MC MEDIA NETWORK

ΑΕΖΑΕΚΑΕΛΑΝΟΡΘΩΣΗΑΠΟΕΛΑΠΟΛΛΩΝΑΣΑΡΗΣΔΟΞΑΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑΟΘΕΛΛΟΣΟΜΟΝΟΙΑΠΑΦΟΣΙΣΠΑΝΙΑΙΤΑΛΙΑΑΓΓΛΙΑΕΛΛΑΔΑ

Δύσκολη νίκη του ΑΠΟΕΛ κόντρα στην ΕΘΑ

Sponsored by quadcore

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν ο νικητής στο τρίτο και τελευταίο χρονικά παιχνίδι της 15ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α’ Κατηγορίας, κόντρα στην ΕΘΑ με 73-69. Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό, με τις δύο ομάδες να παραμένουν πολύ κοντά στο σκορ σε όλη την διάρκεια του. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Θερόν Μπάσεϊ με 21 πόντους (3 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 4 ασσίστ). Από την ΕΘΑ διακρίθηκε ο Μπάντεν Τζάξεν με 30 πόντους (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Με τέσσερις πόντους από τους Κωνσταντίνου και Τζάξεν ξεκίνησε το παιχνίδι η ΕΘΑ στο πρώτο λεπτό, με τον ΑΠΟΕΛ να απαντάει και να ισοφαρίζει με τον Ράιτ σε 4-4. Μέχρι το τέταρτο λεπτό οι δύο ομάδες σημείωσαν από δύο ακόμα πόντους, με την ΕΘΑ να φέρνει το σκορ στο 10-6 μέχρι το 5′. Ο ΑΠΟΕΛ ανέβηκε στην πορεία, καταφέρνοντας να ισορροπήσει αρχικά το παιχνίδι και στο τέλος της περιόδου να προηγηθεί με 19-14.

Ισορροπημένα ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος, με την ΕΘΑ να μειώνει στους τρεις πόντους μέχρι το 13′ σε 21-18, με τους γηπεδούχους να διατηρούν το προβάδισμα τους και στην συνέχεια. Δυόμιση λεπτά αργότερα η ΕΘΑ μείωσε στους δύο πόντους (24-22) ενώ στην εξέλιξη της αναμέτρησης οι “γαλαζοκίτρινοι” επανέφεραν την διαφορά στους έξι πόντους (31-25) μέχρι το 17:30. Η ομάδα της Έγκωμης ήταν πιο συγκεντρωμένη στα τελευταία στάδια του Α’ ημιχρόνου καταφέρνοντας να μειώσει στον πόντο, με το σκορ να είναι στο 32-31.

Με ένα λέι απ του Μόμπλεϊ (34-31) ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ. Η ΕΘΑ κατάφερε και ισοφάρισε το παιχνίδι στο 23′ με το σκορ να είναι στο 36-36. Το παιχνίδι παρέμεινε ισόπαλο και στην συνέχεια σε μερικές περιπτώσεις. Πέντε λεπτά πριν την λήξη της περιόδου ο ΑΠΟΕΛ ήταν μπροστά με 42-41 για να έρθει η ΕΘΑ με ένα σερί οκτώ πόντων (έξι ο Τζάξεν, δύο ο Παπάμιχαηλ) και να φέρει το σκορ στο 49-42. Οι “κιτρινόμαυροι” παρέμειναν μπροστά στο σκορ με το τέλος του δεκαλέπτου όπου το σκορ έφθασε στο 51-45.

Με πέντε πόντους (τρίποντο ο Παπάμιχαηλ, δύο ο Τζέξεν) μπήκε στο παιχνίδι κατά την τέταρτη περίοδο η ΕΘΑ, δημιουργώντας διαφορά έντεκα πόντων στο σκορ (56-45), ενώ στο 32:30 το σκορ οδηγήθηκε στο 61-50. Έπειτα ο ΑΠΟΕΛ με ένα σερί δέκα πόντων (πέντε ο Μπάσεϊ, από δύο οι Παντούρης-Μπράουν, ένα ο Μπερνατόφσκι) μείωσε σε 61-60 (στο 35′). Στην συνέχεια οι “γαλαζοκίτρινοι” κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα με 65-63, το οποίο διατήρησαν μέχρι το τέλος όπου και πήραν την νίκη με τελικό σκορ 73-69.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-14, 32-31, 45-51, 73-69