«Οδοστρωτήρας» η ΑΕΚ, ισοπέδωσε τον Απόλλωνα στη Λεμεσό!

Η Πετρολίνα ΑΕΚ ήταν η νικήτρια του πρώτου χρονικά αγώνα για την 20η αγωνιστική του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α Κατηγορίας, επικρατώντας του Απόλλωνα στην Λεμεσό με 98-44.

Οι Λαρνακείς έλεγξαν το παιχνίδι από νωρίς, και δεν δυσκολεύτηκαν να πετύχουν στο τέλος μία μεγάλη νίκη. Χωρίς κάποιο ξένο αγωνίστηκε ο Απόλλωνας, ενώ και οι δύο προπονητές έδωσαν χρόνο συμμετοχής σε όλους τους καλαθοσφαιριστές τους. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Βλάντιμιρ Ντάσιτς με 23 πόντους (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 4 ασσίστ).

Το παιχνίδι ξεκίνησε ισορροπημένα, με την ΑΕΚ να προηγείται με τέσσερις πόντους των Άντερσον και Ντάσιτς (4-0) και τον Απόλλωνα να μειώνει σε 4-3 με τον Πιττάκα. Η συνέχεια είχε όμως κιτρινοπράσινο χρώμα, με την ΑΕΚ να σημειώνει 19 σερί πόντους μέχρι το 8:30, φέρνοντας το σκορ στο 23-3. Από δύο ακόμα πόντους πέτυχαν οι δύο ομάδες μέχρι το τέλος της Α’ περιόδου.

Βελτιωμένη ήταν η εικόνα του Απόλλωνα στην Β’ περίοδο, με τους “γαλάζιους” να μειώνουν σε 28-11 μέχρι το 11:30. Στην συνέχεια η ΑΕΚ έλεγξε το παιχνίδι, καταφέρνοντας να φέρει την διαφορά στους 24 πόντους μέχρι το 15:15 (41-17). Μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι πέτυχαν όμως έντεκα πόντους, ενώ η ΑΕΚ σημείωσε τέσσερις, μειώνοντας σε 45-28.

Η Πετρολίνα ΑΕΚ μπήκε αρκετά πιο καλά στην τρίτη περίοδο, και από την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου είχε αρκετά καλό ρυθμό στο παιχνίδι της, φέρνοντας το σκορ στο 62-35, μέχρι το 26′. Με την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου η διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες ανέβηκε στους 41 πόντους (78-37).

Παρόμοια ήταν η εικόνα του αγώνα και με την έναρξη του Δ’ δεκαλέπτου. Οι φιλοξενούμενοι είχαν το πάνω χέρι στο παρκέ, αυξάνοντας την διαφορά στους πενήντα πόντους (91-41) μέχρι το 35′. Με την λήξη του αγώνα η ΑΕΚ πήρε την νίκη με τελικό σκορ 98-44.

TA ΔΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 5-25, 28-45, 37-78, 44-98