Πέρασε “αέρας” από την Πάφο

Άνετη νίκη για την ΑΕΛ του Πάμπου Χριστοδούλου που επικράτησε της ΑΕΖ Ζακακίου με 0-3.

Οι σκόρερ της εύκολης νίκης, ο Μάριος Νικολάου στο 46ο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, ο Μέσκα στο 64ο λεπτό και με πέναλτι ο Μίκελ Αρουαμπαρένα.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Αισμέντι Μπλάνκο που κέρασε δυο ασίστ σε Νικολάου και Μέσκα. Εξαιρετικός ο αρχηγός Νικολάου, ντεμπούτο έκανε ο Μιτρέα με την γαλαζοκίτρινη φανέλα.

Το παιχνίδι

Δυσκολίες συνάντησε η ΑΕΛ στα πρώτα στάδια της αναμέτρησης με τον Ντόσα Τζούνιορ να μην καταφέρνει να ανοίξει από νωρίς το σκορ. Ο Πίτι είδε τον πολύπειρο αμυντικό αλλά η κεφαλιά του σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στην συνέχεια η λεμεσιανή ομάδα με κινητήριο μοχλό τον Πίτι προσπάθησε αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Λένο Στυλιανού. Ευτυχώς για τους γαλαζοκίτιρνους ο Νικολάου σκόραρε στο καλύτερο λεπτό, δηλαδή πριν πάνε οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Ο Μπλάνκο εκτέλεσε το κόρνερ, ο Νικολάου πήρε την κεφαλιά και άνοιξε το σκόρ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΛ ήταν σταθερή και με τον εξαιρετικό Μπλάνκο να σερβίρει ακόμη ένα γκολ, διπλασίασε τα τέρματα της με τον Μέσκα. Με εύστοχο πέναλτι του Αρουαμπαρένα το τελικό 3-0.

ΑΕΖ: Σοφρωνίου, Μαμμίδης, Σκόπλιακ, Παρασκευά (84′ Παναγιώτου), Χρίστου (46′ Παπαχριστοφόρου), Κατσής, Σοφρωνίου, Ντίμα (57′ Φελισιέν), Ανδρέου, Σεμέδο, Ποσίνκοβιτς.

ΑΕΛ: Ρομό, Αϊρόσα, Κυριάκου, Λαφράνς, Τζούνιορ, Νικολάου, Σαβανέ (83′ Μιτρέα) , Μέσκα, Μπλάνκο (72′ Γεωργιάδης), Πίτι, Αρουαμπαρένα (80′ Μαύρου).