Επικράτηση της Πετρολίνα ΑΕΚ κόντρα στον Κεραυνό

Η Πετρολίνα ΑΕΚ ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α’ Κατηγορίας κόντρα στον Κεραυνό με 69-49. Οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν μία αρκετά καλή εμφάνιση και δίκαια πήραν την νίκη. Πιο ισορροπημένο ήταν το πρώτο ημίχρονο, με τον Κεραυνό να έχει ελαφριά υπεροχή, με την ΑΕΚ να είναι σαφώς ανεβασμένη στο δεύτερο ημίχρονο και να πραγματοποιεί μία επιβλητική εμφάνιση και στο τέλος να παίρνει την νίκη με αρκετή διαφορά στο σκορ. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Τόμισλαβ Πέτροβιτς με 21 πόντους (3 τρίποντα).

Κυρίως ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να ελέγξουν τον ρυθμό του αγώνα. Ο Κεραυνός είχε δείξει ελαφρώς καλύτερη εικόνα στα πρώτα δέκα λεπτά της αναμέτρησης, καταφέρνοντας με την λήξη της Α’ περιόδου να είναι μπροστά στο σκορ με 23-18.

Δυνατό παιχνίδι είχαμε και στην Β’ περίοδο με τον Κεραυνό να σημειώνει τρεις πόντους, ενώ η ΑΕΚ δύο, με το σκορ να οδηγείται στο 26-20. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι σημείωσαν οκτώ πόντους (δύο τρίποντα ο Μπιγκς, δύο πόντους ο Παντελή) ενώ δέχθηκαν δύο (από τον Παρκς) με το σκορ να οδηγείται στο 28-28 μέχρι το 16′ ενώ ενάμιση λεπτό αργότερα ο Παντελή με μία ελεύθερη βολή έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΚ με 29-28. Μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου ο Αμπουκάρ σημείωσε έξι ακόμα πόντους, δίνοντας προβάδισμα στον Κεραυνό με 34-29.

Σαφώς βελτιωμένη ήταν η εικόνα των “κιτρινοπράσινων” στην τρίτη περίοδο. Η ομάδα της Λάρνακας μπήκε ανεβασμένη στο δεύτερο ημίχρονο, και με έξι σερί πόντους (πέντε ο Μπρέζετς, ένα ο Σιζόπουλος) πήρε προβάδισμα με 35-34 μέχρι το 24′. Ο Κεραυνός στην συνέχεια ισοφάρισε σε 35-35 με μία ελεύθερη βολή του Αμπουκάρ για να απαντήσει η ΑΕΚ με τέσσερις πόντους (τρίποντο ο Πέτροβιτς, ένα πόντο ο Τομάς) φέρνοντας το σκορ στο 39-36 υπέρ των γηπεδούχων στο 26:30. Η υπεροχή από τους Λαρνακείς συνεχίστηκε με την ΑΕΚ να σημειώνει στην συνέχεια έντεκα πόντους (εννέα ο Πέτροβιτς, δύο ο Μπρέζετς) ενώ δέχθηκε τρεις, με το σκορ να φθάνει στο 50-39 στο τέλος της Γ’ περιόδου.

Με τρεις πόντους από τους Πέτροβιτς και Μπρέζετς ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ (53-39) για να απαντήσει ο Κεραυνός με επτά σερί πόντους (τρίποντο ο Μπάρκερ, από δύο οι Παρκς-Αμπουκάρ) με το σκορ να οδηγείται στο 53-46 υπέρ της γηπεδούχου ομάδας. Στην συνέχεια το συγκρότημα του Λίνου Γαβριήλ απάντησε με δύο τρίποντα από τους Πέτροβιτς και Τομάς, φέρνοντας το σκορ στο 59-46 στο 36:30. Πριν την ολοκλήρωση της αναμέτρησης η Πετρολίνα ΑΕΚ σημείωσε άλλους δέκα πόντους, ενώ δέχθηκε μόλις τρεις, και πήρε την νίκη με τελικό σκορ 69-49.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-23, 29-34, 50-39, 69-49