Το γκολ του Μπερτόλιο ήταν αρκετό… (pics)

Νίκη με το στενό 0-1 για το ΑΠΟΕΛ απέναντι στην Καρμιώτισσα με το γκολ του Μπερτόλιο στο 5ο λεπτό να κρίνει και το τελικό αποτέλεσμα. Φυσικά οι γαλαζοκίτρινοι νίκησαν πολύ πιο εύκολα από ότι λέει το τελικό σκορ και έφτασαν έτσι στους 56 βαθμούς, αφήνοντας την Καρμιώτισσα στους 24.

Ντεμπούτο για τον Γιαμπερέ που ήταν στο αρχικό σχήμα, ενώ για ένα 15λεπτό περίπου αγωνίστηκε και ο Κάνιας. Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Σταύρου είδε την κόκκινη κάρτα για σκληρό φάουλ στον Γιαννιώτα.

Προβάδισμα με το καλημέρα

Από νωρίς έφερε τα δεδομένα με το μέρος του το ΑΠΟΕΛ, αφού ο Αλωνεύτης  στο 5ο λεπτό έδωσε πάσα πάρε βάλε στον Μπερτόλιο που με πλασέ άνοιξε το σκορ. Να σημειώσουμε πως η φάση ξεκίνησε από τον ίδιο τον Μπερτόλιο που έδωσε για τον Αλωνεύτη.

Ευκαιρίες…

Ο Μπάρμπαρο πήγε να απειλήσει με ένα μακρινό σουτ στο 14ο λεπτό αλλά η μπάλα έφυγε αρκετά μακριά.  Το ΑΠΟΕΛ απάντησε στις ευκαιρίες με τον Αλωνεύτη τρία λεπτά μετά, ενώ το παιχνίδι είχε ένα σχετικά καλό ρυθμό. Στο 31΄και πάλι ο Αλωνεύτης με ένα σουτ στην κίνηση έστειλε και πάλι την μπάλα έξω, χάνοντας καλή ευκαιρία για το 2-0, ενώ προηγήθηκε μια εκτέλεση φάουλ από τον Γιαννιώτα το προηγούμενο λεπτό.

Στο 37΄ο Κύπριος μεσοεπθετικός που έδειχνε να είναι σε καλή βραδιά, έδωσε για τον Μοράις που έκανε το σουτ εκτός περιοχής, αλλά δεν μπόρεσε να βρει στόχο.

Στο 63΄…

Στο  63΄είχαμε την πρώτη καλή ευκαιρία στο δεύτερο μέρος όταν ο Πόλιανετς βρέθηκε σε καλή θέση αλλά ο Βάτερμαν ήταν σε ετοιμότητα και αποσόβησε τον κίνδυνο. Στο 53΄μια εκτέλεση φάουλ του Μοράις δεν έφερε κάποιο αποτέλεσμα.

Ευκαιρίες με Ντε Καμάργκο

Στο 76΄ο Μπερτόλιο έφυγε από τα αριστερά, έδωσε στην περιοχή αλλά ο Βοσκανιάν πρόλαβε τον Πιέρο και δεν μπόρεσε να γίνει απειλητικός. Ο Ντε Καμάργκο έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ στο 82΄όταν το σουτ του σταμάτησε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων, ενώ ο ίδιος παίκτης στο επόμενο λεπτό με νέο σουτ έστειλε την μπάλα έξω!

Στο 83΄ήταν η σειρά του Κάνιας να χάσει νέα ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ όταν η κεφαλιά του πέρασε έξω. Να σημειώσουμε πως αυτές οι φάσεις ήρθαν μετά από ώρα και ήταν από τις αλλαγές της ομάδας που έδωσαν ζωντάνια στο παιχνίδι.