Πρόκριση με τριάρα για την Δόξα

Με δεύτερη νίκη απέναντι στην Αναγέννηση αυτή την φορά με 0-3, η Δόξα πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου και θα είναι η ομάδα που θα βρεθεί αύριο στην κληρωτίδα για τους «8».

Ο Γουίλσον Κένιντι άνοιξε το σκορ για την Δόξα στο 8΄, ενώ ο Μπραούλιο έκανε το 0-2 στο 60΄. Στο 64΄ο Κορομίνας πέτυχε το 3ο γκολ για την προσφυγική ομάδα.

Πρώτο σουτ και… προβάδισμα για την Δόξα

Στο 1ο λεπτό ο Ευθυμίου απείλησε την εστία του Χατζηφραγκίσκου  με σουτ από απόσταση με τον Κύπριο τερματοφύλακα να είναι στην σωστή θέση και να απομακρύνει σε κόρνερ. Η Δόξα ωστόσο έφερε γρήγορα τα δεδομένα υπέρ της, αφού στο 8ο λεπτό ο Κένιντι πέρασε στην περιοχή και με ένα δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 0-1.

Στο επόμενο λεπτό ο Ρίβας από κοντά δεν έπιασε το σουτ όπως θα ήθελε και έτσι η Αναγέννηση έχασε μια καλή ευκαιρία. Στο 18ο λεπτό ο Κένιντι θα μπορούσε να πετύχει και 2ο γκολ όταν μετά από μπαλιά του Κάστρο έκανε την προβολή αλλά η μπάλα έφυγε έξω.

Φάση μετά από ώρα

Η επόμενη καλή στιγμή άργησε πολύ να έρθει, αφού έπρεπε να φτάσουμε στο 41 για να σημειώσουμε κάποια φάση. Σε εκείνο το χρονικό σημείο ήταν ο Πουτζιουρής που έπιασε ένα δυνατό σουτ αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι, αφού κτύπησε στο δεξί δοκάρι της εστίας του Μάστρου και απομακρύνθηκε.

Καλές στιγμές με Ρίβας και Ρούντι στο τέλος του ημιχρόνου!

Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρος ο Ρίβας βρέθηκε μόλις 2 μέτρα μακριά από την εστία αμαρκάριστος  μετά από εκτέλεση κόρνερ, αλλά αιφνιδιάστηκε και με τον… μηρό έστειλε την μπάλα έξω. Στην εξέλιξη της φάσης ο Αναστασίου απομάκρυνε την μπάλα τελευταία στιγμή πριν αυτή περάσει την γραμμή μετά από σουτ του Ρούντι!

Πρώτο σουτ στην επανάληψη

Στο 46΄είχαμε την πρώτη ευκαιρία στο δεύτερο μέρος με τον Μπραούλιο να στέλνει την μπάλα άουτ. Στο 53΄ήταν η σειρά της Αναγέννησης να απειλήσει με ένα σουτ αλλά ο Χατζηφραγκίσκου απομάκρυνε σε κόρνερ.

0-2 με Μπραούλιο και 0-3 με Κορομίνας

Η Δόξα στο 60΄έβαλε τίτλους τέλους στην υπόθεση πρόκριση, όταν μετά από λάθος της Αναγέννησης, ο Μπραούλιο βγήκε μόνος μπροστά στον Μάστρου και έγραψε το 0-2. Στο 64΄ο Κορομίνας που πέρασε στην θέση του… Μπραούλιο έγραψε το 0-3 μετά από έξυπνη πάσα του Ρούντι!

Στο 67΄ο Ράτκοβιτς έπιασε ένα καλό σουτ αλλά ο πορτιέρο της Δόξας απέκρουσε σε κόρνερ. Να σημειώσουμε πως στο 70΄ο Ευθυμίου ανέτρεψε παίκτη της φιλοξενούμενης ομάδας εντός της μεγάλης περιοχής και έπρεπε να δοθεί πέναλτι.

Τεράστια ευκαιρία για Αναγέννηση

Στο 83΄η Αναγέννηση θα μπορούσε να μειώσει όταν ο Σεργκέι Κούντικ βρέθηκε μπροστά από κενή εστία αλλά έστειλε την μπάλα εκτός!

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ: Μάστρου, Φωτίου, Ευθυμίου, Γιαννακού (46΄ Θεράπωντος), Αναστασίου, Ντιαλό, Βλασσόπουλος, Κούντικ, Ρίβας (68΄ Λ. Χριστοδούλου), Γ. Χριστοδούλου, Ράτκοβιτς (83΄ Γρηγορίου)

ΔΟΞΑ: Χατζηφραγκίσκου, Ρούντι, Κάστρο, Γουίλσον, Μπραούλιο (62΄ Κορομίνας), Αρετάς, Λεονάρντο, Ενινφούλ (69΄ Γκόμες), Σεράν, Ανδρέου (55΄ Σάντσες), Πουτζιουρής

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κώστας Ψευδιώτης (Στέλιος Νικήτα – Χαράλαμπος Ξενοφώντος), 4ος Διαιτητής: Χαράλαμπος Σκαπούλλης, Παρατηρητής Διαιτησίας: Ανδρέας Δημητρίου