Στα ημιτελικά μέσω… παράτασης η Δόξα! (pics)

Πρόκριση για την Δόξα στα ημιτελικά του κυπέλλου, μετά την νίκη απέναντι στον Ολυμπιακό με 2-1 και αφού το παιχνίδι είχε οδηγηθεί στην παράταση. Το 90λεπτο βρήκε το παιχνίδι να βρίσκεται στο 1-1 σκορ με το οποίο είχε ολοκληρωθεί ο πρώτος αγώνας.

Ο Κορομίνας άνοιξε το σκορ στο 14ο λεπτό, ενώ ο Χριστοδούλου στο 28΄έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Ο Μπραούλιο έγραψε το 2-1 στο 105+1΄

Τα πρώτα λεπτά

Στο 11ο λεπτό είχαμε το πρώτο σουτ στον αγώνα με τον Σεράν Πόλο να μην ανησυχεί τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού και ενώ η Δόξα ήταν ελαφρώς καλύτερη στο ξεκίνημα. Ο Ολυμπιακός απάντησε με κεφαλιά του Τόρες στο 12ο λεπτό, με την μπάλα να φεύγει έξω.

Προβάδισμα με Κορομίνας

Η Δόξα κατάφερε να ανοίξει το στο 14ο λεπτό με τον Κορομίνας. Ο παίκτης της προσφυγικής ομάδας έπιασε το σουτ μετά από κεφαλιά του Γκουλόν μετά από εκτέλεση άουτ και νίκησε τον  Παναγιώτου για το 1-0. Ο Ασσιώτης προσπάθησε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα με σουτ εντός περιοχής  στο 17΄αλλά η μπάλα έφυγε εκτός εστίας.

Ισοφάριση με Χριστοδούλου!

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα με τον Χριστοδούλου στο 28΄όταν μετά από λάθος στην άμυνα της Δόξας με τον Ενινφούλ, ο Τόρες βρέθηκε στην περιοχή και έστρωσε για τον Κύπριο ποδοσφαιριστή. Να σημειώσουμε πως στο ξεκίνημα της φάσης ο Τόρες φάνηκε να είναι ελαφρώς μπροστά αλλά δεν υποδείχθηκε κάτι από τον βοηθό.

Φάσεις στο τέλος

Στο 35΄ο Χριστοδούλου έπιασε την κεφαλιά αλλά έστειλε την μπάλα έξω, ενώ την ίδια κατάληξη είχε η κεφαλιά του Γκουλόν στο 40΄μετά από εκτέλεση κόρνερ. Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου ο Σωτηρίου προσπάθησε να απειλήσει μετά από εκτέλεση φάουλ, αλλά η μπάλα πέρασε από όλους και έφυγε έξω.

Στην επανάληψη

Δύο σουτ είχαμε στο 50΄και στο 54΄όταν πρώτα ο Αυλωνίτης κέρδισε ένα κόρνερ για τον Ολυμπιακό, ενώ στο 54΄ο Ρούντι δεν ανησύχησε τον Παναγιώτου που μάζεψε την μπάλα.

Στην συνέχεια και μέχρι το 70΄δεν είχαμε την μεγάλη φάση στο παιχνίδι, μέχρι που ο Ρούντι έκανε το σουτ με τον Παναγιώτου να αποκρούει.

Στο 83΄ο Γκουλόν λίγο έλειψε να αποδειχθεί μοιραίος με ένα  αυτογκόλ, όταν στην προσπάθεια του να απομακρύνει την μπάλα απομάκρυνε σε κόρνερ! Μετά από δύο λεπτά ο Παναγιώτου πραγματοποίησε σημαντική απόκρουση με διπλή προσπάθεια σε σουτ του Σάντσες.

Στην παράταση

Το 1-1 στο 90λεπτο οδήγησε τις ομάδες στην παράταση αφού αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου αγώνα.

Στο 94΄η Δόξα απείλησε μετά από εκτέλεση φάουλ του Σάντσες, αλλά η μπάλα πέρασε έξω, ενώ στο 99΄ο Σεραφείμ έπιασε το σουτ και κέρδισε ένα κόρνερ.

Προβάδισμα με Μπραούλιο!

Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου 15λεπτου της παράτασης και συγκεκριμένα στο 105+1 ο Μπραούλιο έπιασε ένα σουτ δυναμίτη από απόσταση και νίκησε τον Παναγιώτου γράφοντας το 2-1!

Στο 107΄ο Φοφανά από πλεονεκτική θέση μετά από ενέργεια του Κορομίνας, έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά πάνω από τα δοκάρια. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής είχε ένα καλό σουτ στο 119΄αλλά και σε αυτή την περίπτωση η μπάλα έφυγε έξω.

Δόξα: Χατζηφραγκίσκου, Παουλίνιο, Ρούντι, Ρεδόνδο, Κάστρο (79΄ Φοφανά), Εντμάρ (65΄ Σάντσες), Κορομίνας, Ενινφούλ, Σεράν, Ανδρέου (51΄ Μπραούλιο), Γκουλόν.

Ολυμπιακός: Παναγιώτου, Τσιακλής, Σωτηρίου, Πουγιούκκας, Σεραφείμ, Κάστρο (72΄ Τεξέιρα), Αυλωνίτης, Ασσιώτης (99΄ Χριστοφίδης), Γερολέμου, Τόρες, Χριστοδούλου (59΄ Πεχλιβάνης).

Κίτρινες: /Χριστοφίδης