Νίκη χρυσάφι… με show Tζίμη! (pics)

Η Ομόνοια πήρε πολύ σημαντική νίκη με 2-0 στο ντέρμπι με την Ανόρθωση στο ΓΣΠ. Πάρα πολύ σημαντική νίκη για τους «πράσινους» που ανέβηκαν στην 4η θέση της βαθμολογίας και πλέον είναι στο -5 από την 3η ΑΕΚ.

Σκόρερ για την  Ομόνοια ο Ντάρμπισαϊαρ στο πρώτο ημίχρονο και  ο Χριστοφή στο δεύτερο ημίχρονο. Η ομάδα του Άκη Ιωακείμ ήταν καταφανώς ανώτερη στο πρώτο μέρος δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες και την Ανόρθωση να έχει προβληματική λειτουργία ειδικά στη μεσαία γραμμή. Το 4-4-2 δεν βγήκε στον Λέβι με τους «πράσινους» να έχουν τον έλεγχο του αγώνα αφού κέρδισαν την μάχη του κέντρου.

Στο 27’  η Ομόνοια απώλεσε καλή ευκαιρία όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ και λάθος έξοδο του Κόπριβετς, ο Σοϊλέδης παρότι σε πλεονεκτική θέση αιφνιδιάστηκε και δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίκτυα.  Στο 34’ νέο λάθος της άμυνας της Ανόρθωσης ο Αζίζ βγήκε σε πλεονεκτική θέση όμως δεν ούτε αυτή τη φορά μπόρεσε να τελειώσει ιδανικά την ευκαιρία που του δόθηκε.
Στο 35’ μετά από πολύ ωραία ατομική ενέργεια ο Χριστοφή μπήκε στην περιοχή από δεξιά και έδωσε την πάσα στον Ντάρμπισαϊαρ ο οποίος με τακουνάκι πέτυχε πανέμορφο γκολ για το 1-0.

Μετά το γκολ που δέχθηκε η Ανόρθωση έκανε αλλαγή. Ο Λέβι απέσυρε τον Κολούνγκα, και έβαλε τον Καλδερόν κάνοντας και εσωτερικές αλλαγές. Ο Σιβού μεταφέρθηκε στο κέντρο και το σχήμα έγινε 4-3-3 με τον Καλδερόν να παίζει στα στόπερ δίπλα στον Ερέρο.

Είναι γεγονός ότι μετά από αυτή την κίνηση η «Κυρία» λειτούργησε πολύ καλύτερα. Στο β΄ ημίχρονο πήρε σταδιακά την κατοχή της μπάλας και έλεγξε την αναμέτρηση. Η Ομόνοια οπισθοχώρησε και έψαχνε το γκολ από τις αντεπιθέσεις.
Η μεγαλύτερη ευκαιρία της Ανόρθωση ήρθε στο 70΄ με τον Καμπρέρα. Με σκαφτό πλασέ από το ύψος της περιοχής ο  Ισπανός φορ βρήκε το οριζόντιο δοκάρι. Στην επαναφορά της μπάλας με την σειρά του ο Ράγιος δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίκτυα.

Το game over γράφτηκε στο 75΄ όταν ο Δημήτρης Χριστοφή βρήκε κενό χώρο και εκμεταλλεύτηκε την ταχύτητα που έχει. Πέρασε σαν σταματημένο τον Ερέρο, μπήκε στην περιοχή και με δυνατό σουτ νίκησε τον Κόπριβετς.

Από εκεί και πέρα δεν υπήρχε τίποτα αξιοσημείωτο. Η Ομόνοια ήταν σε γενικές γραμμές καλύτερη και δίκαια πήρε τη νίκη.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Παναγή, Δημητρίου, Βύντρα, Καρλίτος, Σοϊλέδης, Μαργκάσα, Μπρέβελντ (67′ Τουρέ), Κλέιτον, Χριστοφή (79′ Φιλιώτης), Αζίζ, Ντάρμπισαϊαρ

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Κόπριβετς, Γκάμπριελ, Ερέρο, Σιβού, Γκιγιέρμε, Βίκτορ, Μίτροβιτς (74′ Καλό), Κολούνγκα (38′ Καλδερόν), Ολιβέιρα (62′ Ράγιος), Καμπρέρα, Άλβες

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μπρέβελντ, Φιλιώτης, Μαργκάσα / Σιβού

-Κόπηκαν 622 εισιτήρια.

-Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Βασίλης Δημητρίου, με βοηθούς τους Χαράλαμπο Χαραλάμπους και Κυριάκο Κυριάκου.