MC MEDIA NETWORK

ΑΕΖΑΕΚΑΕΛΑΝΟΡΘΩΣΗΑΠΟΕΛΑΠΟΛΛΩΝΑΣΑΡΗΣΔΟΞΑΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑΟΘΕΛΛΟΣΟΜΟΝΟΙΑΠΑΦΟΣΙΣΠΑΝΙΑΙΤΑΛΙΑΑΓΓΛΙΑΕΛΛΑΔΑ

Στους τελικούς ο Κεραυνός!

Sponsored by quadcore

Την πρόκριση του στην Τελική Φάση του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α’ Κατηγορίας πέτυχε ο Κεραυνός, μετά την τρίτη διαδοχική νίκη επί της Ένωσης Νέων Παραλιμνίου. Στο τρίτο παιχνίδι της σειράς για την Ημιτελική Φάση, η ομάδα του Στροβόλου επικράτησε στην έδρα της με 107-47 και πλέον περιμένει τον αντίπαλο της, από το ζευγάρι Πετρολίνα ΑΕΚ – ΑΠΟΕΛ. Στο παιχνίδι που έγινε στο “Κώστας Παπαέλληνας” το συγκρότημα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη επικράτησε εύκολα, με την Ένωση να αγωνίζεται με δύο ξένους στην σύνθεση της. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Νίκος Στυλιανού με 14 πόντους (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 5 ασσίστ).

Με ένα σερί έντεκα πόντων ξεκίνησε το παιχνίδι ο Κεραυνός (πέντε ο Αμπουκάρ, τέσσερις ο Ρος, δύο ο Ο’Μπράιεν) παίρνοντας προβάδισμα με 11-0 στο 2:30, ενώ τρία λεπτά αργότερα το σκορ έφθασε στο 17-2. Στο 7′ η ΕΝΠ μείωσε στους έντεκα την διαφορά (20-9) για να πετύχει στο επόμενο τρίλεπτο άλλους έξι πόντους ο Κεραυνός και να  φέρει το σκορ στο 26-9. Με τον ίδιο τρόπο συνεχίστηκε η αναμέτρηση και στην Β’ περίοδο με τον Κεραυνό να σημειώνει εννέα σερί πόντους (έξι ο Νεοφύτου, τρίποντο ο Θεοχαρίδης) φέρνοντας το σκορ στο 35-9 στο 12′. Έπειτα είδαμε ένα πιο ισορροπημένο παιχνίδι με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν από οκτώ πόντους μέχρι το 15′ (43-17). Ο Κεραυνός ήταν όμως ανώτερος στο υπόλοιπο διάστημα και σημείωσε μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου άλλους δεκατέσσερις πόντους, ενώ δέχθηκε τέσσερις, με το σκορ να οδηγείται στο 57-21.

Στην Γ’ περίοδο η ΕΝΠ είχε πιο βελτιωμένη εικόνα με προηγουμένως, όμως ο Κεραυνός ήταν η ομάδα που έλεγχε το παιχνίδι. Το σκορ οδηγήθηκε μέχρι το 23′ στο 65-27, ενώ τρία λεπτά αργότερα η διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες αυξήθηκε στους 41 πόντους (77-36). Με την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου οι “ερυθροκίτρινοι” ήταν μπροστά στο σκορ με 83-39. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Κεραυνός συνέχισε να είναι κυρίαρχος στο γήπεδο. Μέχρι το 35′ το σκορ έφθασε στο 97-43, ενώ με την ολοκλήρωση του αγώνα η ομάδα του Στροβόλου πήρε την νίκη με τελικό σκορ 107-47.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-9, 57-21, 83-39, 107-47