Πήρε το ντέρμπι με το ΑΠΟΕΛ η ΑΕΚ!

Η Πετρολίνα ΑΕΚ ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της 18ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α’ Κατηγορίας, όπου επικράτησε με 73-69 του ΑΠΟΕΛ μέσα στο Λευκόθεο. Οι Λαρνακείς ήταν ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο, όπου και προηγήθηκαν μέχρι και με 15 πόντους διαφορά. Στην Γ’ και Δ’ περίοδο ο ΑΠΟΕΛ ανέβηκε και κατάφερε να κάνει την ανατροπή στο σκορ, όμως η ΑΕΚ ήταν πιο συγκεντρωμένη στο τέταρτο δεκάλεπτο και έφυγε με την νίκη από το γήπεδο. Κορυφαίοι του αγώνα ήταν οι Πρίμοζ Μπρέζετς με 16 πόντους (3 ριμπάουντ, 2 ασσίστ) και Ανδρέας Σιζόπουλος με 14 πόντους (4 τρίποντα, 1 ριμπάουντ, 4 ασσίστ). Κορυφαίος για τον ΑΠΟΕΛ ήταν ο Θερόν Μπάσεϊ με 20 πόντους (3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλά το παιχνίδι με τέσσερις πόντους από τους Μπρέζετς και Ντάσιτς στο πρώτο δίλεπτο, για να απαντήσει ο ΑΠΟΕΛ με οκτώ σερί πόντους (πέντε ο Παντούρης, δύο ο Μόμπλεϊ, ένα ο Μπράουν) κάνοντας το 8-4.  Έπειτα η ΑΕΚ ανέβασε στροφές και σημείωσε άλλους δέκα πόντους (πέντε ο Μπρέζετς, τρίποντο ο Παντελή, δύο ο Μπιγκς) φέρνοντας το σκορ στο 14-8 στο 5:40. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα τους, και με το τέλος της περιόδου ήταν μπροστά με 23-16.

Με δύο τρίποντα από τους Παλάλα και Πέτροβιτς μπήκε στην δεύτερη περίοδο η ΑΕΚ (29-16) για να απαντήσει ο ΑΠΟΕΛ με πέντε πόντους του Μπάσεϊ, μειώνοντας την διαφορά στους οκτώ (29-21). Οι φιλοξενούμενοι είχαν την υπεροχή στο παρκέ στο επόμενο διάστημα, καταφέρνοντας μέχρι το 17′ να δημιουργήσουν διαφορά δεκαπέντε πόντων στο σκορ, που έφθασε στο 38-23. Με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου οι “κιτρινοπράσινοι” ήταν μπροστά με 44-30.

Δυναμικά ξεκίνησε την Γ’ περίοδο ο ΑΠΟΕΛ και με εννέα σερί πόντους (από τρεις πέτυχαν οι Μόμπλεϊ, Μπράουν και Μπερνατόφσκι) μείωσε σε 44-39 μέχρι το 22:30. Η ΑΕΚ στην συνέχεια απάντησε με τρίποντο του Πέτροβιτς (47-39) για να έρθει ο ΑΠΟΕΛ με άλλους οκτώ πόντους (τέσσερις ο Μπάσεϊ, από δύο οι Κασκίρης-Μπράουν) και να ισοφαρίσει σε 47-47 στο 26′. Μισό λεπτό αργότερα ο ΑΠΟΕΛ πήρε προβάδισμα με 49-48 μετά από λέι απ του Κασκίρη (είχε προηγηθεί μία ελεύθερη βολή του Πίγκραμ).  Δύο ακόμα πόντους σημείωσε η ΑΕΚ μέχρι το τέλος της περιόδου, με τον Μπρέζετς, παίρνοντας προβάδισμα ξανά με 50-49.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στην τέταρτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν από πόντο σε πόντο. Μάλιστα σε αρκετές περιπτώσεις ήταν ισόπαλες (51-51, 53-53, 55-55) ενώ οι εναλλαγές στο προβάδισμα ήταν αρκετές (60-57 υπέρ της ΑΕΚ στο 34′, 61-60 υπέρ του ΑΠΟΕΛ στο 35′). Έπειτα οι Λαρνακείς με πέντε πόντους (τρίποντο ο Τομάς, δύο ο Πέτροβιτς) προηγήθηκαν με 65-61 για να απαντήσει ο ΑΠΟΕΛ με τρίποντο του Μπάσεϊ και να μειώσει στον πόντο (65-64). Το παιχνίδι συνεχίστηκε με τον ίδιο ρυθμό μέχρι το τέλος, με την διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες λίγα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε να είναι στους δύο πόντους (71-69), και τους φιλοξενούμενους να σημειώνουν δύο ακόμα ελεύθερες βολές με τον Σιζόπουλο πριν το φινάλε του αγώνα και να παίρνουν την νίκη με 73-69.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-23, 30-44, 49-50, 69-73