθάρισε! (τα λένε ξανά την Δευτέρα)

Την νίκη με 1-0 πήρε η ΑΕΛ απέναντι στον Άρη με το γκολ του Σάσι στο 60΄να καθορίζει το τελικό αποτέλεσμα. Η ομάδα του Πάμπου Χριστοδούλου σε συνδυασμό με το 0-2 του πρώτου αγώνα πήρε την πρόκριση και πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση του κυπέλλου.

Οι δύο ομάδες θα τα πούνε ξανά την Δευτέρα, αυτή την φορά για το πρωτάθλημα.

Τα πρώτα λεπτά

Στο 11ο λεπτό είχαμε την πρώτη προϋπόθεση για μια καλή ευκαιρία με τον Γιούσεφ να μην μπορεί να πιάσει όπως θα ήθελε το σουτ. Γενικά το παιχνίδι στο πρώτο  20λεπτο δεν είχε ευκαιρίες με τις δύο ομάδες να δίνουν ένα αργό ρυθμό  στον αγώνα.

Λίγες οι φάσεις

Η πρώτη ευκαιρία για την ΑΕΛ ήρθε στο 27΄όταν ο Αϊρόσα έδωσε μια έξυπνη μπαλιά στον Μπλάνκο που από δεξιά έστρωσε για τον Σάσι που έκανε όμως ένα πολύ άστοχο σουτ. Η δεύτερη ευκαιρία ήρθε μετά από ώρα και συγκεκριμένα στο 44΄όταν ο Σάσι έκανε την μπαλιά στην περιοχή και ο Αρουαμπαρένα έπιασε με τη μια το σουτ στέλνοντας την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Προβάδισμα με Σάσι!

Τελικά στο 60΄η ΑΕΛ κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Σάσι να πιάνει μια πανέμορφη κεφαλιά μετά από σέντρα του Φουρτούνα και να κάνει το 1-0! Στο 68΄μια μπαλιά του Όσκαρ στην περιοχή δεν έφτασε σε συμπαίκτη του και χάθηκε μια καλή προϋπόθεση για τον Άρη.

Στην συνέχεια με το προβάδισμα υπέρ της η ΑΕΛ και με το 2-0 του πρώτου αγώνα, προσπάθησε πιο ήρεμη να διατηρήσει με ηρεμία το σκορ και να κάνει συντήρηση δυνάμεων.

Δοκάρι με Ντόσα!

Η επόμενη φάση ήρθε στο 83ο λεπτό όταν ο Ντόσα Τζούνιορ με μια πολύ καλή εκτέλεση φάουλ σημάδεψε το δεξί δοκάρι της εστίας του Γκολζ και ενώ η μπάλα γύρισε προς τα μέσα, έφυγε εκτός εστίας και το 1-0 παρέμεινε!

Στο 87΄μια εκτέλεση φάουλ του Αουρέλιο πέρασε πάνω από τα δοκάρια χωρίς να απειλήσει τον Ρομό. Στο 90 ένα λάθος στην άμυνα της ΑΕΛ δεν μπόρεσε να αξιοποιηθεί από τους παίκτες του Άρη που δεν συνεργάστηκαν όπως θα έπρεπε.

ΑΕΛ: Ρομό, Τζούνιορ, Σαβανέ, Αρουαμπαρένα (77΄ Ουέλινγκτον), Νικολάου, Λαφράνς, Μέσκα (82΄ Ηλίας), Αϊρόσα, Φορτούνα, Σάσι, Μπλάνκο (73΄ Γεωργιάδης).

Άρης: Γιαννακόπουλος, Αουρέλιο, Ευσταθίου, Παχίπης, Μάρτινς, Μαραγκουδάκης, Μενέντες (75΄ Θεοφίλου), Ράντου, Γιούσεφ (58΄ Παύλου), Ράσμους, Γκονζάλες (58΄ Γκερέρο).

Κίτρινες: Μπλάνκο, Φορτούνα/Παχίπης.