Τρίποντο με… ΠΕΝΤΑΡΑ η Δόξα!

Σπουδαία νίκη για την Δόξα εκτός έδρας απέναντι στον Ερμή με 1-5 που την ανεβάζει στους 31 βαθμούς ενώ οι φτεροπόδαροι έμειναν στους 42. Σημαντική επιτυχία για την προσφυγική ομάδα που περιμένει τα αποτελέσματα των άλλων αγώνων για να δει ποια θα είναι η απόσταση της από τις πιο πάνω θέσεις. Θυμίζουμε πως Άρης και Καρμιώτισσα έχουν από 33 βαθμούς και αγωνίζονται πιο μετά.

Το παιχνίδι:

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Δόξα να παίρνει από νωρίς ισχυρό προβάδισμα αφού μπήκε πιο απαιτητική στον αγωνιστικό χώρο.

Μαζεμένα τα γκολ

Στο 17ο λεπτό ο Μπραούλιο άνοιξε το σκορ με φοβερή κεφαλιά μετά από σέντρα του Κορομίνας, ενώ 4 λεπτά αργότερα, στο 21ο λεπτό ο Ρεδόνδο έκανε το 0-2 για την Δόξα μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκόμες.  Το 3ο γκολ δεν άργησε να έρθει αφού στο 26ο λεπτό ο Κορομίνας με φοβερή ατομική ενέργεια έστειλε την μπάλα στα δίκτυα και έγραψε το 0-3!

Στο 30 οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 1-3 με πλασέ του Γκραντίν, ενώ πρέπει να σημειώσουμε πως 2 λεπτά νωρίτερα ο Παγιές είχε σημαδέψει το οριζόντιο δοκάρι με μακρινό σουτ.  Το οριζόντιο δοκάρι σημάδεψε και ο Κορομίνας στο 34΄στην τελευταία μεγάλη φάση του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη

Στο 59΄και στο 61΄Μασίνουα και Αντωνίου απείλησαν, ωστόσο οι προσπάθειες τους δεν είχαν αποτέλεσμα. Στο επόμενο λεπτό ο Κάστρο έκανε το σουτ αλλά ο Στυλιανού μάζεψε.

Στο 70 ο Γουίλσον με κοντινή προβολή έκανε το 1-4 και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην νίκη της Δόξας. Ο ίδιος παίκτης 5 λεπτά μετά έπιασε ένα σουτ αλλά ο πορτιέρο του Ερμή απέκρουσε.

Ο Γκόμες στο 79΄ήταν εύστοχος από την άσπρη βούλα και έκανε το 1-5!

Ερμής: Στυλιανού, Κυπριανού, Χριστοφή, Μπενγκά (63΄ Χατζηδημητρίου), Αντωνίου (46΄ Μαϊσουράτζε), Αρτάμπε, Γκραντίν, Λίλλης, Κότο Παγιές, Ντε Μέλο, Μασίνουα.

Δόξα: Νέγκρι, Παουλίνιο, Ρεδόνδο, Σεράν Πόλο, Γκουλόν, Ενιφούλ (67΄ Γουίλσον), Γκόμες, Πουτζιουρής (66΄ Ρούντι), Κορομίνας, Κάστρο, Μπραούλιο (74΄ Λεονάρντο).

ΑΚΡΙΤΑΣΑΣΙΛ ΛΥΣΗΣΕΝΑΔ ΠΟΛΗΣ ΧΡΥΣΟΧΟΥΣΕΝΠΕ.Ν.Υ. ΔΙΓΕΝΗΣ ΥΨΩΝΑΑΟΑΝ ΑΓΙΑΣ ΝΑΠΑΣΔΙΓΕΝΗΣ ΜΟΡΦΟΥΠ.Ο. ΑΧΥΡΩΝΑΣ-ΟΝΗΣΙΛΟΣΕΡΜΗΣ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥΜΕΑΠ ΠΕΡΑ ΧΩΡΙΟΥΑΛΣ ΟΜΟΝΟΙΑ 29 ΜΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣΟΜΟΝΟΙΑ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥΠΑΕΕΚ ΚΕΡΥΝΕΙΑΣΠΕΓΕΙΑ 2014Π.Ο. ΞΥΛΟΤΥΜΠΟΥ 2006